Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Cumhuriyet'in Fotoğraflardaki izdüşümü 1923-1939 Mudurnu Fotoğrafları Sergisi açıldı 

Cumhuriyet'in Fotoğraflardaki izdüşümü 1923-1939 Mudurnu Fotoğrafları Sergisi açıldı 
  17 Şubat 2024

  Cumhuriyet'in Fotoğraflardaki izdüşümü 1923-1939 Mudurnu Fotoğrafları Sergisi açıldı "Sergiyi ,fotoğrafları ...

  Cumhuriyet'in Fotoğraflardaki izdüşümü 1923-1939 Mudurnu Fotoğrafları Sergisi açıldı 

     "Sergiyi ,fotoğrafları çeken kişinin  sadece bir fotoğrafçı değil , İstiklal Madalyalı bir kahraman olduğunu bilerek geziniz!..

  CUMHURİYET’İN FOTOĞRAFLARDAKİ İZDÜŞÜMÜ 1923-1939 MUDURNU FOTOĞRAFLARI SERGİSİ AÇILDI

       Bolu Belediyesi Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açılan fotoğraf sergisi Bengüboz’un Cumhuriyet fotoğraflarından oluşan son yıllarda ilimizde açılan en güzel eserlerin yer aldığı sergiyi mutlaka görmeniz gerekiyor.  

       Ahmet İzzet Bengüboz’un çektiği fotoğraflardan oluşan "CUMHURİYETİN FOTOĞRAFLARDAKİ İZ DÜŞÜMÜ, 1923-1939 Mudurnu fotoğrafları sergisi“ 17 Şubat Cumartesi günü saat 14.00 ‘de açıldı. Bolu’da sanata  ve sanat eserlerine değişik bir bakış açısı getirecek bir sergi oldu.

              Ahmet İzzet Bey'in oğlu 74 yaşındaki Mehmet Kadri Bengüboz

         Ahmet İzzet Bengüboz filmlere, romanlara konu olabilecek bir hayat süren bölgemizin yetiştirdiği mümtaz bir kahramandır. Kendisi,1. Dünya Savaşı ve İstiklal Madalyalı bir Kurtuluş Savaşı gazisidir.

        1896 yılında Mudurnu’da doğan Ahmet İzzet Efendi, Bolu Sultanisinde okurken askere alınmış,1915 yılında altı aylık bir eğitimden sonra zabit vekili namzedi  (asteğmen vekili )olarak önce Kafkas cephesine sonra Sina cephesine gönderilmiş ve burada İngilizlere esir düşmüştür. Mısır’da Seydibeşir esir kampında 30 ay esir tutulmuştur. Esir kampında boş durmamış, İngilizce öğrenmeye çalışmış  ve bu sergide yer alacak fotoğrafların çekim tekniğini fotoğrafçılığı öğrenmiştir. Savaş, Osmanlı’nın yenilgisi ile bitince, bütün esirler gibi salıverilmiş, 3 Mayıs 1920 Mudurnu’ya  dönebilmiştir.

         Yıpratıcı savaş ve esaret hayatından sonra dinlenme imkanı bulamadan kendisini yeni mücadelenin içinde bulmuştur. Mudurnu ve çevresindeki iç isyanlarda hiç düşünmeden Kuvayı Milliye güçlerine katılarak görev almıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle isyanları bastırmak üzere emrinde bir kuvvet ile bölgeye gönderilen Kurmay Binbaşı Mehmet Nazım Bey 27 Mayıs 1920 de Mudurnu’ya geldiğinde,  Ahmet İzzet Efendi  Kuvayı Milliye güçlerinde jandarma yüzbaşı  olarak görev yapmaktadır. İsyanların bastırılmasında ve Nazım beyin Bolu yöresi gençlerinden oluşturduğu 4.Mürettep Tümenin kurulmasında, eğitimlerinde görev almış ve tümenin 132. Alayının yaverliğine getirilmiştir.

        4.Tümen talimlerini Bolu da Karaçayırda yapmış, bütün ihtiyaçları Bolu halkı tarafından karşılanmıştır. 29 Ekim 1920 tarihinde Ankara’ya uğurlanan tümen, bir müddet Ankara’nın savunmasını üstlenmiş  ve Aralık sonunda Yunan saldırısının başlaması üzerine Bozüyük’e gönderilmiş ve 1.İnönü ve 2.İnönü Zaferlerinin kazanılmasında büyük bir katkı sağlamıştır. Özellikle 2.İnönü Savaşında Metristepe’nin alınmasında Ahmet İzzet Beyin yaverlerini yaptığı 132.Alay büyük kahramanlık göstermiştir .Ahmet İzzet Efendi  İstiklal Mücadelesinin bütün muharebelerine katılmış ,zafer  sonrası terhis edilmiş ve Mudurnu’ya dönmüş, fotoğraf çekerek memleketine hizmet etmeye devam etmiştir. 1915 ‘den 1922 yılına kadar savaşan Ahmet İzzet Efendi, 2.Dünya Savaşı yıllarında tekrar askere alınmıştır . 

        Vatanına üstün hizmet ederek bu gün hepimize örnek olacak bir yaşam süren Ahmet İzzet Bengüboz’u rahmet ve şükranla anıyoruz. Kuvayı Milliye Bulvarın’a artis hayvan heykelleri yerine heykeli dikilecek gerçek bir kahramandır.

  • Aladağ18 Şubat 2024 . 16:05

   Ankara hükumetine karsi olan Bolu düzce isyanını duzceliler çıkardı sanırım
  • YAMAN18 Şubat 2024 . 13:00

   Ahmet İzzet bey ve onun gibi vatansaverlere minnettarız. Anadolu'dan, memleketimizden ne isimsiz kahramanlar ve onların hikayeleri var..rahmet ve şükranla hepsini analım. Ahmet İzzet bey'in Kuvayi milliye bulvarına da heykeli çok güzel olur. Benim önerim bu bulvarın girişine İstiklal ve çanakkale savaşlarında yer almış tüm Bolulu şehitlerimizi isim ve köylerini yazılması. saygılarımla

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak