Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Türker Ateş, Eğitim Politikalarını Eleştirdi

Türker Ateş, Eğitim Politikalarını Eleştirdi
  7 Mayıs 2024

  CHP Milletvekili Türker Ateş, Eğitim Politikalarını Eleştirdi CHP Bolu ...

       CHP Milletvekili Türker Ateş, Eğitim Politikalarını Eleştirdi

         CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, iktidarın eğitim politikalarını eleştirerek, eğitimdeki yetersizliklerin ve gençlerin istihdam sorunlarının arttığını belirtti.

          CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, iktidarın eğitim politikaları ve son olarak açıklanan müfredat programını eleştirerek, "Ülkemizde ideolojik yönü ağır basıp, ayakları yere basmayan reformlarla eğitimde geldiğimiz nokta içler acısı halde. 4+4+4 sisteminde okula başlayan kuşağın yüzde 17'sinin 10 yıl sonra ne eğitimine devam ettiği, ne de istihdam içinde yer aldığı görüldü. Hükümetin oldubittiye getirdiği, çağdaşlıktan uzak, değişen dünyanın ihtiyaçlarını dikkate almayan eğitim politikaları ve ekonomideki basiretsizlikle ev genci gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ekonomik krizlerle artan çocuk işçiler de cabası" dedi.

        CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, eğitimde uygulanan yanlış politikalar sonucu yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Ateş, OECD'nin 2022 yılı verilerine göre; Türkiye'de ne eğitimde ne istihdamda yer alan 15-19 yaş grubu gençlerin oranının yüzde 16,7 olduğunu belirterek, "Bu oran ile Türkiye, Şili ve Güney Afrika'yı bile geçmiş durumda; OECD sıralamasında 4. sırada. Erkeklerde oran yüzde 12,5 iken kızlarda yüzde 21,3'e ulaşıyor. Türkiye ayrıca, 20-24 yaş grubunda yüzde 33,3 oranıyla sıralamada Güney Afrika'nın ardından ikinci sırada yer alıyor. TÜİK'in 2023 yılı verileri 15-24 yaş grubunda ise bu oranın yüzde 22,5 olduğunu gösteriyor. Sadece bu veriler bile eğitim sistemimizdeki yetersizliklerin önemli bir yansıması" ifadelerini kullandı.

        PİSA TESTİ ORTADA; ULUSLARARASI REKABET ŞANSIMIZ DÜŞÜK

       Ülkeler arası rekabet için değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu yeterlikler bir yana Türkiye'nin yeni kuşaklarına eğitimde temel becerileri bile kazandırmaktan uzak olduğuna dikkat çeken Ateş, "Bu durumu OECD'nin 15 yaş öğrencilerde yeni ekonomide ihtiyaç duyulan becerileri ölçen PİSA test sonuçları somut olarak gösteriyor. İleri seviyedeki öğrencilerimizin oranı matematik alanında yüzde 5, fen alanında yüzde 4 ve okuma alanında yüzde 2 oldu. Öğrencilerin büyük kısmı okuduğunu anlamıyor, problem çözemiyor. Bu göstergelerle uluslararası rekabette şansımız son derece düşük" dedi.

        REFORM ÖNCESİNİN GERİSİNE DÜŞÜLDÜ

        Ateş, iktidarın uygulamaya koyduğu 4+4+4 sisteminin de başarılı olmadığını vurguladı. Son açıklanan müfredat programını da eleştiren Ateş şunları dile getirdi:

        "2015 yılında; 4+4+4 modeline geçiş sonrasında yapılan ilk PİSA testinde 2012 performansına kıyasla Türkiye, keskin bir gerileme yaşamış. 2012'de alınan okuma puanını 2022 yılı itibarıyla bile yakalayamamışız. Ülkemizde ideolojik yönü ağır basıp, ayakları yere basmayan reformlarla eğitimde geldiğimiz nokta içler acısı halde. 4+4+4 sisteminde okula başlayan kuşağın yüzde 17'sinin 10 yıl sonra ne eğitimine devam ettiği, ne de istihdam içinde yer aldığı görüldü. Hükümetin oldubittiye getirdiği, çağdaşlıktan uzak, değişen dünyanın ihtiyaçlarını dikkate almayan eğitim politikaları ve ekonomideki basiretsizlikle ev genci gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ekonomik krizlerle artan çocuk işçiler de cabası. Yeni reform iddiasıyla kimseyi kandırmayın, daha fazla insanın geleceğini çalmayın. Müfredatta radikal değişiklikler geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olacak. Bir an önce genç kuşağa dünya ile rekabete uygun beceriler kazandırmaya başlayın."

  • Ali Özdemir8 Mayıs 2024 . 14:43

   VEKİL.... Son 70 yılda Bolu'dan Ankara'ya giden kişilerin YASA ÖNERGESİ, ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, SORU, PROJE işleri yoktur. Bu işlere ilgileri de yoktur. Oraya giderler. Yağ, bal içinde yaşarlar. SÜPER emekli olurlar. ŞİRKETLER kurarlar. VEKİLLİK yapanlar Bolu'nun büyük arazilerini topladılar. İlde birçok şirkete ortak oldular. Demokrasi tamamen hikayedir onlar için. Halkı düşünen asla yoktur. Tayin işlerine bakarlar. Sevmediklerini sürgün ederler. ALLAH onları iyi(?) karşılayacaklar.
  • Emekli8 Mayıs 2024 . 13:40

   Çok bilimsel bir konuşma. Sayın vekilin, Boluda kaç tane okul bulunduğunu, son yıllarda özellikle açılan okulların neler olduğunu ve bunların ne gibi ihtiyaçları olduğunu, eğitimde kaliteyi arttırmak için önerilerini açıklamasını beklerdik.
  • Gerekli8 Mayıs 2024 . 11:06

   Boş yorumcuların dikkatine. Ülkenin eğitim politikası değişmeden, kalitesi artmadan bizim üniversite düzelmez. Bırakın artık kör siyaseti. Anlayın artık bu zihniyet iktidarda olduğu sürece çocuklarımız en kötü eğitimi alacak, ülkenin geleceğide karanlıklara doğru yol alacak. Eğitimin başında tarikatlara sivil toplum örgütü diyen bir bakan var. Boş konuşmayın.
  • Gocca Bolulu7 Mayıs 2024 . 23:33

   Sanırsın milli eğitim müfettişi. Vekil…. Tancu olmasa Vakıf olmasa üniversiteyi konuşan yok.. vekil açıklama yap boş yapma emi..
  • Türker Bey Sen şehrine ba7 Mayıs 2024 . 22:40

   Türker Bey sen önce Bolu'ya odaklan. Burdaki üniversite hakkında hiçbir şey demiyorsun. Sen nasıl vekilsin?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Portal Çelik Kapı

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak