Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

ABANT (Barış Gölü) 

Belgin Özer

ABANT (Barış Gölü) 
  26 Şubat 2020

       ABANT (Barış Gölü) 

        Gözbebeğimiz gölün isminin anlamı nedir? Bu ismi ne zaman almıştır? Araştırılması gerekir. Dünyadaki 3-4 cins alabalığın bir tanesinin adı da “Abant Alası”dır. Endemiktir. 

        Yıl 1963… Yer Koru Oteli. (Bugüne kadar 2 defa yıkılıp yeniden yapıldı). O zamanki adıyla Turizm Bakanlığı yeni kurulmuştu. İlk bakan Nurettin Ardıçoğlu’dur. Abant Oteli, Emniyet Moteli ve Koru Oteli ile Bolu, iç turizmin önemli merkeziydi.  

        Bakan Bolu’ya gelmiş; milletvekili, vali, belediye başkanı ve turizmin öncüsü Koru Otel’in sahibi Mazhar Murtazaoğlu ile yemekli bir sohbet toplantısı yapıldı. Söz Abant’a geldi ve buranın “DÜNYA BARIŞ GÖLÜ” olması fikri ortaya atıldı. “Yurtta barış, dünyada barış” sloganı ile bu konuda çalışma yapılma fikri uygun görüldü. 

        Göl kenarındaki boş bir alanda her biri 200 m2 olan parseller oluşturulmalı ve bunlar dünya devletlerine tahsis edilmeli idi. Devletler kendilerini ifade edecek bir unsur ile o arazide tanıtacaklardı. Proje o tarihte Bolu’nun tek gazetesi (Turgut Çulha’nın) tarafından da yazıldı.  

        Konu sahipsiz ve sistemsiz ele alındığından, lafta kaldı, sonra da unutuldu, gitti. Fikir güzel mi idi? Gerçekleşince ortaya ne gibi neticeler çıkardı? Bolu’nun kazancı ne olurdu? Çok yönlü araştırmayı gerektirir.  

        Şimdilerde çok ziyaretçisi var. Yol boyu iyi tesisler yanında denetimsiz olanlar da var. Güzergâh da başlı başına harika!  

         "Abant Barış Gölü" projesi unutuldu ama, M. Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, cihanda barış” politikası her zamankinden daha önemli ve geçerli. 

        Belgin Özer 

           İktisatçı 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak