Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Nefesin mucizesi (3)

Saliha Ertan

  5 Haziran 2015
                             Nefesin mucizesi (3)
        Nefesi anlatmak bitmez. Farkına bile varmadığımız nefesin önemini, yaşamımızdaki etkileri anlatmaya devam edip "Nefesinize Dikkatinizi" çekmek istiyorum.
        Boluluyum. Merkez Sakarya Ortaokulunda Teknoloji ve Tasarım öğretmeniyim. 23 yıllık meslek hayatıma geride bıraktım. Öğretmenliğe başladığım ilk günden beri mesleğimi severek yaptım. Öğrenmek ve öğretmek hayat prensibim oldu. Şu an bu konuyu Bolu'nun bir öğretmeni, Elginkan Vakfı'nın Nefes Eğitim Uzmanı olarak sizlerle paylaşıyorum.
        Okulumda yaklaşık iki yüz öğrencime Nefes eğitimi verdim."TEOG Sınavı" öncesi heyecanlarını durdurabilme, dikkat ve motivasyonlarını arttırma konularında uygulanan nefes egzersizlerini paylaştım. Sınavdan sonra onlarla konuştuğumda, kullandıklarını ve işe yaradığını duyduğumda bir şeyler yapmanın ve onlara faydalı olabilmenin mutluluğunu yaşadım.
         Nefesinize dikkat edin... Yavaş ve düzenli mi? Yoksa çok hızlı mı ve düzensiz mi?
         Bedenimizin sağlıklı olabilmesinin, hücrelerimizdeki oksijen miktarı ile doğru orantılı olduğunu biliyor musunuz? Yani hücrelerimizde ne kadar oksijen varsa, biz o kadar sağlıklıyız. Günümüzde toplumun %90'ı nefes kapasitesinin sadece yüzde otuzunu kullanmakta. İnsanların bir bölümü yetersiz, bir bölümü ters nefes alıyor; kimi hızlı, kimi ağzından nefes alırken, kimisi de göğüs nefesi yapıyor. Evet, tabii ki yaşam böyle devam eder. Fakat  nefesin gitmediği o noktada bulunan hücrelerin içine yaşam enerjisi girmemiş olur.Zaman içinde ve yaş ilerledikçe yanlış nefesin yarattığı sıkıntılar ortaya çıkar.
        Sizlere "Diyetsiz ve sporsuz zayıflayabilirsiniz ve hatta verdiğiniz kiloyu iki misli geri almadan formunuzu koruyabilirsiniz." desem, herhalde bana inanmazsınız. Evet haklısınız. Fakat çözüm inanın bu kadar basit... NEFES ALMAK. Tabi ki doğru ve yüksek kapasitede nefes almak.
   İnanmak güç biliyorum. Belki de yıllardır kilo vermek için birçok şey denediniz. Tekrar verdiğiniz kiloları iki katı geri aldınız. Yine toplumda duyuyoruz; diyet uğruna insanlar sağlıklarını kaybediyor. Ben sizlere;
  *Bedava, kolay ve her yerde bulunan bir şeyden bahsediyorum. NEFES...
  Yağları yakan nedir? Spor yaparken ne yaparız? Bir mumu, bir odun parçasını yakan nedir?
        Cevap çok basit değil mi? OKSİJEN...
        Yağları ve diğer besinleri yeterince yakıtınız olmadan yakamazsınız. O halde bedeninize ne kadar çok oksijen verirseniz metabolizmanızın da o kadar çok hızlanacağını söylemek mantıklı olur herhalde.
  Burnumuzdan aldığımız her nefesle oksijen akciğerlerden kanımıza karışıp hemoglobine bağlanarak hücrelerimize taşınıyor. Oksijen, aldığımız gıdaları ve sıvıları" oksidasyon" adı verilen süreçle enerjiye dönüştürüyor. Bedeniniz aşırı yağ depoluyorsa, bu aldığınız gıdaları işleyecek kadar oksijen almadığınızı gösterir.
  Nefes çalışması yoluyla, bedeninizi yavaş işleyen, zehirli atıklarla dolu bir çöplükten, tıkır tıkır işleyen, yüksek oranda şarj olmuş metabolik bir şahesere dönüştürebilirsiniz. Nefes egzersizlerinden sonra bedeniniz 24 saat daha kalori yakmaya devam eder. Nefes alma bedeninizi fizyolojik olarak değiştirir. Kelimenin tam anlamıyla bedeninizin hücrelerini yağ depolayan yapılardan, yağ yakan yapılara dönüştürür.
        Kısaca; "Doğru nefes alışveriş" kilo vermenin kilit taşıdır.
        Çağa ayak uydurabilmek, çocuklarımızı yetiştirebilmek ve kendimizi geliştirmek için okumalı ve eğitimlere katılmalıyız. Toplum olarak kitap okumayı sevmiyoruz. Okul hayatı bittikten sonra sadece duyduklarımız ve gördüklerimizle yetiniyoruz. Gerek televizyon gerekse bilgisayar ve cep telefonları zamanımızın büyük kısmını çalıyor. Bolu Elginkan Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Bolumuz ve Bolular için yetişkin eğitimi veren bir vakıf. Burada birçok farklı konu da bireyler kendilerini geliştirme imkânı buluyor. Elginkan Vakfına bireysel başvurularla bu eğitim imkânlarından faydalanabilirsiniz. Ben de doğru nefes almayı Elginkan Vakfında verdiğim seminerlerde paylaşıyorum. Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle...
                                                                                   Saliha ERTAN
                                                                             Nefes Eğitim Uzmanı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi