Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Manyak manyak işler !

Filiz Sarıkaya Yılmaz

Manyak manyak işler !
  27 Aralık 2021

     MANYAK MANYAK İŞLER!

     Matematik Profesörü Ali Nesin, ülkemizin içinde bulunduğu durumları bir tımarhanenin içinde yaşanır gibi mizahi bir dil ile eleştirip  gündemi sosyal medya hesaplarından değerlendiriyor. Biraz şaka, biraz gerçek, biraz dalga, ama çok ta hoş bir mizah anlayışı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da tımarhane müdürü yapınca mizahtan nasibini almamış kişilerce soruşturma geçirdi; nihayetinde savunmasında tımarhane müdürlerinin akıllı insanlardan seçildiğini söyleyerek bu sıradışı davada beraat etti....
      Kendine Sosyal medyada polislik, ya da ajan görevi yükleyen insanlar var. Yazdığınız yorumlara göre sizi Pkk’lı olmakla, vatana ihanet etmekle, ya da cumhurbaşkanına hakaretle suçluyor ve öyle görüyor. Kendisi hangi karaktere büründüyse sizi tam karşısına alıp düşman belliyor. Sizi hiç tanımadığı ,sizi hiç bilmediği halde... Açıkçası bu sorunlu fanatizm bana ürkütücü geliyor. Körü körüne bir şeye bağlanma hastalığı aldı başını gidiyor. Siyasetin dilinin acilen değişmesi gerekiyor.
      Ülkemizde bir de giydiği cübbe ile ünvan sahibi olan Ahmet Hoca gerçeği var... İslam dinini bilimsel olarak değilde, tarikat dergahlarında, camilerde, medreselerde öğrenip halkın belli bir kesiminin gönlünde taht kurup, tarikatında liderliğe yükselmiş Cübbeli Ahmet Hoca... Verdiği vaazlardan sonra bir çok din bilimci, ya da ilahiyatçı tarafından eleştirilmektedir. Yıllar önce vermiş olduğu bir vaaz da söylediklerinden geçenlerde bir remix yapılarak gündem oldu..  Şarkıcının birini eleştirirken ‘manyak manyak işler’ dediği sözleri gündem ile örtüşünce bir gün bir yerde kendisi ile hemfikir olacağımızı hiç düşünmemiştim.
      Dünya büyük bir ekonomik kriz içinde; Avrupa ülkeleri dahil, devletler yaşam standartlarını korumaya çalışıyorlar. Ayağı yere sağlam basan, bugünlerin geleceğini yıllar öncesinden analiz edip tedbirini alabilmiş ülkeler süreci daha az sıkıntı ile atlatacak gibi görünüyor. Ama ‘devletin malı deniz’ mantalitesi içinde yarınlara miras bırakamayacak duruma gelmiş ülkeler de süreci aşamayacakmış gibi duruyor. Hele hele Ortadoğuya bulaşan ülkelerin acı çekmemesi  mümkün değil .
      Bana, ‘kişi başına milli gelirin en yüksek olduğu ülkelerden birinde yaşıyorsun, ferah içinde, boşver kendini üzdüğüne değmez‘ diyenlerden hiç hoşlanmıyorum. Ülkemizin  içinde bulunduğu sıkıntılara ucu kendine değmediği sürece sesini çıkarmayanlara da sinir oluyorum, ki ben çok zor sinirlenirim. Vatan nasıl sevilir öğrenmek istiyorsanız  somon balıklarının hikayesine bakmanızı öneririm.
      Yeni bir yıla giriyoruz. Umut ve vadetmek konusunda ki cömertliğimizin dünyada rakibi yok. 2021 yılında ülkemizde 'manyak manyak işler' olduğuna sanıyorum kimsenin itirazı yoktur. Herşeye rağmen sabırlı olup zerafetini koruyabilenlerin, yeni yılda güzel şeyler hakettiğine inanıyorum.
      Bugün, Bolu’da kurulan antika pazarını gezdim. Vesile olanlara teşekkür ederim. Son yıllarda şehrimde gördüğüm ve Avrupada ki pazarlara benzeyen güzel bir etkinlik.  Yurdaer Kalaycı Kültür ve Sanat Merkezi’ni görmek için de sabırsızlanıyorum...
      Memleketimden sevgilerle...

                                  Filiz Sarıkaya Yılmaz
   

   

  • Süreyya ileri 2 Mart 2022 . 23:35

   Sevgili filiz yazılarını bugun gördüm okudum çok doğru çok güzel içinde kendimi buldum özlemişim başarılar ailene selamlar
  • Cemal Güvenç27 Aralık 2021 . 21:52

   Sevgili Filiz Sarıkaya,seni baban Sayın Hasan Sarıkaya vesilesiyle tanıdım,yıllardır yorumlarını takip edıyor,yazılarını ilgiyle okuyorum.Aynı yolda devam…sevgilerle..
  • İsmail Hakkı Altındağ27 Aralık 2021 . 15:56

   Ya Filiz, 2021 yılında okudugum en guzel makale olmuş.tebrik ederim. Ama, bir daha tekrarlıyacagım, aylık bir köşe yazısıyla kalmamalısın. Çok iyi gözlemcisin gezi yazısı yazmalısın.Kolaylıklar dilerim.
  • Seyfettin Tekçe27 Aralık 2021 . 11:45

   Tebrikler, güzel yazılarını zevkle okuyor, takdir ediyorum. Bu yazıların kitapta toplama sorumluluğunu unutma. İlk okuyucu olacağım. Sevgilerimle.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak