Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

EMENİKEY'Yİ YA DÖV YA AĞLAT

Eren Yeşil

  23 Mart 2015

        Dün akşam Kadıköy'deki  derbiyle ilgili saha içinde , saha dışında ne olmuş ,kim iyiymiş kim kötüymüş ,hakemin çaldıkları çalmadıkları bu konulara hiç girmeyeceğim zaten spor yazarı ağabeyler gerekeni konuştular ve konuşacaklar bunun için para alıyorlar ,işleri bu.

        Gelgelelim , maçın skorundan çok ilgi çeken ve gündeme damgasını  vuran Emenike olayı idi. Kaçırdığı gol sonrasında taraftarlarca ıslıklandı, yuhalandı ve buna tepki olarak da formasını çıkarıp sahayı terk etmek istedi siyahi oyuncu. Sanırım psikolojisi bozulmuştu.

        Bugün Türkiye'de forma giyen yabancı futbolcuların % 80'i Avrupa'daki ikinci ve üçüncü sınıf kalitedeki takımlardan iyi bedeller ödenerek transfer edilmiş futbolcular.
  Bunun yanı sıra Avrupa futbolunda adından söz ettiren kaliteli futbolcularda Türkiye'ye otuz beşinden sonra geliyorlar  onda da astronomik rakamlar alarak tabiki de. Kalitesi iyi çıkan yabancılar ise birinci yılın sonunda Avrupa'nın köklü takımlarına ya gidiyor ya da satılıyorlar.
        Emenike olayına döndüğümüzde gözden kaçan bir ayrıntı olsa gerek. Bu da Emenike'nin bu işte pek de suçunun olmadığı konusunda.  Futbol nankör oyundur .Kaleciler günah keçisidir. Hakemler  bahtsızdır. Teknik direktörlerin bileti her an kesilebilir. Böyle bir oyundur futbol  yani dün yoktur hep bugün vardır.
  Merhum Süleyman Seba'nın da dediği gibi "Başarılar hatırlanmaz ,hatalar unutulmaz "Türkiye'de Emenike ile ilgili dün gecenin özeti kısaca budur.

        Aslına bakarsak biraz da hatayı kendimizde aramamız gerekiyor. Transferinin ertesi günü havalimanında yüzlerce insan, ellerinde meşaleler ,tezahüratlar,şarkılar türküler eşliğinde karşılıyor yabancı futbolcuları ve  ülkeye ayak basar basmaz, farkında olmadan birinci sınıf yükler yüklüyoruz ikinci sınıf futbolcuların sırtına.Sonrası ise Emenike'nin yaşadıkları.
        Aslında teşekkür etmemiz gerekirken kızıyoruz ona.Geçmişte yaşanmış hadiseler gibi hiçbir varlık gösteremeyen ama kendini kovdurup tazminatını, parasını cebine koyup bu ülkeden giden onlarca yabancı futbolcuyu da unutuyoruz ,Emenike'yi dışlarken.
        Futbolcu da insandır ,futbolcunun da psikolojisi vardır. Tıpkı Emenike'nin yıpranmış psikolojisi gibi.
        Kitleleri peşinden koşturan bir spor olan futbolda  işin içerisinde insan olduğunu unutmamalı ,daha topa ayağı değmeden ülkemize gelen ,bizlerin havaalanı örneğinde olduğu gibi sırtlarına çok büyük yükler yüklediğimiz futbolcuların bu yükü kaldıramayacaklarını da hesaba katmamız gerekiyor. Kısaca futbolcuyu hem dövüp hem de ağlamamasını beklemek biraz haksızlık...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak