Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Petrol fiyatlarının düşmesi ve KOBİLER üzerine

Ender Balcı

  3 Kasım 2015

        Rusyanın Kırım ve Ukrayna ve Suriye inisiyatifleri sonrası Merkel ve Obaman'ın bunun yansımaları olur demeçleri arkasından ekonomik yaptırım olarak petrol fiyatları aşağıya geldi Rusya rezervleri yaklaşık 150 mia usd eridi yorumlardan biri. VIX dede görüleceği üzere ABD de işler yolunda para geri dönüyor başka bir başka değerlendirme.

        Sitemizde de makaleler bölümünde yer alan Dünya Bankası başkan yardımcısı Tuck'ın Aralık 2014de ifade ettiği 'petrol fiyatlarının düşmesi % 100 iyi haber olmayabilir' açıklaması cari açığı azalan ve enerji gideri ciddi anlamda düşen ülkelerce kendi açılarından doğru gibi gözükmekle beraber, soru ve aranan cevap şu ; Dünya ekonomisi acaba petrol fiyatları düşüncemi yavaşladı yoksa Dünya ekonomisi küçüldüğü için mi petrol fiyatları düştü ?

        BDI endekse baktığımızda 2010 dan bu yana sürekli düşen ve Mart 2015 de dip yapan Dünya ekonomi büyüme hızı, üretim ve ticarettede aşağı trendi gösterirken , üretimin temel girdisi olan petrol fiyatlarının 100 usd üzerinde aynı seviyelerde kalması bu çerçevede zaten beklenemezdi. BDI endeksi petrol fiyatları, ihracat, işsizlik rakamları, muhtemel siyasi değişiklikler gibi çokça sonuçlarada etkisi olabileceğini halen işaret etmekte.

        Yunanistan'da seçim sonuçları, Euronun değer kaybı, Global bankaların gelişmekte olan ülkelerden çıkmaları ve çıkmaya devam edecekleri açıklamaları , Ortadoğu politikalarında değişkenlik bu etkilerin işaretleri ...

        Sonuç olarak iş sahibi KOBİ işini çok iyi bilmeli, işini titizlik ve özenle yaparken, bu etkenleri değerlendirebilecek yetkinlikleri geliştirecek yatırımı kendine yapmalı, eksik kalınan konularda da mutlaka danışmanla çalışmalıdır.

        3.000.000 liralık yıllık cirosu olan bir firma yıllık net % 10 karlılıkla çalıştığı bir örnekte; bir müşteride 300.000 tllık bir şüpheli alacak, Parite ya da kurda % 15 lik bir devalüasyon olduğu ortamda akreditifte ödemede doğan maliyet farkı, vadeli satışlarda kur maliyet farkı, stok maliyete etkisi, kredinin sermayeye dönüştüğü bir yapıda çalışma Risk Yönetimi çerçevesinde her an KOBİ'nin önüne gelebilecek konulardır.

                                                  Bcdturkey.com.tr Ender Balcı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm