Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

"Muhabbet Baki" Çeşmesi

Belgin Özer

"Muhabbet Baki" Çeşmesi
  22 Mart 2020

       “MUHABBET BAKİ” ÇEŞMESİ 

         Hoş bir kelimedir, iyimserdir muhabbet. Bir de baki ise değme gitsin keyfine. 

         Alpağutbey Mahallesi'ne giderken, kanala yakın yerde yol ikiye ayrılır. Ortada yeşil taştan bir çeşme var. Sağ taraf E. Belediye Başkanı İsmail Özer Caddesi’dir. Sol taraftan Alpağut’a gidilir.  

          Çeşmenin işçiliği Pir Ahmetler’li rahmetli üç taş ustasının eseridir. Talebelerin su içtiği az su akar çeşmeden. Bu yol ayrımında bir de küçük dinlenme alanı var. Tam burada eskiden cinayet işlenmiş. Cesedi bırakıp gitmişler oraya. Buradan geçenlerin aklına her zaman kavga, dövüş, cinayet gelirmiş. Hiç akıldan çıkmamış bu kötü iş.  

        Belediye meclisinin sağda Alpağutbey’e giden caddeye o köyün çocuğu İsmail Özer’in adı verilince, bahane ile çeşme ve park düzene sokulup kuzular kesilmiş, pilav kaynatılmış, küçük bir tören yapılmıştır.  

        Törene Vali ve Belediye Başkanı Necdet Gören de katılmış, açılışı yapılmıştır. O gün Bolu’nun ünlü merhum Çakır Emine Hoca Hanım buranın adını koymuştur. Böylece çeşme, “Muhabbet Baki” adı ile anılmaya başlamıştır (isim tescil edildi). 

         Şimdilerde orada çeşmenin bir yanında İsmail Özer Caddesi, diğer yanında Alpağut Caddesi, alnında da Muhabbet Baki yazıyor. Parkın da şirin bir levhası asılı. 

         İnsanların kavga etmek yerine dost olması, muhabbet etmesi, birbirini sevmesi, yardım etmesi hepimizin dilediği değil mi?.. 

        Belgin Özer 

           İktisatçı 

  • Mustafa COP23 Mart 2020 . 11:56

   Muhabbetle ...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak