Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Nefesin mucizesi (5)

Saliha Ertan

  19 Haziran 2015

          Nefes, varoluşun insan ruhuna üflemesiyle ona can veren güçtür. NEFES, görünen kısmıyla vücuda oksijen tedarik etmekle yükümlüyse de aslında görünmeyen yüzüyle enerji tedariğidir.
        İnsan bedeni yeryüzünde en gelişmiş ve en kusursuz makinedir. Bu yazımda sizlere beyin dalgalarından bahsetmek istiyorum. Nefes beyin, beden ve psikoloji arasında bir köprüdür. Bir insanın fiziksel ya da duygusal halinde değişiklik olduğu zaman nefes alış verişi de onunla beraber değişime uğrar. Nefes alma biçimlerindeki değişiklikler de duygularımızı etkiler.
       Beyin Dalgaları; Beta, Alfa, Teta ve Deltadır.
       "Algın değişirse hislerin değişir; hislerin değişirse tepkilerin değişir ve tepkilerin değişirse deneyimin değişir... Yaşam; deneyim denen bütün anların uç uca dikilip birleştirilmiş halidir!"
       BETA Beyin Dalgası; Tehlike söz konusu olduğunda devreye girer ve tek amacı kişinin o an için işe yaramayan fiziksel ve zihinsel bazı sistemlerini kapatarak, onun sadece tehlikeye konsantre olup geliştireceği hamlelerle riski bertaraf ederek yaşamda kalmasını sağlamaktır.
        Tehlike anında korkuyla tetiklenen beta beyin dalgasında, beyne ve kaslara daha fazla kan ve oksijen pompalanır. Beden hızlı ve yüzeysel göğüs nefesi yapar. Sempatik sinir sistemi devrededir. Beyin bu şekilde, içinde bulunduğun tehlikeye karşı seni savaşmaya hazır hale getirir. Betada haz, keyif ve yaşamda lezzet alma yoktur. Sadece seni hayatta tutabilmek için dizayn edilmiştir. Beta beyin dalgasını sadece çok büyük stresler yaşamak tetiklemez. Gün boyu şunları yaşıyor musunuz?
  "Yine geç kaldım, acele etmeliyim"
  "Çocuğu okuldan almalıyım"
  "Yemeğin altını açık mı bıraktım"
  "Apartman aidatını ödemeliyim"
  "Faturaları yatırmalıyım"
  "Müşteriyi aramayı unutmamalıyım" vb.
  Evet, bunlar tatlı telaşlar diyebilirsiniz. Ancak telaşın ve acelenin tatlısı yoktur. Bütün bu koşuşturma ve telaş bizi Beta Beyin Dalgasında tutmaktadır.
   Bakın, Beta Beyin Dalgasında isek;
  -Beta sürekli geçmişe gider,
  -Beta bedensel algıları kapatır,
  -Betadayken, bağışıklık sistemi çöker. Bedenin öncelikli hedefi seni hayatta tutmak olduğu için, o an iyileştirici hücrelerini, içerideki bir rahatsızlığı tedavi etmek üzere kullanmak yerine, bütün gücünü senin kaslarına ve beynine yollamak zorunda kalır. Aslında vücut kendini yenilemeye ve iyileştirmeye programlanmıştır. Ama bu görevini Betadayken yapamaz.
  Ancak tehlike ve stres uzaklaştığında beyin dalgaları çekilir, böylece beden salgıladığı hormonlarla kendisin sakinleştirmeye ve dinlenmeye başlar.
  -Betadaki insanlar her veriyi, kendilerine yönelik bir saldırı olarak algılarlar.

       ALFA BEYİN DALGASI; Hazzın, keyfin ve mutluluğun olduğu beyin dalgasıdır. Kaliteli yaşamın başladığı noktadır aynı zamanda.
  Hızlı soluyarak ömür geçiren bir insanın sağlıklı ve mutlu olduğunu söylemek zordur. Dingin, yavaş ve derin nefes alan bir kişi de sinirli ve stresli olamaz. Nefes egzersizleri ile bedeninizi siz yönetir, hatta hormonlarınızın kontrolü bile sizin elinizde olur. Beyin dalgalarını sadece nefesinizi kontrol ederek, diyafram nefesi ile değiştirebilirsiniz. Kendiniz için bir iyilik yapın. Nefes egzersizlerini uzman bir kişiden öğrenip hayatınıza geçirin.
       Bu konu çok uzun ve kapsamlı bir konu. Diğer beyin dalgalarını haftaya paylaşmak üzere...
        Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dileklerimle!
                                                                                        Saliha ERTAN
                                                                                  Nefes Eğitim Uzmanı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi