Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Tavuk ve Kartal

Tavuk ve Kartal
  8 Temmuz 2024

  Tavuk ve Kartal Dört tavuk, bir kartal yuvasına gidip bir ...

  Tavuk ve Kartal

  Dört tavuk, bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çalarlar. Yumurtayı kümese getirdiklerinde, diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşünürler. Zaman geçer, yumurtayı getirenler de unuturlar, onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuğa ait olduğuna inanırlar.

  Günün birinde kuluçkaya yatan tavuğun altındaki o yumurta kırılır. İçinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıkar.

  Herkes şaşkın, mutludur; böylesini ilk defa görmüşlerdir.

  Anne tavuk, yavrusuna dersler vermeye başlar: "Bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! Arpayı buğdayı böyle ye!.." Büyük yumurtadan çıkan ilginç gagalı yavru tavuk, annesinin her söylediğini yapmakta, büyüdükçe de güzelleşmektedir. Oldukça uzun kanatları vardır. Diğer tavuklar onun kanatlarına kıskançlıkla bakmaktadır.

  Bir gün anne tavuk yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendini nasıl savunacağını anlatırken yavrunun gözü, gökyüzünde çoook yukarılarda süzülerek ihtişamla uçan başka bir canlıya ilişir. "Anne bu ne?" diye sorar.

  Anne tavuk;

  “Ha o mu? O kartal yavrum, kuşların padişahı.”

  “Ne de güzel uçuyor!..” deyip iç geçirir yavru tavuk.

  “Evet yavrum. Ama sen sakın ona özenme! Asla onun gibi olamazsın. Senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi ama hiçbiri onun gibi uçamadı. Sen bir tavuksun ve bir tavuk gibi yaşamalısın.”

  O günden sonra küçük tavuk, ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çeker ve her defasında, “Keşke ben de bir kartal olup uçabilseydim.” diye hayıflanır.

  Ve bir gün o siyah uzun kanatlı büyük tavuk, ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gider. Onu bir tavuk gibi defnederler. Oysa ölen bir kartaldır…

  Etienne de La Boétie "Gönüllü Kulluk" kitabında der ki:

  “Eğer iki kuşak köleleştirilirse, bundan sonra gelen kuşak özgürlüğü hiç tanımadığı, görüp bilmediği için pişmanlık duymadan hizmet eder ve ondan öncekilerin zorla yaptıklarını seve seve yerine getirir.”

  Yanlışı alkışlıyorsan fikrin yoktur.

  Eğri ile doğruyu ayıramıyorsan aklın yoktur. Yalana sahip çıkıyorsan ahlakın yoktur.

  Akıl ve ahlakını, kiraya verdiysen,

  sen zaten yaşamıyorsun…

  Esas olan fıtrata ters yaşamamaktır.

  • Harika 8 Temmuz 2024 . 20:22

   Son paragrafta cut Olmus kapak Olsun AKPMHP veteran yandas yslakalara
  • Ahmet8 Temmuz 2024 . 15:10

   Hikaye tamamen hayal ürünü, denemesi bedava, kürkük tavuğun altına bırak kartalı atmaca veya doğan yumurtası koy bak ne oluyor. Yavrular yetişinceye, kantlanıncaya kadar tavuk annelik yapar sonra annelik gündüzleri kaybolan tavuk veya diğerleri sen bizden değilsin derler ve o palazlanmadan onu safdışı ederler. Boş hayallerin peşinde koşmadan, gerçekleri gözardı etmeden azim ve kararlılıkla hedeflerimize koşmalıyız.
  • Bilal8 Temmuz 2024 . 13:25

   Bir kartal, kendini tavuk sanıyorsa, hikayedeki gibi pek bi zararı olmaz, kendine yasayıp ölüp gider işte. Ama bir tavuk kendini kartal zannederse, o kümeste huzur falan bırakmaz.
  • gerekli8 Temmuz 2024 . 11:05

   yazılanları yavru kartal olmak isteyenler de biliyor para ve makam olsun da bu tipler için gerisi çok önemli değil ne diye adlandırıldıkları ... herkesten aynı hakkaniyetli düşünce de olmasını beklemekte dürüst insanları yoruyor bir de bu açıdan bakabiliriz ...
  • Fikri8 Temmuz 2024 . 10:18

   Eğer bir nesil, bilginin (eğitimin) cezalandırıldığını ve cehaletin mutluluk olduğunu öğrenerek yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyeceklerdir. (Ursula K Le Guin)
  • cemil8 Temmuz 2024 . 10:13

   Ben sandım ki sonunu milli takımımıza bağlayacaksın..çünkü tam uyuyor..65 yaşındayım.,kafalarımıza hep avrupa takımları hep yener imajı yerleştirildi.halk'ta da böyle dolayısı ile futbolcularımız da bu psikolojide oluyor.dolayısı ile yenilirsek biz de futbolcular da çok üzülmüyoruz.1-2 yenersek başarı olarak kabul ediyoruz...hep dediler ki,onlar kartal,.biz kuş,tavuk..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşinin esiri olan insan, başkasının esiri olmaz

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak