BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazdığı için OKUNUYOR

Gariban Başbakan

Eren Yeşil

  27 Ekim 2014

          Jose Mujica. Boş zamanlarında çiftçilik, kalan zamanlarında da başbakanlık yapan Uruguay'lı devlet adamı.
          Gençlik yıllarında kanının bir hayli deli aktığı aşikâr olsa gerek, mapushaneye girmişliği de var.
          Onu farklı kılan ise taşıdığı unvan; "Dünyanın en fakir başbakanı" Aylık maaşı onikibin Dolar civarlarında olmasına karşın, maaşının neredeyse tamamına yakınını hayır kurumlarına bağışladığı biliniyor ve oldukça mütevazi bir hayata sahip.
           Resmi davetlere ayağında sandaletle gidecek kadar da rahatlığına düşkün ve kuralları yıkan biri. Dünyaca ünlü modacıların elinden çıkan kıyafetleri giymediği için de görünümü itibari ile Rasim Amca'dan, Kazım Dayı'dan pek bir farkı yok.
         Çok eski bir evde oturuyor, boş zamanlarında bağ bahçe tarla işleri ile uğraşıyor. Aslında Avrupalı meslektaşlarından pek bir farkı yok. Onlar da çayır çimende golf oynayarak zaman geçirebiliyor, bizim gariban Mujica ise toprakla haşır neşir oluyor.
          Sahip olduğu arabası ise 1974 model Volkswagen Bettle, ya da bizim deyimimizle Vosvos. Arabasının kurşun geçirmediği konusunda ısrarcı da olmayacağım, ancak bu Vosvos'u satışa çıkardığı vakit değerinin çok yüksek olacağı konusunda eminim.
         Ve dünyanın en gariban Devlet Başkanı Mujica mart ayında görevini bırakıyor ve bu mütevazi Devlet Adamı bağı ile bahçesi ile daha fazla vakit geçirmiş olacak ve mütevazi hayatına kaldığı yerden devam edecek.

          Mujica ile ilgili son sözüm, Ceketinin düğmelerini iliklemen için iki sebebin olmalı. Ya karşındakinin rütbesi, makamı, ya da adamlığı, insanlığı.
                                                                                 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak