Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Canın gitmiş.. Akpınar.. Sami Hazinses..

Erdoğan Mühürcüoğlu

  14 Şubat 2016

          Canın gitmiş.. Akpınar.. Sami Hazinses..
          'Senin canın gitmiş' diye başladığım bir yazı vardı, onu hatırladım.. 'Senin canın gitmiş, parça parça olmuşsun hastanede.. Bir kolunda Gürkan Bey diğerinde Karslıoğlu.. Kolundan tutmuş 'kendine gel' diye sarsıyorlar.. 'Aloooo! diyorlar 'kendine gel, yut şunu' Biraz sonra anlamaya başlıyorsun; Hayat sen ve senin yakınlarından ibaret değil.. 
  * * *
        Hastane Taksi'nin radyosunda Ali Esin; 'Bölge genelinde hava parçalı bulutlu' diyor 'Karadeniz'in batısı; Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Sinop dolayları aralıklarla yağmurlu..' Her şey o kadar sıradan ki.. Senin canın gitmiş.. Ve yıllar sonra bir cami avlusunda rastlıyorsun doktora.. Oğlu gitmiş, canı gitmiş.. Kolunda bir meslektaşı 'Kendine gel hocam' diye fısıldıyor kulağına.. Göz göze geliyorsun.. Ya bugün? Bugün şarkıdaki gibi "Doluya koy, boşa koy, sabahlara kadar kan ter, yut hapları, oku kitapları..
  * * *
         AKPINAR
         'Bak bakalım şu fotoğrafa! dedi 'Bakalım tanıyacak mısın Necatiyi? Aaa ! dedim 'Bu bizim Mustafa yav! Necati de nerden çıktı? Bulgarların Mustafa bu, akpınardan.. 1982 de pazar yerindeki dükkanına girmemle çıkmam bir olmuştu.. Kolumdan tutup içeri çekerken 'ne adamsın ya! diyordu 'çocuktuk o zaman, ne dargınlığı? bi çayımı iç barışalım.. 
  * * *
        Vefat etmiş Mustafa; epey zaman olmuş hem de.. üzüldüm.. Fotoğraftaki diğer kişi Özdemir abi, bize akraba olur.. 
  * * *
          Biz rahmetli Mustafa'yı sorduk onlar Akpınar'ın 'defteri kebir'ini koydular önümüze.. Maviler, Postacılar, Beceller, Sayacı Şerefler, Tüysüzler, Öksüzlerin münevver.. Amanıınn..! Atlı karınca'cı Talet .. Atlı garınca'cı Talat'i de ilk defa duyuyorum.. Eşşekçekmez var, Sırrıların Deli Münevver var.. Tilki Safiye var.. Hehheeyyytt..!
  * * *
         Türkücü Hacer Buluş bile var defterde. O nasıl girdi oraya; anlamadım.. Annem; Sultan Hamamı'na gelen genç bir kızdan bahsederdi.. Ankara Radyosu'nun sınavını kazanmış, 'yola çıkmadan önce bir de hamama girelim' demiş anası.. Annem çocukmuş o sıralar, ismini hatırlayamıyor.. Bir ara Nezahat Bayram dedi, sonra Bedia Akartürk.. Akpınar'ın 'defteri Kebir'ine girdiğine göre Hacer Buluş'tu bence.. Birde Ayşe Sütçü var defter'de..(Gülüm Ayşe) diye yazmışlar.. 
  * * *
         'Akpınar hayratı' deyince sayın okur; sene 1983.. Akpınar'da bir evin balkonunda Hatçabla var, tanırsınız, Hatice Kökçü.. 'Bir afet-i devran'dır Hatcabla; öyle deyim.. Yanında da Uğur Fidan.. Onu da tanırsınız.. İkisi de misafir evde.. Aklıma geldi de; rahmetli Sakıp ağa bile hastasıydı Hatcapla'nın.. Balkonlarına vurgundu..
  * * *
         Ne diyoduk la biz? 'Balkonda Hatçabla var' diyoduk; 'Hatice Kökçü' abla.. Yanında da Uğur Fidan abi.. Bolu'da çekilen 'Bir Zamanlar Kardeştiler' filminin bir sahnesi için gelmişler Akpınar'a.. Hatçabla sanatçı ismiyle Neriman Köksal oluyor.. Fosforlu Cevriye yani.. Yanındaki de Uğur abi.. O da Bulut Aras.. 
  * * *
          SAMİ HAZİNSES..
         Bir zamanlar 'bir kaplıca hikayesi' anlatmıştım hatırladınız mı? '80'li yıllar olabilir' demiştim.. 'Havuzun kenarına oturdum, ayaklarım havuzun içinde etrafı izliyorum.. Karşımdaki kurnada sohbet eden şakalaşan iki kişi var.. Konuşurken hamam tasını kafalarına hafifçe dokundurmalar, birbirlerine soğuk su atmalar falan.. Yabancı olan şakalarında acaip kontrol'lu.. Bolu'lu arkadaşın tepkisine göre ayarlıyor şakanın dozunu..'
  * * *
         Böyle anlatmıştım, hatırladınız mı? Sonra 'beklemediğim bir şey oldu' demiştim ' Bolulu olan birden sinirlenip yabancıyı belinden kavradığı gibi havuza atmıştı.. Havuz'dan çıkanın Sami Hazinses olduğunu görünce şaşırmıştık.. 'Herife bak! diyordu bizimki 'yüzüme bakıp gözlerini fırıldak gibi çeviriyor namussuz.. 'sıfatı da sıfat olsa..! ne sandın lan sen beni.. avradını bilmem ne yaptığımın puşt'u..! 
  * * *
         Bugün onu çözdüm işte sayın okurlar.. Meğer Bulut Aras ve Neriman Köksal'ın başrolünde oynadığı 'Bir zamanlar Kardeştiler' filminin çekimi için oradaymış Sami Hazinses.. O gün 'deneme babında' onlarca kez atlamış havuza .. Ve kendisini tanımayan İbo'yu kurna başında makaraya sarmak isteyince o görüntüler çıkmış ortaya.. O filmin kaplıca sahneleri olan bölümünü paylaşıyorum.. (6.12 dakika'dan itibaren)..
  * * *
         Geçen gün paylaşılan bir fotoğraf vardı; ona takıldım bugün.. Şekerci Cahit abilerin panayırdaki dükkanı.. Hani bazı fotoğraflara bakarken bi gariplik bi hüzün bi burukluk duyar ya insan, dalar gider.. İşte o fotoğraflardan biri.. Vitrinde çeşit çeşit şekerlemeler, lokum, köfter, ceviz helva.. Düşündüm de; şekerci esnafı sanki bir kaç aileydi koca şehirde.. 
  * * *
         Koca şekerciler, Şanver'ler ve Koca şekercilerin yanında yetişen Hayrettin abi ile Kemal Ateşer.. Unuttuğum bir kaç isim daha vardır belki.. Fındık şekerini yapan da yine bu aileler.. Bir de Rahi dede ile Topbaş Efendi'den bahsedilir.. Rahi dede ile Topbaş efendi de Arasta içinde fındık şekeri yapmış uzunca bir süre.. Arasta Bolu'daki bütün mesleklerin ana yurdu zaten, çıkış noktası.. Allaha şükür hala yerli yerinde duruyor..Taşhan'da öyle hamamlar da.. Gerçi hamamlardan biri 'Tabaklar Hamamı' ayakkabı mağazası olmuş.. Olsun; ayakkabı mağazası da önemli.. 'Dost ayağa düşman başa bakar' demiş atalarımız.. 
  * * *
          CİHAT HOCA.. 
          Tabaklar Hamamı dendi mi, tek kollu boksör Cihat Hoca gelir benim aklıma.. Onunla ilk defa orada karşılaştık belki ondan.. Öğrencileriyle kan ter içersinde ip atlıyorlardı sıcaklık bölümünde.. Aklımdan geçenleri okumuş gibi 'nefes nefese' gelmiş, kilo düşmek için çalıştıklarını anlatmıştı.. 13 yaşında İstanbul'da Kumkapıspor'da boksa başladığını, 1936 yılında Galatasaray'a transfer olduğunu, Eşref Şefik'in yüzünden Olimpiyatlara katılamayınca kahrettiğini.. Rahmet olsun..

           Hoşça kalın.

   

  http://www.dailymotion.com/…/xus48i_bir-zamanlar-kardestile…

  http://www.dailymotion.com/video/xus48i_bir-zamanlar-kardestiler-part-2_shortfilms

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak