Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Konumuz Sapere Aude

Ender Balcı

Konumuz Sapere Aude
  12 Temmuz 2020

       An itibariyle "Sapere aude"

       Konumuz Sapere Aude

        Latince bir deyim, aklını kullan düşünmeye başla anlamında. Benim yazılarımın, "sapere aude" ile başlayan tümünde amaç somut verilerle okuyucunun ve ulaşabildiği herkesin yazı içeriği ve verilere dayalı bilgilerle gerçekleri bir an için bile olsa görmesi, düşünmesi ve değerlendirmelerine yönelik arzu ve beklentimi yansıtmaktadır.

         Yazılarımın işimle de alakalı olmakla beraber, sosyal, felsefi ve ironik bakış açılarını da ekonomik verilerle birlikte ele almaya çalışırım. İnsan fıtratından olsa gerek, insan özgürlük ve bağımsızlıkla ilgili duyarlılık ve önceliklerini göz ardı edebilse de cebini ilgilendiren öncelikler her şeyin önünde geliyor. Miguel D Lewis'in "Para Tanrıdır ya da Tanrı paradır" deyişini doğrularcasına.

         Yazılıarımı paylaşma amacım, deniz yıldızları hikayesi benzeri kendimce kendi birikim ve tecrübelerim çerçevesinde toplumu bilgilendirme ve aydınlatmaya yönelik kişisel bir çaba diyebilirim. Bu çabayı yine yıllardır yapmakta olduğum bir çok yere beklentisiz sayısız diktiğim ağaca benzetiyorum. Hatırlayabildiklerimi zaman içinde büyümüş görmek beni mutlu ediyor, şevkimi daha da artırıyor.

         Samimi ifade edersem çoğu kişi yazılarımı okuyup takip etmekle birlikte, görüş, yorum, ya da beğeni kısımlarını sıkıntı olmasın diye pas geçmeyi tercih ettiğini de biliyorum.
         Bu konuda samimi ve birebir bana feed back veren dostlardan da bu durumu teyit ediyorum zaman zaman.

         Sapere aude latince olmakla beraber Türk tarihine baktığımızda bu kelimenin öz Türkçesi'ni Türkler'in 10.000 yıldır kullandığını görmekteyiz.
         Bir an düşünün, muhtemelen aklınıza gelmeyecek. Atatürk ve deyişini hatırlayın diyerek bir ipucu vereyim. Yine hatırlamadınız işte sapere aude yine önemini gösterdi.

         Fazla meraklandırmadan ve bekletmeden ATATÜRK'ün veciz sözlerinden en önemlilerinden birini hatırlayalım,

         TÜRK; ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN

         İşte burada geçen "öğün" kelimesinin karşılığı "düşün - aklını kullan" anlamındadır. Sapere audenin tam karşılığıdır.

         Cumhuriyeti kurarken üç altın anahtarı halkına veren bu lider muhtemel bugün içine düştüğümüz lağım çukuru tehlikesini ve bu tehlikenin nasıl giderilebileceğini o günlerde her konuda olduğu gibi öngörmüş.

         İnsanlar seçimlerinin sorumluluklarından kaçınabiliyorlar, ama sonuçlarından kaçamıyorlar.

         Sapere aude.

         Ender BALCI 

  • T.öğün18 Temmuz 2020 . 13:52

   Atatürk öğün demiş ancak bazıları bunu söğün anlamış. Ne demek "bugün içine düştüğümüz lağım çukuru"? Hangi düşünce yada öğün sonucu bu "Para Tanrıdır ya da Tanrı paradır" ifadeyi kullanır. Anladım insanların dini imanı para olmuş demek istiyor. Ancak bu ifadenin önüne veya arkasına insan bir estağfurullah yazsa da yaratıcıya saygı duruşu olsa diye öğünüyorum. Ayrıca separe aude yerine ben olsam Kur'an i ifadeyi yeğlerdim; Efele tetefekkeru

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak