Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sivas katliamı, 31 yıldır herkesin yüreğini yakmaya ve acıtmaya devam ediyor

Sivas katliamı, 31 yıldır herkesin yüreğini yakmaya ve acıtmaya devam ediyor
  3 Temmuz 2024

  Sivas katliamı, 31 yıldır herkesin yüreğini yakmaya ve acıtmaya ...

      Sivas katliamı, 31 yıldır herkesin yüreğini yakmaya ve acıtmaya devam ediyor
       Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Özkan Üstün; "Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 31 yıl geçti. Sivas katliamı, 31 yıldır temel insani değerlerini yitirmemiş herkesin yüreğini yakmaya ve acıtmaya devam ediyor" dedi.

        Yapılan açıklama şöyle;
        "Geçmişte Çorum’da, Maraş’ta yaşanan vahşetlerin bir devamı olarak gerçekleşen Sivas katliamı, ülkemizin ve halklarımızın umudu ve aydınlık geleceği aydın, yazar ve sanatçıların da içinde olduğu 33 canımızın ırkçı-gerici ve derin güçlerince katledilmiştir.
         Sivas katliamı, tıpkı Malatya, Maraş, Çorum, 1 Mayıs 77, Beyazıt, Gazi katliamları gibi karanlıkta bırakılmış, arkasındaki güçler kasıtlı olarak ortaya çıkarılmamıştır. Sivas’ta saldırganların engellenmemesi, katliamın üstünün örtülmesi ve sadece birkaç
  kişinin göstermelik cezalar alması, geçmişte yaşanan benzer katliamların ortak özelliği olarak dikkat çekmektedir. Sivas katliamının hedefi başta Aleviler olmak üzere, resmi ideolojinin dışında kalan kimlik, inanç ve mezhepler, yıllarca ezilen, sömürülen ve yok sayılanlar olmuştur. Sivas katliamı sonrasında da Alevilere yönelik ayrımcı ve hedef gösteren uygulamaların sürmesi düşündürücüdür.

          2 Temmuz 1993 tarihi, insanlık tarihine büyük bir utanç, yüreğimizi yakan bir ateş olarak düşmüş ve yüreğimizdeki yangın hiçbir zaman sönmemiştir. 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin kuşatılıp ateşe verilmesinde seyirci kalan devletin ‘güvenlik güçleri’ ve bu güçlerin sorumlusu olan makamlarda oturanlar hakkında bugüne kadar hiç bir soruşturma açılmamıştır. Baskının, ayrımcılığın ve sömürünün devam etmesinden yana olan güçler, işlenen katliamların üzerindeki karanlık perdeyi kaldırmadıkları gibi, bugün de halkları birbirine karşı kışkırtıp, bu durumdan faydalanmayı kendilerine görev edinmişlerdir.

         Yıllarca katillerin ceza almaması için adeta seferber olan siyasi iktidarlar, Sivas katliamı davasının zamanaşımına uğratılması için elinden geleni yaparak, katillerin cezasız kalmasını sağlamıştır.

         Sivas katliamı her ne kadar zamanaşımı üzerinden unutturulmak istense de, insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı yoktur. Ne yaşadığımız katliamları, ne de iktidarın bu katliamlar karşısında takındığı siyasi tavrı unutmak mümkün değildir. Türkiye’de geçmişte halkları birbirine karşı kışkırtarak kitlesel katliamlara ve cinayetlere zemin hazırlayanlar, bugün ısrarla ayrımcı, tekçi, otoriter, ırkçı ve gerici politikalarını sürdürmekte, halkların barış içinde bir arada yaşama iradesini engellemek adına tehlikeli adımlar atmaya devam etmektedir.

          İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, barıştan ve kardeşlikten yana olan demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikalar olarak Sivas Katliamını ülkenin dört bir yanında lanetliyor, gerici ırkçı saldırılara karşı mücadelemizi büyütüyoruz.

          Toplumsal barışı tehdit eden ve halkları düşmanlaştırmayı hedefleyen katliamlar, Anadolu’nun farklı renklerinin barış içinde bir arada yaşama isteğini asla kıramamıştır. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.

          İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olan Sivas katliamını ve arkasındaki güçleri unutmadık, unutturmayacağız. Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin direnci, bilinci ve inancının hepimize ışık olacağına inanıyor, katliamda yaşamını yitiren canlarımızı bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyoruz."

   

  • Tuna4 Temmuz 2024 . 13:35

   Cehalet her şeyi yakar. Dünyayı, tarihi yakıyor asırlardır. Kötülüğün kaynağı.
  • cemil4 Temmuz 2024 . 12:48

   Yüreği yanan yorumcu..!! bu unutulmaması mümkün olmayan vahim bir olaydı. evet..amma..o olayların baş sorumlularından birini bir iki yıldır Türk solu kahraman ilan etti..ikinci ve en önemlisi..Pkk tarafından 35 -40 yıldır yarıdan fazlası çocuk olmak üzere onlarca sivil katliam yapıldı, yüzlerce insanımız katledildi.(askerlerimiz hariç.. onlarda bu ülkenin insanı idi)..sivasta ölenlerin insan olduğu kadar onlarda insandı,küçücük çocuklardı.her nedense hiç kimsenin aklına onları anmak,hatırlamak,gündeme getirmek akıllarına gelmiyor..amaç insana üzelmek ollsa onlarda hatırlanmalı idi..Sivas,ı da,maraşı da pkk.katliamları da hepsi Amerika.israil it' lerinin planı.ama kınamaya,acımaya gelince çifte standart..YAZIK...!!!!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak