Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Hilmi Bey.. Diplomat..

Hilmi Bey.. Diplomat..
  3 Şubat 2024

  HİLMİ BEY.. DİPLOMAT.. Penceredeyim.. Dışarıda lapa lapa kar yağıyor..

  Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..Hilmi Bey.. Diplomat..

         HİLMİ BEY.. DİPLOMAT.. 
         Penceredeyim.. Dışarıda lapa lapa kar yağıyor.. Ağaçlar, çatılar, yollar, her şey ve herkes beyazlara bürünmüş.. Uzakta kartopu oynayan çocukların sesleri, köpek havlamaları.. Gözümün önünde 'Doktor Jivago' filminden sahneler.. Ömer Şerif, Julie Christie, Geraldine Chaplin.. Rusya, iç savaş, kar, tipi, trenler dolusu mahkum, soğuktan titreyen insanlar.. Ve o ortamda bile aşk meşk işleri.. 
  * * *
        Belki daha neşeli şeyler düşünmek lazım kar yağarken.. Sebilci Dergisinin fotoğrafları ilaç gibi bu gibi durumlarda.. İçinde geçmişe dair belge niteliğinde fotoğraflar olan dergi.. Bu fotoğrafların en güzel yanı bir şehrin ne kadar değiştiğini, nereden nereye geldiğini görebilmesi insanın.. Dar sokakları, eski evleri, bahçeleri, bahçelerde yanan ekmek fırınlarını, su kuyularını.. 
  * * *
         Ve fotoğraflarda bir görünüp bir kaybolan binaları.. Bir fotoğrafta saat kulesi var, sayfayı çeviriyorsun yok, yeri boş.. Bir başkasında, Orta Hamam’ın duvarına yaslanmış polis kulübesi ile Şerafettin Şenyüz'ün Jet Turizm'i..  İstanbul-Ankara arasında çalışan en lüks ve en havalı otobüslerin olduğu yazıhane.. Sayfayı bir daha çeviriyorsun; onlar da yok..
  * * *
         Bir başka sayfada  Dr. Hilmi bey.. Fotoğraf Ana Çocuk Sağlığı çalışanları ile çekilmiş.. Kültür sitesinin önünde karşılaştığımızda, ''Bolu güzel de çok soğuk be bilader''demişti.. Ankara Çamlıdere'deki doktorluk yıllarından, Ayvalık / Şirinkent'teki yazlığından konuşmuştuk.. Hastalardan, hastalıklardan.. Ayrılırken ''salak salak konuşma!” demişti, “kedi götünü görmüş yara zannetmiş..''
  * * *
        Ne zaman aklıma gelse Teknik Elemanlar lokalinde görür gibi olurum Hilmi abi'yi.. Vasfi abi'nin masasında oyun seyrederken.. Masada Uğur Samurkaş, Vasfi abi, Adnan Çıracı, Sabri Fırat.. Ve terzi İsmail Fedakar..Tuser pasajında dükkanı olan..
  * * *
        Hüseyin Hilmi Orak'ın ''Türkiye Kılavuzu'' adlı kitabında 'Çolak Tahir'in Ferah Oteli'nden tespih şaklatarak çıkan, omzu heybeli amcalar anlatılıyordu.. Paşa'nın Kıraathanesi'nde nargile fokurdatan efendiler.. Kışın, Haydar ağanın kıraathanesine avuçlarını üfleyerek girenler, üstünü başını süpürüp sobanın başında ısınanlar..
  * * *
         Işıklar içinde akşamlar da vardı kitapta.. Islak caddeler, parklar, sandalyeleri maviye boyalı yazlık Çiçek Sineması..  
  * * *
         Murathan Mungan bir kitabında; ''Kaybettiklerimizin bize en büyük kötülüğü, kendilerini bize tekrar tekrar hatırlatmaları'' diyordu.. Elhak doğru.. Tanıdık biriyle fotoğrafta bile olsa göz göze geldiğinde gönül kırıklıklarını, pişmanlıkları görüyor insan.. Yarım kalmış sözleri, dilenmemiş özürleri, küslükleri, küskünlükleri.. 5 fen A' yı. 6 fen B'yi.. Yıllar sonra karşılaştığında gülerek ''İğrençsin artı eşeksin'' diyen arkadaşı..
  * * *
        TAMARA..
        Bir arkadaş ''Bolu radyosunda sadece öğrenciler vardı'' gibi bir intiba uyandırmışım, onu eleştiriyor telefonda.. ''Yok öyle bir şey'' diyor.. ''Tamam, Enver Erten, Erol Çakır, Kıbrısçıklı Hasan Fehmi Ayhan öğrenciydi ama; Akpınarlı Dello abi'nin keman nağmeleri de yankılanıyordu Bolu sokaklarında.. Eşraftan Genca Hamdi, Ahmet Doğanuz, Akpınarlı Ekrem, Belediye ayar Memuru Muammer bey, Kopuk Ayhan, Darbukatör Şerafettin Çelikbaş.. 
  * * *
         Ayfer Başıbüyük'ün ''Tamara'' şarkısını da Bolu Lisesi meşhur etmiş zaten! Şehre gelen Neşe Karaböcek konserini de bu radyo'dan dinlemişiz şehir halkı olarak.. Vali Şükrü Kenanoğlu'nun ricasıyla, sekreteri Sevim ablanın spikerlik yaptığı radyodan, onun anonslarıyla dinlemişiz şarkıları türküleri..  
  * * *
         DİPLOMAT..
         Bizim hemşerilerin kurduğu 'gırgır' bir sayfa var.. Öyle bir sayfa ki girer girmez ''fabrika ayarlarına'' dönüveriyor insan.. Biraz dikkat ettim de hem bu sayfada hem de sosyal medyada Bolu aksanıyla paylaşım yapanların hepsi, aslında Türkçe’yi çok güzel konuşan arkadaşlar.. 
  * * *
         Semih Vaner'in bir kitabında İpsilanti ayaklanması diye bir bölüm vardı, o geldi aklıma.. Ayaklanma sırasında Bolu'ya sürgüne gönderilen Aleksander Karatodoris ve oğlu Aleksander Kalimaki.. Türkçeyi Bolu'da sokak aralarında öğrenen Aleksander Kalimaki, Osmanlı'nın en iyi Türkçe konuşan diplomatı olarak geçmiş tarihe.. Ne diyelim, helal olsun..!
          Hoşça kalın..
          Erdoğan MÜHÜRCÜOĞLU..
   

  • ERDOĞAN MÜHÜRCÜOĞLU7 Şubat 2024 . 18:58

   Yorumlarıyla katkıda bulunan, Zaptiye, Taner Başer, mkaradaş, Cevreci ve gedikli rumuzlu dostlar, çok teşekkür ederim..
  • Zaptiye5 Şubat 2024 . 09:25

   Erdoğan bey.. baştacısınız .. çok güzel , anılarınız .hatıralarınız, yazılarınızı zevkle okuyorum takip ediyorum.. yüreğinize emeğinize sağlık..selamlar saygılar.
  • Taner Başer4 Şubat 2024 . 12:55

   Murathan Mungan on sözüyle başlayayım . Valla o yazıdaki söz sizin kaleminden dökülenlere göre değil. Yazar güzel bir ironi ile anlatmış sizde gidenleri o eski kişilikleri güzellikleri çok güzel İYİLİKLERİ ile hatırlatıyorsunuz. Resimler ve yazılar birleşince tarihi yeniden sevmeye başlıyoruz . Gidenleri hatırlamamızın sebebi her yaştaki insanlar kendi akranları ile daha mutlu oldular ve oluyorlar. Gelenlerde geçmişin güzelliklerini yakınlıklarını sıcaklıklarını bulamıyorlar bulamıyoruz . Aynı tüm yazılarınızdaki eski anıları aktardığınız gibi . ileriki Yarınlarda sizin gibi bir arkadaşın bu gibi yazıları yazmasını çok isterim . Bolumuz için doyumsuz bir tarihi miras olur . Size ve tüm dostlara selamlar .
  • mkaradaş4 Şubat 2024 . 10:34

   Beğeni ile takip ediyorum. Çok güzel olmuş...
  • Cevreci3 Şubat 2024 . 17:30

   Mukemmel bir yazi mukemmel anilar sagolasin Erdoğan bey
  • gedikli3 Şubat 2024 . 13:52

   https://www.youtube.com/watch?v=LXS_7MrH8NE

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak