Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Uçan kaz.. Erkan Hoca.. Cengiz..

Erdoğan Mühürcüoğlu

Uçan kaz.. Erkan Hoca.. Cengiz..
  24 Mart 2021

         UÇAN KAZ.. ERKAN HOCA.. CENGİZ..  
         (Acilen durumdan vazife çıkardık)
          Hah ! dedim geçen gün.. İşte bu.. Nasıl da Hadrian enişteyi duymamışım.. Hani Bolu'lu sevgilisi vardı, Antinous yenge.. Öyle bir aşk ki Ferhat olsan dağları delersin.. Zaten dağ mı delecen koyacakmışsın Hisar'ın arkasına Şirin'i, 'gel Ferhat abi! diyecekmişsin, al şu kazmayı, şurdan gir, öbür taraftan çık..! ''Ferhat Doğutürk değil güzel kardeşim, sen beni dinlemiyorsun! Delirtme adamı..! 
  * * *
         Hadrian enişte Antinous yengeyi alıncası dünya titremiş.. Hadrian enişte Saray yaptırmış Bolu'lu Antinous yenge için.. Hatta Antinous'u tanrı ilan ederek halkına ona tapınmalarını emretmiş.. Tamam dedim ben bunu yazayım.. 
  * * *
         Sen o kadar özen yazacam diye, o kadar uğraş.. Tövbe yarabbim.. İkisi de erkek çıkmadı mı bunların.. Omuzlarına kadar uzanan lüleli saçlarıyla genç bir erkek güzeliymiş meğer bizim Antinous.. Dünyada en çok konuşulan aşklardan biri olması da bundanmış zaten.. ''Olsun'' dedim.. ''Ben de Nedim'i yazarım o zaman.. O da hemşehrimiz aslı varsa.. Geredeli..
  *
        Bu şehr-i Sıtanbul ki bi-misl-ü behadır,
        Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır.. 
  *
        Anaaaaaa..! bu ne la..! O da Celali isyanında patrona Halil'in yanındaykene.. Hamamda basılıncası.. Eee? Peştamalını tutarak damdan dama atlayıp kaçarkene.. Eee..? Peştamal elinden gayıverincesi.. Patrona Halil de biliyorsunuz hamamda tellak sattin..!
  * * *
        BELEDİYE TELEVİZYONU..
         Adam 80 yaşında.. O izlediğine göre vardır bi hikmeti dedim.. Oturdum 'Uçan Kaz"ı izledim.. Vallaha çok güzel.. Hep izleyecem bundan sonra.. Bizim arkadaş da bütün bölümleri varmış.. 52 bölümü 150 liraya bulmuş internet üzerinden.. Bir de Erkan Tüzün Hoca'nın bu filmi izlerken Televizyon kurma fikri gelmesi var aklına.. Birkaç hafta ilk çekimler bizim Bolusesi Gazetesi'nde, İlk kameraman Orhan Özdemir ve ilk haber spikeri Gönül Özgürel ile başlamışlar yayına.. 
  * * *
         Çekimler montajlanıp son hali verildikten sonra. Kemal Topçu tarafından veriliyormuş yayına.. Daha sonra Nikah Salonu'nun yanındaki sanat galerisinin altındaki depoyu 'Küçük Stüdyo, sergi salonunu da 'Büyük Stüdyo' yapmışlar.. Kayıt, montaj ve yayında Kemal Topçu.. Lakabı da 'Ana Kumanda” zaten.. Kameraman; Şeref Gürgen, Haber Spikeri; Faruk Gürşen, Jenerik; Caner Ersoy, Grafik Ahmet Akbaş, araç şoförü; Erdoğan Gündoğdu.. Açık oturumlar da Remzi Kocaman Hoca'da..
  * * *
         Sanat Merkezi binasına taşınacaklar ama, buranın bir bölümünde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü var.. Sosyal Hizmetler'in acilen kaçırılması lazım buradan.. 'Vurun anasını satayım davullara 'güm güm güm' demişler, üfleyin klarnetlere saksofonlara.. Arada bir de baterinin ziline 'caaaassss..! diye vurun ki sinirleri bozulsun.. 
  * * *
         Direnirlerse davulcu Halil ve Mahir'i getiririz, olmadı 'Karayılan'ı, o da olmadı 'yorgansız Hakkı' yı.. 'Zıran da zıran..! Sosyal Hizmetler Müdürlüğü' önce soluğu Anıtpark'ın bahçesinde almış.. Daha sonra da Özel İdare binasında.. 
  * * *
         ERKAN HOCA..
         Erkan Bey ve Ulvi Bürgeç.. İkisi de Belediye televizyonunda müdürlük yapmışlardı.. İkisi de aynı takımın futbolcularıydı eskiden.. Erkan Bey'in bu görevden ayrılıp Edirne'deki eski işine dönüşü ve Trajik bir olay sonucu vefatı var; biliyorsunuz.. 
  * * *
         Bir de şokunu uzun zaman üzerimizden atamadığımız Cengizin vefatı var.. Cengiz'ler, Haydar'lar, Tevfik'ler.. Bizim kuşağın güzel insanları.. Akçakoca'ya giderdik onları dinlemeye.. Akşamları Orman kampından karşıya, Kamelya Aile Çay Bahçesi'ne geçerdik.. Haydar'ı dinlerdik.. Cengiz'i, Erhan'ı, Ekrem'i.. Fırtına gibi eserlerdi.. Maksim'e, Çakıl'a gitmiş kadar olurduk, Berkant'ı, Ertan Anapa'yı dinlemiş kadar.. 
  * * *
        Erdek'te olurlardı bazen.. Saip Gariboğlu'nun kamping'inde.. "4 Dost Nefes ve Turgay"dı orkestranın adı.. Turgay, Haydar, Bülent, Tevfik.. Sonra Seyhan Kömürlü, davulda Altan'ın kardeşi Erhan, Orgda Cengiz Eroğlu.. 
  * * *
        Yaralı olarak otobüsün altından çıkartıp hastaneye götürdüklerinde, çoktan gitmişti Cengiz.. Kazayı yapan Servis şoförü Yalçın Ekim'den defalarca dinlemiştim o hadiseyi.. 
  * * *
         Hayat işte.. Akıp giden yıllar, yaşanmışlıklar, üzüntüler, sevinçler, harala güreleler.. Çocukluğun, uçurtman, topaç'ın, tahtadan atın, masumiyetin.. Ana, baba, sevgili, eş dost.. Sonra sessizlik.. Belki, bir gazete köşesindesin küçük puntolarla.. Belki de Melek Abla'nın duygulu sesinden belediye hoparlöründe; ''Eş dost ve akrabalarına teessürle duyurulur'' anonsuyla..
  * * *
       Hoşça kalın.. 
       Erdoğan Mühürcüoğlu..

  • Erhan balcıoğlu1 Nisan 2021 . 13:07

   Güzel anıları, teşekkürler..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak