Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Babalar Günü..

Erdoğan Mühürcüoğlu

Babalar Günü..
  20 Haziran 2023

        BABALAR GÜNÜ..
        Çığırtkanlar'a da uğradım.. Baktım da tam 37 yıl geçmiş  üzerinden..Ve her şey 1986'da bıraktığım gibi mezarlıkta.. Ağaçlar, mezar taşları, çeşme.. Mezarlara, mezar taşlarına baktım uzun uzun.. Doğum ve ölüm tarihlerinden kaç yıl yaşadıklarını anlamaya çalıştım mezarlık sakinlerinin.. Öğretmen Okulu'nda 1961 yılında yaşanan bir olay ve o olay sonucu vefat eden Kadir Abi vardı.. Şehirde ne kadar çok konuşulmuştu Kadir Abi.. Suçlamalar, suçlanmalar, müfettişler, tahkikatlar..
  * * *
         Baktım da şehrin en zengini ile en garibanı yan yanalar Kabristanda.. Yanına salavatla varılan  Beyefendinin yanında Islıkçı Erkan.. Odasına çekinerek girdiğin falanca müdürün yanında falanca gariban.. Hepsi yanyanalar.. Hani ''oyun bitince Şahlar ve Piyonlar aynı kutuya atılır'' diye bir söz var ya; durum aynen öyle mezarlıkta..
  * * *
        Babama; ''Bak! diyorum; ''Beni dinlemek zorundasın.. Valla çeker giderim, kalırsın tek başına.. Çocuk gibi ağlattın beni herkesin içinde.. Doktorlarla aram açıldı senin yüzünden.. Karslıoğlu'nun yüzüne bakamadım aylarca.. Gürkan Bey'le desen; eh işte, şöyle böyle.. Selam aleykumselam.. Karslıoğlu da vefat etti senden sonra, biliyor musun? Geçen geldiğimde söylemiş miydim? Geçenlerde de Gürkan Bey'i gönderdik.. Nasıl çiçekleri beğendin mi bari? Neşet Başbuğu'nun mezarından çaldım.. Bir tane sana bir tane de Kadife Kemal Abi'ye.. Kadriye Hanımlar'ın bahçesine gitmedim bu defa.. Görür mörür de; ''benim bahçeye dadandı bu Möhürcüler'' der.. Koca Götlü Kadriyenin çiçeklerine mi kaldık be baba..! Heç yani..!
  * * *
         ''Sıkılıyor musun yoksa burada? Sıkma canını.. Bak, Ases Amca burada, Dülger Osman burada, Neşet Bey burada.. Oğlu 'Potanak' da geldi biliyorsun.. Herkes burda yav.. Sıkma canını.. ''Kemaal Papucu Yarım!'' diye seslensen Kadife Kemal amca çıkar gelir karşıdan.. Yanında tapucu Hüsnü Bey'in oğlu Altan.. Kimbilir ne onbirler yaparsınız artık mezarların arasında.. ''Ve kalede Talip! diye başlayan kim bilir ne onbirler..''
  * * *
         Babam.. Çiçek Sineması'nda Sadri Alışık'ın, esprilerine o da gülüyor mu diye gözümün ucuyla baktığım adam.. Ya da 'Ayşecik' filminde herkes ağlarken '''O ne yapıyor'' diye gözümün ucuyla baktığım.. Kıbrıs Çıkarması sırasında çatıdaki pır pır anteni eliyle duzeltirken "Şimdi nasıl lan? çıktı mı Ecevit? diye aşağıya seslenen.. Bana ''Aloo, Almanyalı! çıktı mı Ecevit? diye seslenen..  
  * * *
         Tüm babaların ruhu şad olsun diyerek bitirelim bugün de.. Işıklarda uyusunlar diyerek.. Evde Internet arızalı, cep telefonu  ve dolma gibi parmaklarla da anca bu kadar oldu..
         Hoşça kalın.. 
        Erdoğan Mühürcüoğlu..
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak