Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üçleme bölüm 2: Sağlık Turizmi

Fırat Oktar

  4 Şubat 2013

  Bolulu turizmciler, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve değerli doktorlarımız ile birlikte sayın Valimiz başkanlığı ve MARKA organizasyonu ile yapılan toplantıda, sağlık turizmi kavramını geçtiğimiz ay Bolu'da yeniden keşfetmenin haklı gururunu yaşadık.

  Kavram uluslararası anlamda oturmuş, ülkemizde İstanbul, Antalya gibi şehirlerimiz başta 5-6 şehrimizde gelişmekte ve bizim içinse çok yeni olduğu için "yeniden keşfetmek" şeklinde tabir ettim.

  Öncelikle turizmcilerimizi ele alalım. Bolu'da ne zaman turizm kelimesinin geçtiği bir toplantı olsa katılımcı olarak, 8-10 otel temsilcisi, 1-2 seyahat acentası gibi dengesiz bir dağılım söz konusu oluyor. Makro rakamlara göz atmak gerekirse, bugün Türkiye'de yaklaşık 7000 seyahat acentası varken, 4 ve 5 yıldızlı otellerin toplam sayısı 900'den daha az, yani olması gerektiği gibi çok acenta, az otel var.

  Bolu'da kayıtlı 15 seyahat acentası varken, bunlar arasında aktif olarak hizmet veren firma sayısı 5 bile değil. Bu tarz toplantılara katılanlar ise 2'yi geçmiyor.

  Bu oranın Bolu'da bu denli dengesiz olmasının en önemli sebebi seyahat acentacılığı hizmetini profesyonel anlamda verebilecek eğitimli, bilgili turizmciler ve yeterli kalifikasyona sahip personel bulunamaması... Oteller için de durum pek farklı sayılmaz.

  Nedeni basit: Turizm eğitimi almış bir kişi, haklı olarak profesyonel şartlarda ve haklı kazanç elde edeceği standartlarda çalışmak isteyecektir. Aynı zamanda zorlanmadan istihdam edilebileceği bir çevreye ihtiyaç duyacaktır. Bu da demek oluyor ki çok yüksek bir ihtimalle profesyonel bir turizmciyi Bolu'da tutamazsınız. Bunları söylemek üzücü fakat gerçeklerin bu şekilde olduğuna inanıyorum.

  Dönelim konumuza; sağlık turizmi toplantısının turizmciler tarafında böyle bir tutarsızlık söz konusuyken, otellerden, uygulayıcılık veya getirilmesi muhtemel turistler için seyahat acentaları kadar etkili pazarlama yapması beklenilmemelidir.

  Incoming yapmak (dışarıdan turist getirmek) tur operatörleri veya acentaların işidir. Kaldı ki bir otel, doğal olarak sadece kendi otelini düşünmek ve odalarını doldurmakla mükelleftir. Yani bölge için, Bolu'da sağlık turizmi söz konusu olduğunda, bir otelcinin çok fazla etkin bir rol oynaması beklenemez. Bize bu işin yapılabilmesi için asıl lazım olan tur operatörleri ve acentacılar ise ne yazık ki 1-2 tanesi dışında ortada yoklar.

  Peki başka kimler yok; orada olması gereken Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nü temsilen hiç kimse yok ! Katılmadılar mı, davet mi almadılar bilmiyorum ancak bence böyle bir toplantıda yer alması gereken bir kurumdu. Diğer yandan turizm hakkında teorik bilgiye en çok sahip akademisyenlerimiz yok. Üniversitemizin turizm bölümlerinden kimse yok. Özetle sağlık turizmini konuşabileceğimiz yeterlikte ve sayıda turizmci veya turizm hakkında yeterli bilgiye sahip temsilci yok denilecek kadar az...

  Şartlarda böyle gelişince, doktorların otellerde yapılması gereken PR çalışma önerileri gibi söylemlere maruz kaldık. Yani kimin işini kimin yapacağı hakkında veya herkesin başkalarının işleri hakkında fikir beyan etmesi gibi bir durum ve belirsizlik yaşandı.

  Toplantının sonucunda nasıl bir uygulamaya geçileceğini bilmiyorum ancak çok net bir şekilde yapılan çaba ve çalışmanın bu şartlarda nasıl yürütüleceği hakkında iyi niyete dair hiçbir kuşkum yok.

  Geçtiğimiz günlerde hızlıca kurulan Sağlık Turizmi Derneği haberini görmemin ardından çok daha önce yayımlamayı düşündüğüm bu yazımı bugüne erteledim. Bazı araştırmalar yaptım ve pek çok olumsuzluğu bir kenara bıraktım. Çünkü ortada yapılan bir eylem var. Söylediğim gibi iyi niyetle ve çaba ile güzel bir şeyler oluşturulmaya çalışılıyor.

  Ancak ne yazık ki altını çizmeden geçemeyeceğim bir konu var ki, ilgili toplantıda beni en çok şaşırtan ve toplantıyı söz almaksızın, sadece takip etmekle yetinmeme sebep olan yaklaşım şu şekilde gerçekleşti:

  Az öncede bahsettiğim gibi oraya davet edilen otelciler var. Ancak konuya dair yetkin bir kişi toplantıda, hastanelerimizi iyileştirip, medikal turizm için getirmeyi hedeflediğimiz turistlerin hastanelerimizde konaklatılmasını düşündükleri söylemesi o platformda yersiz oldu.

  Sağlık turizmi yapmaya çalışıyoruz. Otelcilerimizi davet ediyoruz ve aynı ortamda biz hastaneleri güzelleştirip turistleri hastanelerde yatırmak istiyoruz gibi bir söz söylüyoruz.
  Bilmem nedendir ancak tek bir otelci çıkıp demedi " bizi niye çağırdınız o halde buraya" diye.

  Böyle bir düşünce olabilir. Ben otelcileri savunmak için yer almıyordum orada ancak bunu söylemenin yeri orası olmamalıydı. Bu sözler, bence bu önemli toplantının en talihsiz açıklamasıydı. Diğer yandan fazla detaya girmeden söylemeliyim ki yapılan iki sunum arasında ciddi vizyon farkı vardı.

  Ben MARKA kurumunun doğru yönlendirilme ve kendi kalitesine uygun bir çalışma ortamı ile Bolu için çok önemli bir şans olduğuna inananlardanım. Genç, profesyonel ve çağdaş çalışma koşulları ile bizlere yeni bir vizyon ve inovatif bir bakış açısı kattığını düşünüyorum.

  Yeter ki onların lokomotif olmaya çalıştığı yolda, birlikte iş geliştirdikleri ve proje yürüttükleri diğer kurumlar ve kimse onları geriletmeye çalışmasın.

  Sonuç olarak Bolu'da sağlık turizmi, termal ağırlıklı ve medikal turizm olarak yapılabilir. Tur operatörlerinin destekleri, konuya ilişkin ve spesifik olarak yapılan fuarlar, toplantılarda aktif olarak yer almak ve bu cemiyete angaje olmak bağlantılar bulabilmek için olmazsa olmazlar.

  Türkiye'de Antalya Ayka Vital Group ile başlayan sağlık turizminde Bolu belli başlı şehirler arasında yer alabilecek bir durumdadır. Toplantıda su kuşu olarak adlandırılan, deniz veya göllere iniş yapabilen uçakların kiralanmasının dahi görüşülmesi önemli bir adım...

  Ulaşamadığım yetkililere de buradan bilgi vereyim; şu an için ne yazık ki suya iniş yapabilecek twinotter tipi uçakların iniş yapmalarına uygun bir ortam bulamıyoruz. Milli parklara bağlı Abant, operasyonel nedenlerle kullanılamayan Gölköy'den sonra, Flyseabird firması yetkilileri ile, merkeze yakın ve alternatif iniş noktası bulmaya çalışıyoruz.

  İnanıyorum ki kurulan dernekle birlikte, doğru çalışma ekipleri ve koşulları sağlanabilirse, bu konuda Bolu için önemli adımlar atılacaktır.

  Saygılarımla,
                                                                           Fırat Oktar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak