Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Nerelere gelmişiz

Muharrem Demirel

  31 Mayıs 2009

  Aşağıdaki yazıyı daha önce yazıp okuyucularla paylaşmayı düşünmüştüm. Ancak, kongre öncesinde yazılması halinde, yanlış anlaşılmalara neden olabileceğini düşündüğümden dolayı erteledim. Kongre yapıldığına ve Sayın Necip ÇARIKCI tekrar başkan seçildiğine göre bu yazının yayınlanmasında bir sakınca olduğunu zannetmiyorum.

  Boluspor da hiçbir gerçek üstü kapalı kalmıyor. Zaman herkese hakkını verdiriyor.

  Dolayısıyla hak edenlere hak ettiklerini vermek, ama zamanı geldiğinde de bazı şeyleri sorgulamak, doğru olduğunu iddia eden her insanoğlunun boynunun borcudur.

  Boluspor ve benzeri durumda olan ve de esas amaçları camiaya hizmet olan yerler, kişisel nefretlerin ya da özel zevklerin tatmin edildiği yerler değildir. Dün yapılmayanları yaparak bugün tarihe geçenler, yarınlarda daha iyi anılmak istiyorlarsa, bugünleri de sorgulayarak daha az hata yapmalılardır.

  2009-2010 sezonunun, yeni yönetim kurulumuza ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.

  Her neyse;

  Tarih:06.08.2000

  Gazete: Bolunun Sesi

  Yazar: Muharrem DEMİREL

  Yazı başlığı: Dün-Bugün -Yarın

  O zaman ne yazmışız?

  "Yanlış anlaşılmasın...

  Aşağıdaki satırları yazmamızın nedeni, kişileri ya da grupları yargılamak değildir.

  Boluspor kurulduğundan beri, BOLUSPOR inşaatına bir tuğla koyan, Boluspor'u zor şartlarda yaşatma mücadelesi veren, tüm emeği geçenlere şükran borcumuz vardır.

  Yazının ifade tarzı, şimdiki yönetime gibi görünse de, bu yazının muhatabı değillerdir.

  Peki, kime, kimlere hitap edilmiştir?

  Bana, bize, size; Bolu da Boluspor'u yaşayan herkese hitap edilmiştir.

  1965 de kurulan bu ulu çınar, içten içe çürümüştür. İlk yardımlara rağmen tek başına ayakta duramaz hale gelmiştir.

  Acıdır ama gerçektir. Bolusporlular olarak hala daha doğruları bulabilmiş, gerçekleri görebilmiş değiliz. Böyle giderse yıllarca da anlayamayacağız galiba.

  Geçmişteki başarılarımızın hayalleriyle yatıp kalkıyoruz yıllardır. Aynı şarkıları mırıldanıp duruyoruz kendi kendimize.

  Bırakalım hatıralarımızda kalsın Aydınlar, Sinanlar, Çetinler. Yeni yeni isimler çıkarabilmek için neler yaptık, siz ondan haber verin.

  Projeleriniz var mı, yeni kalkınma planlarınız var mı? Dün gerimizden gelen ama bugün bizi fersah geçmiş olan kulüpler neler yapmışlar baktınız mı, araştırdınız mı? Türkiye liglerine tekrar Boluspor mührünü basmamız için düşünceleriz var mı? Siz ondan haber verin!

  Başarılarımızla dolu hatıralarımızla yaşarken biz, diğer takımlar Avrupa'nın fethine çıkıyorlarken, çağı yakalıyorken göz boyamadayız biz.

  Üç büyüklerin otobüsü yok iken bizim vardı. Lakin şimdiki otobüsle seyahat edenlerin canları Allah a emanet, bileniniz var mı, yenisi için çabamız var mı? Artık futbolcu Boluspor a gelmek istemiyor, seyirci maçlara rağbet etmiyor. Esnaflar, şirketler Boluspor'a soğuk bakıyor, nedenlerini araştıranınız var mı?

  O muhteşem günlerden bu günlere neler değişti ki, acınacak hallere düştük; iğneyi kendimize batıranınız var mı?

  Eğer, Boluspor sevgisi "sözde değil özde" dir. diyorsanız; yeni kalkınma planlarında olmalı, ufku geniş düşüncelerle dolmalı gönlümüz. Yoksa kahve köşelerinde, restoranlarda içki kadehlerinde, saçak altlarında Boluspor nutukları atılmakla varılmaz menzile. Geçmişi unutmadan bugünü yaşarken, yarını tasarlamakla varılır ideallere.

  "Hocam idman sayısını azaltamaz mısınız? Biz tek maaşla geçinen bir aileyiz, her gün çocuğumun spor malzemelerini yıkamaktan, deterjana para yetiştiremez olduk" diye ağlayan alt yapı sporcusunun annesinin gözyaşlarına çare bulabildik mi?

  Emsal kulüplerimiz saha üstüne saha yaparlarken, Evliya Çelebi misali; Kazlar Çayırı, Yalak Çayırı, Hamam Çayırı arasında dolanıp duran Bolusporumuz'a idman sahası yapabildik mi? Futbolcunun ruhunu karartan soyunma odamızı Karaçayırda ki tesislerimize taşıyabildik mi?

  Diğer takımlar yenilikler peşinde koşarlarken, sağlam alt yapı oluşturup minikler için bile lig oluşturmak amacıyla, taban birlikleri ile dayanışma içersine girerlerken, biz profesyonel takımımız için bile sağlam bir "AKAR" bulamamışız, dünün "kral"ını bugün "dilenci" durumuna düşürmüşüz, acısını hisseden var mı?

  Büyükcami önünde dilenip, Karaçayır Camisi önünde dağıtma düzeni ne zamana kadar sürecek. Ne zaman bu takımın Hocası, futbolcusu, çalışanı para kaygısı olmadan, gelecek kaygısı taşımadan psikolojik olarak rahatça çalışacak. Hangi zaman bu takımın yöneticisi para peşinde koşmak yerine yenilikler peşinde koşacak.

  Her sezon para problemi yaşanıyor, her sezon kelli felli insanlar, bu takıma para bulabilmek için mevkilerini makamlarını ayaklar altına alarak para dilenmeye çıkıyor. Sağa sola da gebe kalınıyor.

  Elindekileri har vurup harman savuran, nerde akşam orda sabah zihniyetiyle yaşayan ve her gün "para para" diyerek başımıza musallat olan ve adı Boluspor olan bu hovarda evlada, kendine yetecek bir iş kuruversek, "bundan sonra kendi hayatını kendin düzenle, in vatandaşın sırtından," desek yanlış mı düşünmüş oluruz ki...

  Deprem nedeniyle oluşan bu kadar boş alandan (mevzuatı bilmiyorum) bir Boluspor Oteli, bir benzinlik...

  Dünyanın takımı geliyor Bolumuza "saha saha" diye inliyorlar, üç beş saha yapılsa, hem takımımız, hem kampa gelen takımlar, hem alt yapımız hem de memleketimizin çocukları faydalansa.

  Yeterki bir adım atılsın, yeter ki bir başlansın. Her gelen bir tuğla koyar. BOLUSPOR Yılmaz BECİKOĞLU tesisleri böyle başlamadı mı?

  Her neyse!

  "Bir kulüp nasıl doğar" sorusuna bir cevap bulursak emin olun, "Bir kulüp nasıl batar"ında ensesinden yakalamış oluruz.

  Eğer, "Nasıl batar"ın cevabını bulursak ta,"Nasıl kurtulur,"un sırrına ermiş oluruz."

  Yaaa.. 2000 yılında böyle yazmışız.

  Türk Futbol Tarihine Boluspor damgasını vurdurmuş olan Başkanlarımızın ve yöneticilerimizin temellerinin üzerine göreve gelen, ama çağın gelişmelerine ayak uydurulamayışından dolayı, zor şartlarda yaşamakta olan Boluspor u; tekrar dirilten, Sayın Necip ÇARIKCI ya ve yönetimlerine tesisleşmelerinden, akarlar bulmalarından dolayı teşekkür etmek ve saygı duymak boynumuzun borcudur.

  2009 yılında Boluspor nerelere gelmiş, daha fazla konuşmaya gerek var mı?

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak