Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Temel kazısında Roma dönemine ait hamam kalıntısı bulundu

Temel kazısında Roma dönemine ait hamam kalıntısı bulundu
  8 Temmuz 2024

  Temel kazısında Roma dönemine ait hamam kalıntısı bulundu Bolu'da ...

        Temel kazısında Roma dönemine ait hamam kalıntısı bulundu      

        Bolu'da 3. derece sit alanı olan Akpınar Mahallesi'nde bir inşaatın temel kazısı sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen hamam kalıntısı bulundu. Arkeologlar bölgede kazı çalışması başlattı.

        Akpınar Mahallesi'nde bir firma 90 adet 1+1 daire yapmak için Mumcuoğlu Sokak'taki boş arazide temel kazma işlemi başlattı. 3. derece sit alanında bulunan boş arazide yetkili firma zemin etüt çalışması yürüttü. Yapılan çalışmalarda toprağın altında tarihi kalıntılara rastlandı. Firma yetkilileri tarafından durum Bolu Müze Müdürlüğü'ne bildirildi. Kazı alanına Müze Müdürlüğü personelleri gönderildi. Arkeologlar tarafından yapılan incelemelerin ardından bina yapım çalışması durduruldu. Toprağın altında kalan tarihi kalıntıların Roma dönemine ait hamam olduğu düşünülüyor. El oyması seramik eserlerinde bulunduğu kazıda çalışmalar devam ediyor.

  • Dramalı9 Temmuz 2024 . 14:13

   Ona benzer bir kaç tane daha alanlar ve mezar lıklar çıktı zaman aşımında bertaraf yapıldı dikitler dikildi
  • Doğan9 Temmuz 2024 . 10:08

   Daha önce de Akpınar Mahallesinde dördivanlı bir müteaahhit inşaat kazısı yaparken Roma dönemine ait tarihi kalıntılar çıkmıştı. O müteahite DUR dediler inşaatı yaptırmadılar. Daha sonrna inşaatı Doğanay devraldı ve tarih marih devre dışı kaldı. Doğanay oraya koskoca siteyi konduruverdi. Buranın akıbeti de aynen ona döner.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak