Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mudurnu Turizm Platformu ile sürdürülebilir turizm çalışmaları başladı

Fırat Oktar

  22 Kasım 2012

        Dün (21.11.2012), Mudurnu Yarışkaşı Konağı'nda saat 14:00 sularında başlayan bir toplantı gerçekleşti. Davetli olduğumuz bu önemli arama toplantısı, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl' ün başkanlığında ve Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk'ün girişimiyle yapıldı.

       Akademisyenler, konak işletmecileri ve turizm gönüllülerinin katılımları ile ilerleyen dakikalarda "Mudurnu Turizm Platformu" adıyla anılan yeni bir oluşum ortaya atılarak, Mudurnu'nun turizmini geliştirebilmek adına yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

       Öncelikli mevcut sorunların ve eksikliklerin tespit edildiği görüşmelerde, sorunların bir an önce giderilebilmesine yönelik çalışmalara başlanılmasına dair alt gruplar oluşturuldu. İlgili gruplara çalışmaya başlamaları ve çözüm önerileri ve projeler üretebilmeleri için yaklaşık 30 günlük bir süre verildi.

       Sanırım Bolu ve ilçeleri genelinde katıldığım son toplantı 2005 yılındaydı. O zamanlarda, konuşulan konular paralel ve sorunlar yakın olmasına rağmen daha önceki onlarca toplantı gibi bir yere varılamıyordu. Fakat dün gerçekleşen bu arama toplantısının ilerleyişi ve gelişme kaydedilmesi bakımından hızı, çözüm odaklı ve pratik oluşu ile tartışma ortamı yaratılmadan, bürokrasiye, siyasete takılmadan tamamlanmış olması etkileyiciydi.

       Arama konferans veya toplantıları, özellikle kurumsal yapılanmalar için yapılır ve temelinde beyin fırtınasının yanı sıra kriter bazlı oylama yöntemi vardır. Fikirler oylanarak azaltılır ve ortaya çıkan neticeler için dünkü toplantıda olduğu gibi alt gruplar oluşturularak çözüm süreci çeşitli ve hızlı hale getirilebilir.

       Bu konseptin gelişmesi, sentezlenebilmesi, raporlama ve sonuç odaklı ilerleyecek düzeyde olması halinde, çalıştaylara geçiş yapılarak çok daha önemli ilerlemeler kaydedilebilir.

       Toplantıyı umut verici kılan da, ortak akılın arandığı ve katılan herkesin aynı isteğe sahip olmasının, yani Mudurnu için güzel bir şeyler yapılabilmesini istemelerinin, farkındalığı ile yapılmış olmasıydı. Bu doğrultuda, başta Belediye Başkanı ve tüm katılımcılara, özellikle toplantının bu işlevselliğe ulaşabilmesinde büyük emeği olan, gönüllü akademisyenlerimize teşekkür ediyorum.

       Bölgede yaşayan ve gelişime destek veren tüm gönüllü sektör oyuncularının ellerini taşın altına sokacakları türden bir sürece girdiklerini ve bu süreçte ilk etapta 5 konu başlığını tartışıp, çözümlemek için çalışacaklarına ve projelendireceklerine inanıyorum.

       Mudurnu'nun yaptığı bu çalışmaya dışardan baktığımda "herkesin kendi bahçesini temizlemeye başladığını" söyleyebilirim.   Umarım diğer ilçelerimizde benzer duyarlıkla hareket ediyorlardır ve onlarda kendi bahçeleri için aynını yaparlar.

  1)      Çevre, konusunda düzenin sağlanabilmesi ve temizliğin iyileştirilmesi,

  2)      Turizm tanıtım elemanı yetersizliği ve bölgede profesyonel turist rehberlerinin yer almayışına alternatif çözümler üretilmesi,  

  3)      Reklam stratejileri, tanıtımda izlenecek rasyonel yöntemler, portal oluşumu ve sosyal medyanın etkin kullanılabilmesi,

  4)      Konaklama standartlarının belirlenebilmesi, özellikle konak işletmecilerinin organize hareket edebilmelerine yönelik çalışılması,

  5)      Yapılacak rota çalışmaları ile yeni destinasyonlar oluşturulması ve gelen turistlerin ilçede daha fazla zaman geçirebilmelerine olanak sağlayabilecek alternatifler oluşturulabilmesi,

  Yine, son başlık altında değerlendirilebilecek "Anıt Ağaç" çalışmalarına başlanılması...

  Bu konu başlıklarında, alt gruplar çalışmalarını yapacaklar. 19 Aralık 2012 tarihinde ellerinde çözüm önerileri veya projeleri ile gelecekler ve "Mudurnu Turizm Platformu" genelinde kabul edilmesi halinde bu projeler hayata geçirilecek.

  Mudurnu'nun turizminin gelişebilmesi ve sürdürülebilir olması adına, gönüllü olarak ortaya konulan bu çabayı ve iyi niyeti takdir etmemek mümkün değil.

  Bende, kendi adıma elimden gelen tüm desteği vermeye çalışacağım.

  Saygılarımla.

                                                                                 

   

   

   

   

   

   

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak