Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Çam Bolu’nun nesi olur (15) Bolu’da fidan üreticiliği

Belgin Özer

Çam Bolu’nun nesi olur (15) Bolu’da fidan üreticiliği
  17 Aralık 2019

      Çam Bolu’nun nesi olur (15)

       Bolu’da fidan üreticiliği

       Bu konuyu çok yazdım. Hiç yanlış diyen olmadı. Sabır isteyen, zevkli, kolay, karlı bir iş. Başlangıç ve pazarlama için destek gerekiyor.

       Fidan 14 adıyla başlatıp, sonlandırdığımız üretim uygulamasına 100 kadar hevesli katıldı. Ancak fide fiyatı yükseltildi, fidan alım fiyatı ise azaltıldı. Alım süresi uzatıldı. (Maliyet artınca) tahsis adedi azaltıldı ve başlangıçta bir dönüm araziden yılda 10 bin lira kazanılırken, bu tutar bin liraya kadar indi. Tabii herkes bir miktar kar etti ama işi bıraktı. Bu süre içinde 2 milyon fidan üretilmiş oldu.

       Araya politik nedenlerde girince, Bolu’nun yerini Afyon alıverdi.   

       FİDAN ÜRETİMİ İÇİN İDEAL YER BOLU işçilik, tarla kirası ucuz, torf, orman artıkları bol, iklim, su uygun, ulaşım kolay.

       Pazara gelince; Bolu’da yetişen fidanlar (en az 150 çeşit) Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu, yani yurdumuzun 2/3’üne uygundur. Aynı iklim kuşağındaki dış ülkelere ihraç etme imkanı var.

       Peki yetkili, etkili, sorumlular neden liderlik yapmıyor. Merkezi idarenin Bolu temsilcileri, mahalli idare ve sivil toplum kuruluşları, Ziraat Odası. Ticaret Odası, velhasıl bu konu herkesi bir yerinden ilgilendiriyor.

       BOLU BELEDİYESİ ÖNCÜ OLABİLİR

       Son yıllarda önce halka ait iken, halkın vergileri ile istimlak edilen ve devletin olan iki fidanlık Bolu Belediyesi’nin oldu. (Çok da güzel oldu) Bu araziler verimli sulak ve yaklaşık 350 bin m2.

        İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketi tüm Türkiye’ye fidan satıyor. Çoğu ithal malı, bu iş asıl Bolu’ya çok yakışır.

       Belediye önderliğinde halka açık bir şirket kurulur. Fidanlık arazilerinden gerektiği kadarı ucuz olarak bu şirkete kiralanır.

       Belediye bünyesindeki veya serbest, emekli veya genç orman mühendisleri, ziraat mühendislerinden yararlanılır. Başarılı bir yönetici ve iyi bir organizasyon devlet ve mahalli idareler desteği ile 3-5 yılda önemli katma değer yaratabilirler.

        Bu öneri noksan veya yanlış olabilir.

        Üniversite destekli bir grup, dört başı mamur, ayağı yere basan bir rapor hazırlamalıdır.

       Bu uygulamanın adı Bülent Ecevit’in deyimi ile HALK SEKTÖRÜ’dür.

       Bu metodun bir başka benzerini de Necmettin Erbakan severdi ve Süleyman Demirel’in ÇARE TÜKENMEZ sözünü de unutmamak lazım. Hepsini rahmetle anıyorum.

       Son söz; iyi yönetilir ise küçük tasarruflar birleşerek büyük iş başarabilir.  

                                                                            Belgin ÖZER

  • Hayati Kozak, 1400 Lexing31 Aralık 2019 . 02:43

   Bu ikinci mesaj: Ben 2004 'de emekli oldum. Atlanta'nin banliyo sehri Roswell'de oturuyoruz. Kiz ve oglanlardan biri burada oturuyor. Kiz'dan iki kiz torun var. Oteki oglan Houston'da oturuyor. Haber ver. Telefon numarani gonder. Bizim ev telefonu 770-645-2113. E-posta: efekozak@bellsouth.net . Ben ve Sema yeni yilini kutlar sen ve esenlikler dileriz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşinin esiri olan insan, başkasının esiri olmaz

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı