Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bitli baklanın kör müşterisi olur 

Bitli baklanın kör müşterisi olur 
  31 Mayıs 2023

  Bitli baklanın kör müşterisi olur 12 yıl kadar önce, KKTC’de ...

  Bitli baklanın kör müşterisi olur 

  Bitli baklanın kör müşterisi olur 

  12 yıl kadar önce, KKTC’de çalışırken, Yakın Doğu Üniversitesindeki emsalsiz, muazzam, nitelikli, 24 saat açık kütüphanesinde Kıbrıs tarihi ve Rauf Denktaş hakkında yazılmış eserleri karıştırıyordum… Amacım, Denktaş ve görüşleri hakkında bir kitap yazmaktı… 

  20 yıldır tanıdığım değerli bir eğitimci, “Boşuna yorulma, bu toprakların insanları kitaba, bilgiye, kültüre, akla, eğitime para ve değer vermez” demişti. Ben de ona yeni öğrendiğim bir söz ile “Bitli baklanın kör müşterisi olurmuş” diyerek cevap vermiştim… 

  Aklıma yerleşen kitap projesini birkaç ay içinde tamamladım. İlk baskıyı 2 bin adet olarak kendim yaptırdım. Bunların yarıya yakınını çevremdeki insanlara hediye olarak verdim. Çoğunun, kitabın kapağını bile kaldırmadıklarına adım gibi eminim. Eserin 500 adedini, KKTC’de “mücahitlik, gazilik, vatanseverlik, milliyetçilik, ırkçılık, faşizm, avantacılık” eksenli olarak yürüyen olan bir derneğe verdim. Aradan 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen tek kuruş alamadım. Mafyatik vatanseverleri de yakından tanımış oldum…   

  Bu kitabın ikinci baskısını Ankara’da bulunan bir yayınevine yüzde 10 telif hakkı karşılığında devrettim. Yayıncı eseri 6-7 yıl basıp satmasına rağmen bana hiç ödeme yapmadı. 2022 yılında sözleşmeyi fesh ettim. “Bundan sonra kağıda basılı ya da e-kitap olarak tüm dünyaya ben sunacağım” dedim. 

  2023 yılı itibariyle, Avustralya, İngiltere, Kanada, ABD, Fransa vb. gibi ülkelerde yaşayan Kıbrıs kökenli Türkler Denktaş ile ilgili eserime sipariş veriyorlar… Uzun lafın kısası, üretilen her malın, her hizmetin mutlaka bir taliplisi oluyor.  

  Bitli bakla ile ilgili ata sözü son bir aydır yine beynimde yoğun olarak dolaşmaya başladı. Bunun sebebini buraya yazamam. Linç etmeyi çok seven; yazıdan, bilgiden, bilimden uzak tayfanın imla bilmez klavye kahramanları hakaret etme kuyruğuna gireceklerdir.  

  Özet olarak, her toplum layık olduğu şekilde yaşar ve idare olunur. Bilime, buluşa, patente, projeye, kitaba, kültüre, icada, mucide, akademiye, üretime, makaleye, akla uzak olan Doğu tipi toplumlar kendilerine benzeyen kişileri “üstat” olarak seçerler.  

  32 yıl MEB bünyesinde çalıştım. Bir elin parmakları kadar bile; kitap, bilim, akıl, icat, üretim, deney diyen valiye, kaymakama, milli eğitim müdürüne, okul müdürüne, öğretmene rastlayamadım…  Bu ülke, önümüzdeki 100 yıl zarfında da böyle kalacak gibi… 

  Not: İsimsiz, imla bilmez tayfanın yorumlarına izin verilmemesini istirham ediyorum...

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı 

  0505 220 83 85 

  www.aliozdemir.net 

  erdemyayinevi@gmail.com 

  @aliozdemir_net 

  31.05.2023 

  • Alçak gönüllü2 Haziran 2023 . 12:08

   Bir insan alim de olsa ; alçak gönüllü olmalıdır.. insanların cahil veya bilgili olmasını sen bilemezssin Ali hoca. o senin cahil diye aşağıladıklarında ne ne cevhetrler çıkar.. insanları hor görme.
  • Ali Özdemir1 Haziran 2023 . 21:18

   HASTA RUHLU CANLILAR... Bilgisiz insanlar hiçbir şey üretmez. 1 sayfa bile eserleri yoktur. Bedavadan maaş alıp yaşarlar ve ölürler. Okuduklarını anlamazlar. Kimse yorum yazmasın diyen yok... TÜRKÇE BİLMEYEN, İMLA BİLMEYEN, DİPLOMASIZ, BEYNİNİ KULLANMAYAN insanlar yorum yazarak zaman kaybettirmesin. EGO kelimesinin anlamını bile bilmeyen insanlar bana akıl veriyor. Bu ülke UKALA CAHİLLER yüzünden geri...
  • Durali1 Haziran 2023 . 17:32

   Ben hiçbir akademisyene ukalalık yapmadım yerimide sizden çok iyi biliyorum ama bu yazarın not kısmına yok şunlar yok bunlar yorum yapmasın diye yazmasına takılıyorum ayrıca bu mülteciler gelmeye devam ettikçe bizim kültür mültur kalmayacak sizde bende o eski yılları çok ararız.
  • EGOLU1 Haziran 2023 . 14:45

   Ego tatmim etmenin adına yazarlık diyorlar.Siz yazınızı yazın kimin ne yorum yapacağını yapanlara bırakın.Suç varsa yargıya gidersiniz.Hep sizi öven yorumlar beklemek bir yazara yakışmaz.Güncel yazı diye bir gerçeğe kör sağır olmuşsunuız.Lütfen Bolu ile ilgili güncel yazılar yazın okurların beklentisi bu çünkü.
  • Dur Aliye ye1 Haziran 2023 . 09:52

   Her "keş" gıcının yerini bilmeli, cahil de okumuş da alim de zalim de... Cahilin biri çıkıp akademisyenlere ukalalık yapmamalı mesela.... Haddini bilmek diye bir şey vardı bizim kültürümüzde bir zamanlar, mesela 20 yıl önce..!
  • Ali Özdemir31 Mayıs 2023 . 21:21

   GEREKSİZ CANLILAR İÇİN BİR KAÇ SÖZ... Behey iftiracı canlı: "Bolu Belediyesinin önünde imza günü yapacağım" diye bir sözüm hiç olmadı... İşkembei- kübradan uydurmayınız. Beyninizi yeterli seviyeye getirirseniz sizi kaale alırım. İmla bilmeyen, Türkçeden habersiz, diplomasız, vasat insanlar ile polemik yapmaktan tiksiniyorum. Vasat insanlar benden uzak olsun.
  • Raif Bilir31 Mayıs 2023 . 18:36

   Bu, sizin Bolu Belediyesi önündeki "İmza Günü" işi ne oldu Ali bey.. 4 gozle, anlata anlata bitiremediginiz kitaplarınızı bekliyoruz
  • Durali31 Mayıs 2023 . 18:25

   Bende bu çok zeki dahi olan yazarın yazılarının yaylanmamasini istirham ediyorum bu ülkede demokrasi varsa herkes düşüncelerini imla bilmesede,cahilde olsa ozgurce aciklayabilmeli teşekkür ederim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak