Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Dini vakıf ve cemaatler, her tarafı kuşatmış durumda!

Dini vakıf ve cemaatler, her tarafı kuşatmış durumda!
  13 Haziran 2024

  Milli Eğitim’deki yeni müfredata tepkiler sürüyor; Dini vakıf ve ...

         Milli Eğitim’deki yeni müfredata tepkiler sürüyor; Dini vakıf ve cemaatler, her tarafı kuşatmış durumda!
         Bolu Müfredatı Geri Çekin Platformu, eylem yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen yeni müfredata tepki gösterdi.
  Milli Eğitim’deki yeni müfredata tepkiler sürüyor
          Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen yeni müfredata karşı, Bolu Müfredatı Geri Çekin Platformu tarafından eylem yapıldı. İzzet Baysal Caddesi üzerinde yürüyen platform üyeleri, daha sonra basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Dilek Çakman tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

        “Laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz!”

          Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz yıllar içinde defalarca değiştirilen eğitim müfredatında bir kez daha kapsamlı değişiklikler yapmış ve taslak programları yayınlamıştır. 2024/2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak olan müfredat gibi önemli bir konuda yapılan hazırlıklar eğitim alanında örgütlü sendikalar ve kamuoyundan uzak şekilde gerçekleştirilmiştir.

         “On yıl sürdüğü açıklanan müfredat değişiklikleri, sadece bir haftada belirlenmiş”

          Normal koşullarda müfredat değişikliklerinin içeriğinin ne olacağı bilim insanları, eğitim bilimciler ve eğitim sendikalarının görüşleri alınarak, çeşitli yönleriyle tartışılarak belirlenmesi gerekir. Ancak MEB, ülkenin bugünü ve geleceğini yakından ilgilendiren böylesine önemli bir konuda ‘yangından mal kaçırır gibi’ hareket etmiştir. Hazırlıklarının on yıl sürdüğü açıklanan müfredat değişiklikleri için sadece bir hafta değerlendirme süresi belirlenmiş, eleştiri ve öneriler dikkate alınmadan değişiklikler onaylanmıştır.

        “Apar topar bu değişikliği yapmanın gerekçesi neydi?”

         Bu kadar kısa sürede, apar topar bu değişikliği yapmanın gerekçesi neydi? Kimlerle bu müfredat oluşturuldu? Adı neden eğitim değil de maarif modeli? Sorularımıza karşılık MEB sadece müfredatın paydaşlarla birlikte hazırlandığını söylemiş bu paydaşların kim olduklarını açıklamamıştır. Fakat ne zaman bir metinde, yönetmelikte paydaş STK ifadesi karşımıza çıksa bunların tarikatlar ve sermaye grupları olduğunu okullarımızda yaşadığımız gerçeklikten biliyoruz.

         “Kapalı kapılar arkasında hazırlıyorlar”

           Öyle ki bu paydaşlar aynı zamanda, eğitimin okula ve binalara haps edilemeyeceğini söyleyerek karma eğitimin kaldırılması açıklamalarına ek olarak, zorunlu eğitimin de kaldırılması gerektiğini; sermayenin ucuz iş gücü ihtiyacının bir an önce karşılanması ve çocukların erken yaşta mesleki eğitime MESEM’lere yönlendirilmesi gerektiği şeklindeki açıklamalarıyla sermayeye de göz kırpıyorlar.

          Şimdi de ÖMK başta olmak üzere Milli Eğitim Akademisi, mülakat vb. adımlarla öğretmen alımı ve istihdamında müfredata yani iktidarın ildeolojik hedeflerine uygun öğretmen yetiştirme çabalarına hız vermiş durumdalar. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu da aynı müfredatta olduğu gibi kapalı kapılar arkasında hazırlıyorlar.

        “Çocuklarımız için ne tarikat cemaat batağına, ne de çocuk işçi mezarlığına dönüşmesine izin vermeyeceğiz”

          Buradan belirtiyoruz ki; bu ülkenin çocuklarımız için ne tarikat cemaat batağına ne de çocuk işçi mezarlığına dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarların değil halkın öğretmeni olmaya devam edeceğiz. Müfredatın adından içeriğine öğrencilerin üstün yararı, kamusal fayda için değil bir partinin, sermayenin, şirketleşmiş tarikatların ihtiyaçları, yararı için bir müfredat hayata geçiriliyor. Müfredat taslağı başlığının “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” olarak belirlenmiş olması bu nedenle tesadüf değil; aksine tüm toplumsal kesimlere ait olması gereken müfredatta siyasetin belirleyiciliğini gösteriyor. Yani siyasi iktidarın eğitimle ve yaşamla ilgili düşünceleri temele alınmış bir modelden söz ediyoruz.

        “Dini vakıf ve cemaatler tarafından okullar, yurtlar, kurslar vb. kurumlar çepeçevre kuşatılmış durumda”

         MEB’in ÇEDES ve benzeri projeler üzerinden eğitim sistemi içine faaliyet alanı açtığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra iktidarla iç içe olan dini vakıf ve cemaatler tarafından okullar, yurtlar, kurslar vb. kurumlar çepeçevre kuşatılmış durumdadır. Yeni müfredat değişiklikleri eğitim kurumları başta olmak üzere, eğitim sisteminde yaşanan dinselleşme kuşatmasının en son aşamasını oluşturarak tüm okulların imam hatipleştirilmesine zemin hazırlamaktadır.

  • Mezuniyete geken anne14 Haziran 2024 . 09:39

   Köroğlunun torunu sen o torun olamazsın, Mezuniyette dekolte giyinmenin sosyolojik yada psikolojik analizini bir bilim insanı yapmalı, tarafsız düşünelim, bunun dinle inançla ilgisi yok herkes inanıyorsa kendi hesap verecek, başkasını ilgilendirnez. Ancak bilimsel bir analizde gerekli, öğrenciler okulu bitiriyorsunuz, hayatta daha bitirmeniz gereken çok okul var, bu ilk mezun olduğunuzda. 4 yıl çok çalıştık ve şimdi mezun olup çok iyi bir meslek sahibi oldum durumuda mevcut değil, böyle bir durumda karne almaya gelen 18 yaşının altındaki hatta ortaokulda 15 yaş altındaki çocuklarımız dekolte giyinmeye özendiriliyor, bunun adı çağdaşlık laiklik değil, apaçık yabancılaşma özentisi, yavaş yavaş gelecekte kadının materyal olmasına özentidir, bunu çağdaşlık yada laiklik diye savunanlar zır cahil, çakma sosyetik yobazlıktır. Şuan 12 yaşında çocuğum için orta okula geldim, 12 yaşında yeni ergenliğe girmekte olan çocuklar 30 yaşında kadın gibi maktajlı ve bir karış etekle okula gelmiş, insan olan dine laikliğe bakmadan yadırgamalı bu durumu, hepimizin evladı var.
  • Köroğlunun Torunu'na14 Haziran 2024 . 09:18

   Ya sen bu ülkeden değilsin ya da kafasını kuma saplamış biri. Cemaatlerdeki birlik laiklerde yok ne yazık ki. Laikler herşeyi devletten bekleyen bir topluluk. Mesela Bolu için konuşalım bin laik bir araya gelip bir dernek kurup kendi nesillerini yetiştirecek bir okul kurup tüm öğrencilerin barınma dahil KARŞILAYAMAZ. Bu nedenle bu işi başarıp yapanları kıskançlık fayda vermez.
  • gidip duru14 Haziran 2024 . 08:29

   Sayın Özel, görüşüp duruyada ne görüşüya anlayan vamı?
  • Bolu13 Haziran 2024 . 23:25

   Eğitimin dini ve ahlaki kültüre ait içeriği kesinlikle okullarda ve devlet kontrolünde verilmeli. Gerek dini nitelikli vakıf ve dernekler ve cemaatler gerekse aydın geçinen add, çyd gibi oluşumlar eğitimin paydaşı olamaz, olmamalı.
  • Köroğlunun Torunu13 Haziran 2024 . 15:13

   Dini Vakıf ve Cemaatlerin Ülkeyi nasıl ahtapot gibi sarıp laikliği yok etmek için çalıştığını görmek için Bolu yu bir dolaşın. Adını sayamıyacağım kadar çok bu vakıf bürolatına yurtlarına ulaşırsınız. Örnek HANAN VAKFI diye bir vakıfın birisi Köroğlu Devlet Hastanesi karşısında biri Gölyüzü mahallesinde biride Yukarısoku da enaz 6 katlı muzzam binalarda faaliyetlerini yürütüyorlar. Bu para bu zenginlik nereden geliyor bir araştırın bakalım.
  • 70 li solcular artık geri13 Haziran 2024 . 14:28

   70 lerden kalmış solcu zihniyet, gelin bu duruma akademik bakalım, sadece köhnemiş siyasi fikirle baktığınız eğitim modelinin önerildiği dönemde, uzaya astronot gönderilmiş ki hala yüzlerce ülke bunu başaramamış, bu dönemde geliştirilen SİHA lar dünyada en çok satan larda birinciliğe yükselmiş, 70 yıllarda fikir babanız olan rusya ya ukrayna savaşında siha desteği verdiğini söyleyen iranın cumhurbsşjanını bizim SİHA mız 2 saat gibi bir dürede bulmuş bu siha NATO üyeleri dahil 75 ülkeye satılmış, pandemide kendi aşısını üreten 9 ülkeden biri olmuş, bunlar halkın bildiği örnekler olarak verildi, şimdi kalkıp hala bilimden uzak eğitim diye 70 li yılların köhne geri kalmış fikriyle eylem yapıyorsunuz, ve dahada acısı hiç biriniz bilim insanı akademisyen değilsiniz,
  • Nurettin13 Haziran 2024 . 11:52

   Kimmiş bu gericiler!
  • Özgür Özel 13 Haziran 2024 . 10:41

   Emrin olur Metincim
  • DEVLET MEMURU13 Haziran 2024 . 10:02

   Doğu Türkistan’da Türk okulu açılacak! (H. Fidan) Biliyor muydunuz?
  • DEVLET MEMURU13 Haziran 2024 . 09:34

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması önerilen müfredat değişikliği kapsamında, Türk okullarında “Orta Asya” yerine “TÜRKİSTAN” tanımının kullanılması istendi. Biliyor muydunuz?
  • Köroğlu13 Haziran 2024 . 09:22

   Din ve İslam karşıtı platformu REDDEDİYORUZ !!!
  • gerede kahramanı 13 Haziran 2024 . 08:50

   hangi konular girmiş hangi konular çıkarılmış?
  • Tarhan13 Haziran 2024 . 08:24

   Adı neden "Eğitim Modeli" değil de "Maarif Modeli" mi? Onu bilmem! Ama bildiğim, EĞİTİM kelimesi ; Kaşgarlı Mahmud'un taa 1074'te, (950 sene önce) yazdığı Türkçenin bilinen en eski sözlüğü olan "Dîvanu Lugâti't Türk"te geçen "igi", "igid", "igid-mek" köküne dayanan ve ana dilimiz Türkçe"mize ait bir sözcük olduğudur. MAARİF kelimesi ise (Atatürk'ün Türk dilini korumak için kurduğu Türk Dil Kurumu'na göre) arapça diline ait bir sözcüktür. Bir de; Dini vakıf ve cemaatler okulları, yurtları, kursları vb. kurumları çepeçevre kuşatmış durumda demişsiniz. Kuşatmamışlardır canıım? Onlar sevgi pıtırcıklarıdır. Bence sizin kalbiniz fesat? Hem Anayasa'da laiklik ilkesi hâlâ kapı gibi durmuyor mu? Nasıl kuşatacaklar ki! Türkiye Cumhuriyeti Devleti izin verir mi? Sizinki de laf ! Sıkıntı yok, siz rahat uyuyun!
  • Metin Çelik13 Haziran 2024 . 01:06

   Kuşatırlar tabii. En çok güvendiğimiz Siyasi Partilerin Genel Başkanlık seçimlerinde HANÇERlerin nasıl saplandığını gördük. İnandığımız güvendiğimiz insanlar Al Aşağı edildi HANÇERLENDİ Meydan Özgür Özel gibilere kaldı O ne yaptı. Emekliye 10 bin lira Sadakayı verenlerin Sarayına İnine Koşarak gitti ve EMRİNDEYİZ Paşam dedi. Bu Akılsızlıklar varken Bu ülkede Tarikat benzeri Paralel devlet Yapılanmaları neden Olmasın . Ben CHP genel Başkanı olacağım da MHP ve AKP bu kadar rahat olacak Mümkün mü. İSTİFA ET Özgür ÖZEL

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak