Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Saatçi Bedros.. Ilıca.. Bedri Abi.. Orhan..

Erdoğan Mühürcüoğlu

  12 Nisan 2016

        Saatçi Bedros.. Ilıca.. Bedri Abi.. Orhan..
          Geçen hafta 'her yazıdan sonra mutlaka bir cevap geliyor' dedim ya; yine öyle oldu.. Aslında iyi de oluyor.. Biraz daha dikkatli yazmak zorunda olduğunu fark ediyor insan.. Mesaj yazan bu arkadaş; 'Camgözoğlu Ohannes'den bahsedebilirdiniz diyor mesajında.. 'Arasta'da 'Ateşli Mehmed Ağa'nın kiracısından..' 
  * * *
         'Sonra Terzi Tekfur var, o da Salih Efendi'nin vakıf dükkanında oturuyor.. Taşhan'da dükkanı olan Ohannes Efendi varmış, ondan da bahsedebilirdiniz.. Yanlış anlamayın da; iki cemaat arasındaki ilişkilerinin boyutunu göstermesi açısından önemli bu örnekler..' 'Yok canım niye yanlış anlayayım' dedim.. Benim çok iyi bildiğim bir alan değil ki bu.. Rastladığımız bazı bilgiler olursa paylaşıyoruz hepsi o.. 
  * * *
        Mehmet Ağa'ya taa 1915'lerde neden 'ateşli' denmiş ben oraya takıldım aslında.. İlginç bence.. Çok güzel komşuluklar, dostluklar, arkadaşlıklar varmış benim bilmediğim.. Düğünler, dernekler, ılıcada havuz başı muhabbetleri, şakalaşmalar.. 
  * * *
        Saatçi Bedros münafığı bozmuş aramızı.. Anarşitler gibi yazmış pankartları, asmış duvarlara.. Hele bir pankart var ki oldukça ilginç.. 'Zam zam.. Zamparasın ey Bolulu' demiş Bedros münafığı.. Sonunu da 'sen adam olmazsın Bolulu'ya bağlamış.. Sana tamire getirdiğimiz guguklu saatler gözüne dizine dursun Bedros abi..!' 
  * * *
        ILICA..
        Oldukça geniş kaloriferli bir evin var.. Banyo'da şofbenin, istediğin zaman girip gürül gürül yıkanabileceğin hamamın.. Hiçbiri kaplıcanın yerini tutmuyor.. Ilıca yolunda Paşa'nın evi var mesela.. Yerden ısıtmalı, kubbeli bir hamam bile var evde.. Muhtemelen eski ermeni evlerinden.. Ama bakıyorsun Paşanın İsmail amca her hafta Ilcada.. 
  * * *
        İnsan Kaplıca ortamını arıyor.. Belki ondan.. Kubbeleri, kurnaları, kocaman muslukları, kubbeden süzülen ışık huzmelerini filan.. Morlu kırmızılı peştamala sarınmış hemşehrilerini.. Islanıp kıçlarına yapışmış donlarıyla havuz kenarındaki çocukları.. Bazılarında don bile yok.. Çoğu önlerine bir hamam tası tutup, öyle dolaşıyor ortalıkta.. 
  * * *
        Ilıcadan açıldı ya; 60'larda Vakıflar yurdunda çekilmiş bir fotoğraf gösterdiler.. Hemen tanıdım arkadaşı.. Saati saatine uymayan aksi bir adamdı.. İstanbul'a oğluna gider üç gün duramaz, kavga eder gelir.. Ne zaman Ilca'da görsek kurna başında sıra kavgasında.. Çişi gelmiş gibi duran bir çocuk görse; dikkat kesilir, göz hapsine alır.. Düşündüğü gibi bişey olursa, tası tarağı toplar çıkar ılıcadan.. Bir lakabı var mıydı diye düşünüyorum; yoktu, olsa hatırlardım..
  * * *
        Bu gün her konuda bilgilendirildik.. Paşaların evi dedik ya demin; Ülkümenlerin eviymiş orası.. Tanınmış bir aile Ülkümenler.. Paşa vefat ettiğinde 'paşa ölmüş, paşa ölmüş! haberleri dolaşmış şehirde.. Mehmet abi anlatmıştı; 'Küçücük bir şehir Bolu' demişti 'Karaçayır'dan Ilıca yoluna bir bakıyorsun; karşında 'Paşa'nın tek katlı taş evi.. Yüksekçe bir yere çıkıp baksan belki Paşa'yı bile görecen picamalarıyla.. Ne apartman var, ne de yüksek katlı binalar..' Ilıca yolu deyince aklıma hep Ayşam Teyze gelir.. Bir elinde bıçak, diğer elinde tavuk sokaktan geçenlere 'abdestin varsa şunu bi kesivesen' derken ince sesiyle.. 
  * * *
        BEDRİ ABİ..
        Bedri abi'yi Ankara Sincanspor'da oynadığı zamanlardan tanıyan birine rastladım pazarda.. Fuat isminde bir arkadaş.. Bir zamanlar o da Ankaragücü'nde oynamış.. Şifalı bitkiler konusunda uzman bir adam.. Zaten oradan açıldı mevzu.. 'Ben Bedri abi'nin Ağaçspor'da oynadığı zamanları hatırlarım' dedim de 'Ohooo! dedi 'ben onun bütün zamanlarını hatırlarım.. Hem onun hem de Hacettepe'den Cahit abi'nin..'
  * * *
        Düşünüyorum da; Ağaçspor'da oynayan kaleci 'Göçmen Sadettin' vardı bizim mahalleden.. Kalenin arkasında bekler, gol yemesin diye dua ederdik.. Aynı mahalledeniz ya, tutamadığı topları atlayıp tutasımız gelirdi.. Bakıyorum da; biraz 'gariban'dık biz galiba yaw.. Fotoğraf çekilirken 'hazırol' da duran çocuklardık; anla..! Yayla Pastanesi'nin küçük penceresinden dondurma alınca mutlu olan.. Bir gözümüz dondurmada bir gözümüz Mustafa Palazoğlu'nun yuvarlak çerçeveli gözlüklerinde..
  * * *
         İsmail Abi çok utandı bugün.. Vergi dairesinde tam 2 kere kullanmış.. Hem de bayan memura.. 'Doğrusu "Sittin sene" miymiş gerçekten? diyor 'deme lan, abooovvv ne yaptım lan ben..!
  * * *
        ORHAN..
        Bu haftalık da bu kadar, kapatıyoruz dedim 'Fitbolcu kötü Kenan'ı yazacaktık' diyor 'emekli Astsubay olduğunu, İcra memuru olduğunu.. Şifalı otları motları yazıyosun, sonra da yerimiz kalmadı.. Karacasu'dan bir arkadaşım vardı onu yaz. bari... 'Liseyi İsmail abiyle beraber okumuşlar' dersin.. İyi gitar çalarmış.. En son Kanal 6'da önemli bir mevkideykene.. Eee,? 'Sonrasını İsmail abim hatırlayamadı dersin..! 'Hmmmm' dedim 'Sen Tevfiği anlattın galiba, kırmızı Tevfiği.. 'Hı hı' dedi 'nasıl anladın..? 
  * * *
         Bir de Orhan'ı yaz istersen, onunla kapat.. Serderler'in Orhan'ı.. 'Abur cubur yemezdi de, plastik kapdan su içmezdi.. 'Sigarası yoktu, içkisi yoktu.. Küt diye gitti adam.. Başı ağrıdı bir kaç gün.. Sonra; Esselatü vesselamü aleyke ya Seyyidel evvelin.. Aynen böyle yaz.. 'Tamam' dedim 'yazdık bile.. Yazmasına yazdık da; çok değişik bi adamsın sen yaw, vallaha bak.. Korkutuyorsun beni..
        Hoşça kalın..
                                           
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak