Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir kadın, Airbus kullanırsa ne olur ?

Eren Yeşil

  10 Kasım 2014

         Baştan anlaşalım. Kadını aşağılamak mı ?  Ti'ye almak mı ?  Yadırgamak mı ? Küçümsemek mi ? Hepsine kocaman bir hayır. Tam tersine yüceltmeli Kadın'ı çünkü bu yazının sahibini de babalar doğurmadı. 
         

        Gelelim asıl meseleye ;
        Trafikte araba kullanıyorlar. Direksiyonu tutuş şekilleri dokuz çeyrek ve de iki el sımsıkı sarılmış. Aşırı hız yapmıyorlar. Makas atmak mı ? Kolay kolay şerit bile değiştirmiyorlar. Hele arabada çocuk da varsa sağdan sağdan gidiyorlar. Anne olanlarının araçlarının arka camlarında, "Arabada Bebek Var" yazısı mutlaka asılı, arabaları  da genelde temiz oluyor. Emniyet kemerini sürekli taktıkları gibi, arka koltukta oturanlara dahi taktırmak istiyorlar. Park konusunda ise bazen sorun yaşayabiliyorlar.
          Dört  teker kullananları bu şekilde. Gelelim Boeing, ya da Airbus kullananlara yani kadın pilotlara.
          Belki de haberimiz bile yok. Bugün Türkiye'de yolcu uçağı kaptanlığı yapan elliye yakın kadın pilot var. Çoğumuz denk gelmedi belki de onlara ama, saatte dokuzyüz km hızla uçan bir uçağın kaptan köşkünde oturan kadınlarımız var.
         İşi biraz da mizaha döktüğümüz vakit, Bir Kadın, airbus  kullanırsa ne olur ? sorusunu yönelttiğimizde hız sınırını aşmayan, türbülansa girdiği anda yolcularından özür dileyen, çok sert inişler yapmayan, ani alçalışlarda bulunmayan, uçağın iç temizliğini sıkı sıkıya kontrol eden, tüm güvenlik kontrolleri konusunda uçuş personeli canından bezdiren, aşırı disiplinli, otoriter ve titiz biriyle karşılaşsak da işin mizahi yönünü bir yana bırakıp kadın pilotlarımızın sayısının daha da artmasını temenni etmekten başka bir şey kalmıyor geriye.
         Taciz konusuna da gelince; kara trafiğinde erkek şoförlerin tacizine kimi zaman maruz kalan kadınların, hava trafiğinde de kuş sürüsünün tacizine maruz kaldığını da unutmamak gerek. İkisi de can sıkıcı şeyler ne de olsa...
         Son söz : Nur içinde yat Sabiha Gökçen, daima başarıya uçun kadınlar...
                                                                  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak