Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mimarların içindeki başka mimarlar...

Fırat Oktar

  14 Temmuz 2012

         Bolu'da son haftalarda yaşanan sıcak gündeme, bir yeni haberinde "Mimarlar Odası" tarafından eklenmesiyle ortalığı iyice alev aldı. Kimisine göre de her şey süt liman tabi. Kavgalar, dövüşler, ego savaşları, Bolu'nun hali şöyle dursun, bu işlere uzaktan yakından ilgisi olmayan, kendi derdinde olan çok insan da var. Aslında bazen düşünüyorum da hiçbir şeye karışmayarak ilgisiz görünenler belki de en güzelini yapıyorlar. Çünkü derine indikçe karşılaştığınız şeyler hep daha kirli oluyor.
        Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Mimarlar Odası yönetim kurulunun, kendi içerisinde yaptığı toplantının ardından bu görevinden istifa ettiğini duyduk. Bu gelişmenin akabinde Sayın Tunçok kamuoyuna bir açıklama yayımladı ve yaşanan son gelişmeler hakkında bilgilendirme yaptı.
        Bu açıklamada genel hatları ile, yönetim içerisinde bir birliktelik olmadığından, içeride karşıt görüşlerin olmasına rağmen bu durumun hiçe sayılarak hareket edilmesinden, oda tarafından yapılan açıklamalarda yer alan Bolu Belediye Başkanı'nın tarihi eserleri katlettiği imasına kendilerinin katılmadıklarından, Belediye Başkanı'nın mimarlar hakkındaki sert ve kırıcı tavrından duyulan rahatsızlıktan, oda başkanının kişisel hırs ve inat içinde olduğundan ve oda adına yapılan söylemlerdeki siyasallıktan bahsedildi.
       Takip edenler hatırlar, bu gazetede sizlere bahsettiğim ilk yazım,  Mimarlar Odası tarafından hazırlanan " MS 2.yy Roma dönemi Bolu"  adlı sunum üzerineydi. Aslında yazımda bazı noktalarda yanlış anlaşılmalar olmuştu. Yazdıklarımdan Belediye Başkanı'nı kayıtsız şartsız savunduğumu algılayanlar ve buna istinaden yorumlar yapanlar olmuştu. Ben orada yalnızca Belediye Başkanı'nın  söylediği bir söze katıldığımı ifade etmiştim. O söz "Mimarlar Odası'nın antik kent kazısı ile ilgileri olmadığı" konusundaydı. Bu tartışmanın içerisinde bir taraf olmadığımı bu yazı ile daha net bir dille ifade etme imkanım oldu şu anda.
      Daha öncede söylediğim gibi ben yıllardır profesyonel olarak turizm sektöründe görev yapan birisiyim. Hem rehberlik eğitimi alırken hocalarımın pek çoğunun arkelolog olması nedeniyle, hem de görevimin en önemli kısmı bu antik kentleri turistlere tanıtmak, anlatmak olduğundan dolayı, bildiğimi ve hakim olduğumu düşündüğüm bir konu hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşmıştım.
       Özetle, çıkabilecek varsayımsal bir antik kentin, turizme kazandırılacağı fikrinin gerçekçi olmadığını, nedenleri ve örnekleri ile anlatmıştım. Sunum ve tarihi değerlere sahip çıkmanın güzel olduğunu dile getirmiştim. Ancak Mimarlar Odası olarak bundan turizm patlaması vb. sonuçlar çıkartılmasına karşı gelmiştim. Üzerinden bir kaç ay geçtikten sonra şimdi ortaya çıkan tabloda görüyorum ki mimarların içinde başka mimarlar varmış.      
       Odada yer alan, diğer mimarlar ise derlermiş ki, "Belediye Başkanı tarihi eserleri katletmiyor." Bugün yapılan açıklamalar bizi öyle bir noktaya getiriyor ki, kendimi daha önce mimarlara sorduğum zamanlama konusunda yeni bir soru sormaktan alamıyorum. Daha önce mimarlar odasına antik kent kalıntıları ilk çıkartıldığında niye seslerini çıkartmadıklarını sormuştum. Şimdi soruyorum, oda içerisinde başkanla görüş ayrılığı olan diğer mimarlar, peki siz neden bu açıklamayı bugün yaptınız? Neden odanız adına o sunum yapılırken susuyordunuz? İki kişi arasında adeta kişisel inatlaşmaya dönen, Bolu'nun sözde iyiliğini (bu konu ile alakalı) düşünen farklı kutupların bu mesele üzerinden birbirlerine gönderme yapmalarına seyirci kalınması doğru muydu? Gazetelerde yer alan demeçler hoş muydu? Peki Belediye tarafında aksi görüşü olan kimse yok muydu? Onlar nerelerdeydi?
        Neredeler biliyor musunuz?
        Ben biliyorum..
        Onlar da yine mükemmel bir zamanlama ile bir gün Belediye Başkanı değiştiğinde ortaya çıkıp diyecekler ki; "Önceki başkan tarihi eserlerimize hiç sahip çıkmadı..."
       Saygılarımla,
                                                                                                                                                                  

                                                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak