Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Tarımı Mantara, Turizmi Bungalovlara, Hayvancılığı da Manda heykellerine...

Tarımı Mantara, Turizmi Bungalovlara, Hayvancılığı da Manda heykellerine...
  8 Temmuz 2024

  Tarımı Mantara, Turizmi Bungalovlara, Hayvancılığı da Manda heykellerine... Uzun ...

        Tarımı Mantara, Turizmi Bungalovlara, Hayvancılığı da Manda heykellerine...      

         Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

         Ayda en az iki yazı hedefim varken, yoğun iş temposundan dolayı bunu başaramadım. Nihayet Belçika'da şirin bir göl kenarında fırsat bulabildim.

         Aslına bakarsanız " Fırsat buldum " değil de kendimi " Fırsat yaratma"mecburiyetinde hissettim diyelim. 

         İşim gereği hemen hemen tüm Avrupayı boydan boya dolaşıyorum. Yorucu bir işim olmasına rağmen gittiğim her yeri inceliyor ve gözlemliyorum. İlgimi çeken başlıca konular Doğa, Tarih, Turizm, Tarım ve Hayvancılık. Avrupa bu yönden tam bir cennet. O hiç beğenmediğimiz ve küçümsediğimiz Bulgaristan ve Romanya'dan başlayarak Batıda Atlas Okyanusu, güneyde Akdeniz ve kuzeyde Baltık Denizi kıyılarına kadar geniş bir coğrafyada, aynı derecede bu konulara karşı büyük bir hassasiyet ve korumacılığı iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

         Müthiş tarım ve hayvancılık uygulamalarına şahit oluyorsunuz. Zaten bu beni en çok yaralayan konu. Bir de yol boyunca Türkiye'ye gelen Tırlar dolusu canlı hayvanları görünce sinirlerim bozuluyor. 

         Bu konularla ilgili ilerde yazarım. Ben asıl beni bugün yazmaya sevk eden konudan bahsedeyim. Yukardaki fotoğraflara dikkatlice bakmanızı rica ediyorum. Belçika'da şehir merkezinde yeşilliklerin arasında küçük bir göl. Bu küçük gölü ve etrafını çok güzel düzenlemişler. Gerek gölde gerekse etrafında bir sürü faaliyet yapılıyor. Şu anda yazımı yazarken, rüzgar sörfçüleri göle doğru açıldılar ve etrafıma park eden arabalardan inen kadınlar ellerinde matları ile ya pilates, ya da yoga yapmak için parkın içine yürüyorlar. 

         Bu gölden Güzel Bolumuzda onlarca var bunu hepimiz biliyoruz değil mi ? Bu onlarca gölde bunun gibi neler yapılabilinirdi bir hayal etsenize. Su sporları yapılabilinir mesela. Çocuklar ve gençler bu spor dalları ile uğraşabilir. Bu su sporu dalları ile ilgili bir sürü klüp kurulabilinir. İlimiz Türkiye, hatta Dünya çapında bir merkez haline gelebilir. Bunlar imkansız ve maliyetli işler değil. Sadece vizyon sahibi ve hedefe odaklanabilen becerikli yöneticiler lazım. 

          Bolu şehir merkezinin tam kalbine tarihi yukarı çarşı ve büyük cami silüetinin önüne hançer gibi saplanan belediye binası bizdeki yöneticilerin vizyonunun en büyük örneği mesela. Bu konuda geçmiş Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz çok büyük bir yanlış yapmıştır. Bu konuda Bolu Halkının hem fikir olduğuna eminim. Aynı Alaaddin Yılmaz Bolulu çocuklara Kartalkaya'da kayak öğretebilmek için de çaba sarfetti mesela. Bu da iyi bir örnek. Ama sonunu getirip sonuca ulaşamadı. Proje yarım kaldı. Sonrasında Tancu efendi seçilip başkan olunca ben çok umutlanmıştım. Kendisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin Belediye başkanıydı. Doğaya, tarıma ve tarihe önem veren bir parti geleneğinden gelmişti. Ama gördük ki, Tarımı Mantara, Turizmi Bungalovlara, Hayvancılığı da Manda heykellerine bağladı. Tarihi de Bulvarın başına koydurduğu bir tabeladan ibaret saydı. Yazık çok yazık. Bolu Bir beş sene zaten kaybetmişti, ikinci beş seneyi kaybetmesin diye kendimi parçaladım ama takdir böyle oldu. Ama ne yazık ki zaman beni haklı çıkarmaya başladı.

          İlkay BAYRAK

  • Okur10 Temmuz 2024 . 09:59

   Tanju başkanın kankileeri sanki sıradan tarafsız gazete okuru gibi Tanju Özcanın yanlışlarını dile getirenleri gazeteyi takibi bıraktım bahaneleriyle Tanju başkana destek olmak istiyorlar yemezler tek muhalif gazete ve site Bolunun Sesi .O yüzden inanır o yüzden en çok okunan site.Tanju Özcana karşı yazılan hangi yazı yanlış hangi yazıda yalan dolan var hepsi doğru hepsi yaşanılanlar.Kör olmak böyle bişey olmalı.
  • Metin Çelik10 Temmuz 2024 . 01:04

   İlkay Beyi Tebrik etmek lazım. Çünkü kendisi Chp den bir önceki dönemde Bolu Belediyesi Meclis Üyesi iken, ve Belediyenin Egemeni Belediye İktidarının bir parçası iken O dürüst bir kişilik sergiledi Başkan ve Çevresinin pis işlerini deşifre etti. Yani tam bir halk adamı oldu. Yani bu güzel insanı alkışlamak varken. eleştiri getirmek ancak Soytarılıktan öte giden bir davranış biçimi olur. İlkay bey Son derece dürüst samimi ve bir o kadar da memleketini seven cüretkar bir meclis üyesiydi. Esas sıkıntı adam Belediye Başkan adayı olmuş. her kim olursa Belediye Başkan Adayları da Belediye Meclisinin Asil Meclis Üyesi olmalı ki Adamlar Mecliste görev yapsınlar eleştiri getirsinler . Biz ne yapıyoruz Bir başkan ve onun belirlediği 20-25 kişi Bu olur mu arkadaş Orada İLkay Bayrak ve diğer Partilerin Belediye Başkan adayları doğal Meclis üyesi olmalılardır. Tıpkı TBMM de olduğu gibi hiç bir popülüritesi olmayan sıradan ve sönük adamlar belediye meclisinde bu olacak iş mi. Tabii Tanju diet borcu için Toplu taşıma biletlerini 25 lira yaptım der. haydaaaa tüm belediye meclis üyeleri el kaldırır onay verir bu mu saygın olmak bu mu meclis üyesi olmak Meclis Üyeliğinin ASALETİ olmalıdır. Tanju Beni Birinci sıra Meclis Üyesi Göstermiş olsaydı Kabul edersem Adam değilim
  • Kamuran beyin dikkatine9 Temmuz 2024 . 18:59

   Yaklaşık 20 yıldır bolununsesini her gün okurum özellikle Vefat edenler kısmı için, şu ana kadar köşe yazılarını Bolu'ya emsal olmuş takdire şayan isimlerle doldururken örn. Yener Bandakçıoğlu, şimdi yazısını okuduğumuz beyefendinin tamamen mevcut başkana muhalif yazılarından ötürü tercih ettiniz sanıyorum (ki ben mevcut başkana da nötr halde bakarken), bolununsesini takip etmemeye başladım. 1 ay 2 ayda bir bakar oldum. Şu an şehir dışında yaşıyorum, yerel gündemi başka sitelerden takip etmeye başlamak zorunda kaldım. Sizi anlıyorum, eski yönetim, yeni yönetim bir dünya mahkeme vs süreç yaşandı, burası sizin, siz sesinizi buradan duyuracaksiniz elbette, ancak sadece mevcut başkana muhalif diye de koca köşe yazısı bırakılmaz sanıyorum. Mevcut başkanın da, köşe yazarinin kendisi ile ilgili de muhalif olması dışında yeterli bilgiye sahip bir Boluluyum. Bu tutum anti bir duruma evrilebilir, dikkate alırsınız almazsınız bilemem.
  • Bolulu9 Temmuz 2024 . 17:47

   Tanju başkan donanımsız birisi alkol ile arası iyi sanırım haberler çıkıyor. Hizmet ne demek onu bile bilmiyor görev nedir saygı nedir bir dünyası var ben cumhurbaşkanı olacağım partinin başkanı olacağım filan falan .Görev yol su elektrik temizlik vs bu görev hizmet is bu işlerini yaparken en güzel toplumu üzmeden yapabilmek hizmet bu işte. Çöp topluyor ama parasını bizden alıyor ama bu işi en verimli nasıl yaparım ve bu iş ile nasıl para kazanırız vatandaşın ödemesini azaltabilirmiyim bu hizmet. Bu sanıyorki çöp topluyorum ya arkadaş bedavamı topluyorsun su bedavamı veriyorsun ulaşım bedavamı yapıyorsun yani bunu senin yerinde kim olsa yapar bu böyle biline. Mesala pilastik atik çöp üniteleri yapabilirsin her plastik için makina ödeme yapar ya çıkın yurt dışına eğlenmeye değil bir şeyler öğrenin bakın hizmet için ne yaparım etüt edin ya hiçimi etrafında adam yok vizyon misyon sahibi gönder avrupaya anlaş dışarıdan belediye ile baksınlar bu işler nasıl oluyor. Yani o görevin hakkını ver boş durma.
  • GERÇEK BOLULU9 Temmuz 2024 . 15:26

   BENCE BU YAZI HARİKA FALAN DEĞİL TAMAM NEFRET, KİN, KISKANÇLIK, ÇEKEMEMEZLİK, İFTIRA, YALAN KOKAN VE UCUNDAN KAN DAMLAYAN BİR KALEMLE YAZILMIŞ BİR DÜZMECE İLKAY BEY YAPMAYIN ARTIK SEÇİMLER BİTMİŞ BAŞKAN EZE EZE BAŞKAN OLMUŞ SİZ HALA NEYİN PEŞİNDESİNİZ ANLAMIŞ DEĞİLİM.DAHA ÖNCE DE BAŞKAN HAKKINDA BİR SÜRÜ SÖZLER, İFTİRALAR, KARALAMALAR SARFETTİNİZ HANGİSİ GERÇEKLEŞTİ BENCE ARTIK SİZ DE TANJU BEYİN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KABUL EDİN. SULH OLUN, HOŞ GÖRÜLÜ OLUN KAN DAMLAYAN KALEMLERİ KIRIN VE BOLUMUZUN DAHA DA GÜZEL BİR KENT OLMASI İÇİN BİRLİK OLUN ÇÜNKÜ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR, ELLER BİRLEŞİRSE SESİ DAHA GÜR ÇIKAR NE DEMİS ATALARIMIZ BİR ELİN NESİ VAR İKİ ELİN SESİ VAR HOŞÇAKALIN, DOSTÇA KALALIM
  • delege9 Temmuz 2024 . 14:49

   Tanju Özcan fetö itirafçısını belediyesporun başına başkan yaptı neymiş milyonlarca lira borç varmış yeni başkan onu ödeyecekmiş peki sormazlarmı insana ne yaparak belediyenin hangi imkanlarını bu sıfatla kullanarak ödeyecek CHP de başka adammı kalmadı eski bir CHP meclis üyesi olarak bunuda yazsanıza.CHP il ve Merkez İlçe başkan ve yönetimleride fetöcüye ses çıkaramıyor CHP yede sızmışlar anlaşılan
  • Doğrucu Davut9 Temmuz 2024 . 12:51

   Teşekkürler çok güzel bir yazı.. başkan hiç bir işe yaramayan heykeller yaparak Bolu yu kalkındıracağını sanıyor.
  • mömö dili9 Temmuz 2024 . 11:08

   Döne kadar omoz omozağ aynu pölütükayu paylaşıyördunuz holk dulunde bono no dörlör? Ne kadar sığ adamlar var bu memlekette ya... Soru ne? Cevap ne? Zafer denen tipe göre evlenen hiç kimse boşanamaz. Boşanırlarsa ne derler? Dul mu?
  • Zafer9 Temmuz 2024 . 08:48

   Düne kadar omuz omuza aynı polıtıkayı paylaşiyordunuz halk dilinde buna ne derler.
  • Bolulu9 Temmuz 2024 . 01:01

   Kıyaslama yaptığınız yer Avrupa ülkeleri bizim ülkemizde hala milli basketbolcularımızın şortları konuşuluyor. Kültür farkı,ekonomi farkı,Eğitim farkı.. Biz insanımıza daha çöpü çöp tenekesine atmayı öğretemiyoruz. Alaaddin in hep projeleri vardı o su sporları projesi de Gölköy için vardı. Ama yapıldı mı hayır! Köroğlu heykeli dikeceğine Su sporlarını yapsaydı.. Alaaddin’in 15 yılda yaptığından daha fazlasını Tanju Özcan 5 yılda yaptı.
  • Karacasu 9 Temmuz 2024 . 00:20

   Ağzına sağlık yine harika bı yazı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak