Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

‘Gaziler Günü’nde anlamlı mesaj

‘Gaziler Günü’nde anlamlı mesaj
  18 Eylül 2023

  ‘Gaziler Günü’nde anlamlı mesaj TESUD Bolu Şube Başkanı Kıbrıs ...

         ‘Gaziler Günü’nde anlamlı mesaj
            TESUD Bolu Şube Başkanı Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner, 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ dolayısıyla anlamlı bir mesaj yayınladı.                  TESUD Bolu Şube Başkanı Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Em.P. Kd. Bnb. Ahmet Şerafettin Yamaner, mesajında şehit ve gazi ünvanlarına değinerek, gazi ünvanını hayatlarının en büyük ödülü ve onuru kabul ettiklerinin altını çizdi. Şehitlik ve gaziliğin birbirinden ayrılmaz iki ünvan olduğunu belirten Yamaner, “Türkiye’de halen 70 Muharip Gazi Şubemiz,68 Temsilcilik,637 Kore Gazimiz,24392 Kıbrıs Barış Harekatı Gazimiz,21341 kayıtlı Gazimiz mevcuttur” dedi.

         Gazilerin birer kahraman olduğunu belirten Yamaner, 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ mesajında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna kanlarını ve canlarını veren tüm şehit ve gazileri minnet ve şükranla andıklarını belirtti.

           “Gaziler; Türkiye’nin iftiharı, vatanseverliğin ve komutanlığın yaşayan abideleridir”

           Yamaner, askerlerin gönlümüzün unutulmaz gazileri olduğunu belirterek, “Allah yolunda Vatan uğruna savaşa bizzat katılan, canını bu uğurda vermeye adayanlara GAZİ ünvanı verilir. Canını bu uğurda kaybedenlere de ŞEHİT denir. Muharip Gazi olarak, bizler Devletimizin bahşettiği bu ünvanı hayatımızın en büyük ödülü ve onuru kabul ediyoruz. Çanakkale destanını yazan, İstiklal Savaşını kazanan Kıbrıs’ta soydaşlarımızı Rum ve Yunan zulmünden kurtaran, Yunanlıların ENOSİS hayalini yok eden askerlerimiz gönlümüzün unutulmaz Gazi’leridir. Gaziler; Türkiye’nin iftiharı, vatanseverliğin ve komutanlığın yaşayan abideleridir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim müminlere şu buyrukla seslenmiştir. “De ki: Bizde iki iyilikten, ‘gazilik ve şehitlikten’ başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz” şeklinde konuştu.

            “Biz askerler görevimize başlarken “ icabında Vatan, Cumhuriyet ve Vazife uğrunda hayatımızı seve seve feda edeceğimize” diye ant içeriz.”

            Cumhuriyetimizin ilk ünvanlı Gazi’si Mustafa Kemal Atatürk’e değinen Yamaner, “Şehitlik ve gazilik birbirinden ayrılmaz iki ünvandır. Konferanslarda ve Vaazlarda bu ünvanların birisinden bahsetmek çok yanlıştır. Her iki unvan beraber anlatılmalıdır. Biz askerler görevimize başlarken “ icabında Vatan, Cumhuriyet ve Vazife uğrunda hayatımızı seve seve feda edeceğimize” diye ant içeriz. Gazi bir kahramandır. Cumhuriyetimizin ilk ünvanlı Gazi’si Mustafa Kemal Atatürk’tür. Sakarya Meydan Muharebesi’nde 16 Ağustos 1921 günü Mustafa Kemal Paşa attan düşerek yaralanmış kaburga kemikleri kırılmış kısa bir baygınlıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi yaralı haliyle Muharebeyi sevk ve idare etmiştir” ifadelerine yer verdi.

         “Atatürk’e 19 Eylül 1921’de TBMM’nin çıkardığı bir kararla Mareşallik ve Gazilik ünvanı verildi”

          Yamaner, yurdumuzun kurucusu Atatürk’ün gazilik unvanı alışına ve Antep ilimizin, ‘Gazi’ unvanı almasına dikkat çekerek, “13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Zaferinin hemen sonrası 14-15 Eylül gecesi Batı Cephesi komutanı İsmet Paşa ile Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliğine cepheden telgraf ile Mareşallik ve Gazilik önergesi verdiler. Yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e 19 Eylül 1921’de TBMM’nin çıkardığı bir kararla Mareşallik ve Gazilik ünvanı verildi. 26.06.2002 tarihli 4768 sayılı kanunla 19 Eylül “Gaziler Günü” olarak kabul edilmiştir. Antep ilinin başına GAZİ sıfatının konulması kararı bu şehrin istiklal savaşında gösterdiği yiğitlik ve kahramanlık dolayısıyla alınmıştır. 1934 yılında Gazi mecliste ‘oybirliği’ ile Atatürk soyadını alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu şehrin nüfusuna kayıtlı olması da tesadüf değildir” dedi.

         “Şehit nurlanmış, gazi onurlandırılmış kimsedir. Bolu’muzdan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na 614 askerimiz katılmış, 7 askerimiz şehit olmuştur”         

          Mevcut gazilerimize dikkat çeken Yamaner, vatan uğruna şehit olan askerlerimizde minnetle anarak,  “Şehit nurlanmış, gazi onurlandırılmış kimsedir. Bolu’muzdan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na 614 askerimiz katılmış, 7 askerimiz şehit olmuştur. Türkiye’de halen 70 Muharip Gazi Şubemiz,68 Temsilcilik,637 Kore Gazimiz,24392 Kıbrıs Barış Harekatı Gazimiz,21341 kayıtlı Gazimiz mevcuttur. Gazi ünvanını almanın önemi kadar da, bu ünvana sahip olanlara gerekli saygıyı göstermek önem arz eder. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna kanlarını ve canlarını veren tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz” açıklamasında bulundu.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak