Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

CHP'li Ateş "BOTAŞ'ın zararı ek MTV'yi yuttu"

CHP'li Ateş "BOTAŞ'ın zararı ek MTV'yi yuttu"
  18 Ekim 2023

  CHP'li Ateş "BOTAŞ'ın zararı ek MTV'yi yuttu" CHP Bolu ...

       CHP'li Ateş "BOTAŞ'ın zararı ek MTV'yi yuttu"
        CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu üyesi Merkezi Yönetim bütçesinden kamu kurumlarına aktarılan görev zararı ödemelerini değerlendirdi.
         Kamu kurumlarının görev zararlarının her geçen gün çığ gibi büyümeye devam ettiğine dikkat çeken Ateş, “İlk 9 ayda BOTAŞ’ın görev zararı 46 milyara, EÜAŞ’ın görev zararı 42 milyara dayandı. Seçim döneminde dağıtılan ucuz krediler Ziraat Bankası’na 12 milyar, Halk Bankasına 11 milyar lira görev zararı ödendi. Ek MTV olarak toplanacak 38 milyar lirayı tek başına BOTAŞ’ın görev zararları yuttu” dedi. Geçen yıla göre KİT zararlarının çok ciddi biçimde arttığına dikkat çeken Ateş, “Türkiye’nin en gözde KİT’leri ve kamu bankalarının görev zararları gün geçtikçe artıyor. Yakında bu kurumların zarar bahanesiyle özelleştirilmeleri gündeme gelirse kimse şaşırmasın” diye konuştu.

        İktidarın KİT’leri arpalık olarak görmesinin sonucunda zararların katlandığına dikkat çeken Ateş şöyle konuştu:

         “BOTAŞ’IN GÖREV ZARARI 8 KATTAN FAZLA ARTTI”

        “Geçen sene BOTAŞ’a yılın tamamında 5 milyar lira görev zararı ödemesi yapıldı. Bu sene ilk 9 ayda yapılan ödeme 46 milyar lira. Bu zararın tamamı ücretsiz doğalgaz verilmesiyle açıklanamaz, çünkü biliyoruz ki bu zamana kadar ücretsiz doğalgaz için Enerji Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler 2 milyar liraya bile ulaşamadı. Doğalgaz sözleşmeleri ticari sır gerekçesiyle açıklanmadığı için bu görev zararının neden kaynaklandığını bilemiyoruz.

         “EÜAŞ, BU YIL ZARAR ETMEYE BAŞLADI”

         Geçen yıllarda, EÜAŞ’a hiç görev zararı ödemesi yapılmadı. Bu yıl enteresan bir şekilde kuruma ilk 9 ayda 42 milyar liradan fazla zarar ödemesi yapıldı. Deprem bölgelerinde dahi insanlar ucuz elektrik kullanamazken, bu zarar nereden kaynaklanıyor anlamak mümkün değil. Akla ilk gelen, elektrik şirketlerine ucuz elektrik satılması. EÜAŞ’ın zararına yönelik çok ciddi soru işaretleri var.

         “UCUZ KREDİLER KAMU BANKALARININ GÖREV ZARARLARINI UÇURDU”

         Ziraat Bankası’nın geçen yıl ilk 9 ayda 6,3 milyar lira olan görev zararı, bu yıl 12,6 milyara uçtu.  Gene aynı dönemde Halk Bankası’nın 6,8 milyar lira olan görev zararı, 11,1 milyar liraya çıktı. Ziraat Bankası’nın görev zararı yüzde 98, Halk Bankası’nın görev zararı yüzde 62 arttı. İktidarın seçim yatırımlarının faturasını dolaylı yoldan vergilerimizle ödemeye devam ediyoruz.”

  • Başarılı23 Ekim 2023 . 08:22

   Adamsın, gerçekleri söyleyebilen tek milletvekili…Akp vekillerde yattıkları yerden alsınlar maaşlarını…
  • Bolulu145322 Ekim 2023 . 04:01

   Şimdi diğer depremlerde gerçekleşirse halkımızdan 2 - 3 kat daha fazla vergi mi alınacak!
  • Köroğlu19 Ekim 2023 . 21:36

   Sayın vekilden, Bolunun, sosyal, ekonomik, tarım, hayvancılık, orman, eğitim, kooperatifçilik vs. alanlarda ilerlemesi ve çocuklarımıza iş, aş bulunması konusunda proje çalışması yapmasını bekleriz. Sürekli muhalefeti bırakıp, Bolu Merkez ilçe ve diğer ilçeler için yaptığı ve yapacağı çalışmaları üç ayda bir Bolu basın mensuplarına açıklamasını arzu ediyoruz. Aynı hususların yerine getirilmesini, diğer vekillerden de istiyoruz.
  • Muharrem19 Ekim 2023 . 14:08

   Özelleştirme yapılmadan önce tüm kamu kurumlarının hali ahvalinden kalan....
  • Çetin Karakan19 Ekim 2023 . 10:10

   99 depremi sonrası sadece MTV ek zammı değil, şirketlere bilançoları üzerinden ek vergi alınmıştı. Zenginden vergi alınmaması merdümenci dayının açıklamasını bekliyor. Neden böyle. Görüşlerini bekliyoruz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak