Gazetenize sahip çıkın!

Ekmekçi Kadir

Belgin Özer

Ekmekçi Kadir
  3 Mart 2020

        EKMEKÇİ KADİR 

       Belediye meydanından doğuya doğru ilerleyip yokuşun sonuna gelince sola dönün, köşede küçük boş bir arsa görürsünüz. Orası eski aktarların da sonudur.  

       Bu arsada eskiden Ekmekçi Kadir’in fırını vardı.  

        O tarihlerde 1955 – 60 milletvekilleri, avukat, doktor, emekli subay, nadiren mühendis olurdu. “Çoğunlukla da Düzceli”. 

       Yurdun bütün vergileri Maliye müfettişleri denetiminde Maliye Bakanlığı’nda toplanırdı. Bütün gelirler TBMM’nin tespit ettiği Bütçe Kanunu ile harcanırdı. Harcamaları TBMM adına Sayıştay denetlerdi.  

       Kırsal kesimin şehirle irtibatı zordu ve azdı. Köylüler seçimden seçime uğrayan adaylara oy verirlerdi.  

        Demokrasinin fazileti ile bir keresinde fırında kürek sallayan Ekmekçi Kadir T.C. milletvekili oluverdi. Kasketini çıkarttı, esvabını biraz da olsa yeniledi, Ankara’nın yolunu tuttu, yeminini etti.  

        Kör karanlıkta başlayarak çalışmaya alışıktı. Boş durur mu? Kıt imkânlarla savaşan halkın sorunlarını, ihtiyaçlarını yaşamıştı, biliyordu. Halkın hali bugünkünden de kötü idi.  

        Seçimden sonra ilk iş olarak Ankara’da genişçe bir ev kiraladı. İki odasını yatakhane, bir odasını yemekhane yaptı. İşleri için Ankara’ya gelenler buraya geliyordu. Hastaları olanlar, çocuğu okuyanlar, emaneti olanlar buraya buluşuyorlardı. O tarihte Bolu’dan Ankara’ya günde bir otobüs vardı ve 6 saatte giderdi.  

        Ekmekçi Kadir ufak tefek sorunları derhal çözüyor veya çare arıyordu.  

       Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kısa zamanda isim yaptı. Bolu’daki namı orada da yayıldı: “Ekmekçi Kadir” 

       Maaşı yetmiyordu, bazen Bolu’ya geldiğinde kürek salladığı fırının gelirlerini de orada harcıyordu. Ne ihtiyacı olan, ne de ihtiyaç bitmiyordu. Köyleri geziyor, kahvelerde sohbet ediyor, dert dinliyordu, zaten onlardan biri idi, içlerinden gelmişti. Halkın %70’i kırsalda yaşıyordu o tarihte.  

       1960 Mayıs’ında İhtilal oldu, arkadaşlarıyla birlikte Yassıada’ya gönderildi. T.C. milletvekilliği sona erdi. Duruşmada hakim “Anayasaya aykırı kanuna niye oy verdin?” diye sordu. Ekmekçi Kadir “onu bana değil, o işin profesörlerine sorun” deyiverdi. Kısa bir süre Kayseri’de hapis yattıktan sonra şehrine döndü, ömrünü tamamladı, namı kaldı milletin vekili Ekmekçi Kadir’in.  Allah rahmet eylesin. 

      Belgin Özer 

        İktisatçı 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak