Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Önemli olan doğruyu bulmaktır

Muharrem Demirel

  15 Ocak 2007

  Alt yapımızdan son zamanlarda neden futbolcu çıkmıyor?

  Çıkıyor da kıymetleri mi bilinmiyor?

  Deniliyor ki; yöneten tarafında olanlar sıcak bakmıyorlar.

  Doğruluğu vardır. Ama nedenleri de olsa gerek...

  Gelen teknik direktörlerin bazıları hazır futbolcu istiyorlar, yetiştirmeye zaman ayırmıyorlar. Kadroda bulunmalarına bile tahammül etmiyorlar.

  Buda doğru? Ama neden?

  Ancak doğru olan bir başka doğru var, O da biz hocaları ilgilendiriyor. Acaba profesyonel kadroya teklif ettiğimiz futbolcuların zamanlamaları doğru mu?

  Senelerce önce, yine bu sütunlarda yazmış olduğumuz bir yazımız vardı. Orada ?Bizim memleketin tabiat şartları ağır geçiyor, soğuk iklimin ağaçları geç çiçek açıyor, geç meyve veriyor, tabiat geç uyanıyor. Bolumuzun çocukları da bazı istisnalar hariç fiziksel gelişimlerini geç tamamlıyorlar. Saha şartlarının ağır oluşunun da etkileriyle istenilen idmanı göremeyen çocuklarımıza daha fazla tahammül edebilmeliyiz? demiş ve Bolu insanının yapısının araştırmaya değer bir konu olduğunu ifade etmiştim.

  NEDENLER

  Kendimce ve pek çok hocamızın da kabul etmiş oldukları iddialarımızı değerlendirecek olursak;

  Yöneten tarafında olanların, çocuklarımıza sahip çıkmaları için onları ikna etmemiz gerekir ki bunun yolu da söylemekten değil, icraattan geçiyor. Demek oluyor ki ikna edememişiz. Yani son zamanlarda yukarıya yine oyuncu göndermişiz ama kalıcı olmalarını sağlayacak donanımlarda eksiklik yapmışız.

  Teknik direktörlerin alt yapıya bakış açıları önemli ama ne yazık ki son zamanlarda gençlere önem veren hocalarımız olmadı. Yönetim bu konuda sessiz kalsa bile gelen hoca yönetime ?alt yapıdan da birkaç futbolcu isterim, üretmek de bizim görevimiz? demedi. Hedef kovalayan takımına hazır futbolcu konusunda zorluk çıkarılmıyorken, istenilen alınıyorken, hazırlanacakla uğraşması da işlerine gelmedi. Buda normalde çünkü o da kendi başarısını düşünüyordu.

  Her sezon sonu profesyonel kadroya futbolcu göndermenin ya da gönderememenin, alt yapı hocasına eksi yada artı olarak değer veriliyor gibi gösterilmesi ya da hocaların böyle hissetmesi hiçte hazır olmayan bazı futbolcularında yukarıya çıkmalarına sebep oldu.

  Ancak bizce tartışılması gereken en önemli konu yukarıya teklif etmiş olduğumuz futbolcularımızın zamanlamalarının doğru olup olmadığı.

  3 ?T? PRENSİBİ

  İlkyardımda 3 T Prensibi vardır. TESBİT ? TEŞHİS ? TEDAVİ

  3 T Prensibini futbol adına yapacak olursak tespitlerin ve teşhislerin doğru olduğunu göreceğiz.

  Bolusporun alt yapısından da futbolcu çıkar ve profesyonel kadroda da kalıcı olurlar.

  ?A? Gençlerde oynama yaşı aşağıya doğru çekildikçe, bu fiziksel gelişim manasında zayıf olan Bolumuzun çocukları için olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Şu anda Bolusporumuzun alt yapısının istenilen sonuçları alamayış nedenlerinden biri de budur. Ancak bu konunun yazımızın özü ile ilgisi yoktur.

  Bizi ilgilendiren bölümü, yukarıya göndermiş olduğumuz çocuklarımızın, orada kalıcı olamamalarının nedenleridir.

  Yukarıya kimler teklif ediliyor?

  ?A? Gençlerde 18 yaşını doldurmuş ve yetenekleri iyi olan bir veya birkaç futbolcu.

  Bu futbolcular yukarılarda nelerle karşılaşıyorlar, neleri yaşıyorlar bir bilseniz. İkinci hatta üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyorlar ki bu durum klüplerin çoğunda böyle

  Bu evlatlar yukarıda hem fiziksel hem de psikolojik olarak eziliyorlar. Hocanın istediklerini tam manasıyla gerçekleştiremedikleri ve başkalarına gösterilen iyi niyeti göremedikleri için bırakın futbollarını kişiliklerini de kaybediyorlar.Düşünsenize, fiziksel gelişimlerini tam manasıyla tamamlamamış ve bu süreyi yukarıda tamamlama durumunda kalan çocuklarımız üç sezon sonunda yukarıda yığılmalara neden olduklarından ve ?daha ne zaman oynayacaklar? sözleriyle karşılaştıklarından tam kendilerini gösterme durumuna geldiklerinde, ya kulüp bulun deniliyor ya amatör kümeye ya da hatır gönül işiyle bir profesyonel kulübe gönderiliyor.

  Yukarıda olan bu olumsuzlukları gören çocuklarda teslimiyetçi oluyorlar, kendilerini zorlamıyorlar ve sadece yukarıda bulunmayı yeterli görüyorlar.

  SONUÇ

  1- En az yedi senesini Boluspor alt yapısında geçirmiş olan gerçekten yetenekli ama kendini gösterme fırsatı bulamamış bu çocuklarımız gönderildiklerinde ciddi manada psikolojik çöküntü içersine giriyorlar.

  2- Boluspor?un alt yapısına ve hocalarına olan güven azalıyor

  3- Boluspor ülke genelinde bir İnegöl bir Altay gibi piyasa yapamıyor.

  4- Veliler gerçek manada alt yapı eğitimi alamadan (yukarıdaki nedenlerden) kaybolup giden yavrularının hırsını Boluspora, hocalarına ve yöneticilerine düşman olarak alıyorlar.

  5- Kulüp, hem maddi hem de manevi olarak zarara uğruyor.

  6- Bu uygulamadan dolayısıyla da olsa Bolu'muzun diğer amatör takımları da zarar görüyor.

  NE YAPILABİLİR

  Yıllardır savunduğumuz ama her nedendir bir türlü gerçekleştiremediğimiz amatör takım fikri hayata geçirilmelidir.

  Federasyonumuz, profesyonel kadroda, alt yapıdan futbolcu bulundurma mecburiyeti koysa bile, göstermelik bir amatör takım değil (diğer amatör maçların dengesini de bozmaktadır) gerçek manada bir amatör takım inanılarak güvenilerek kurulmalıdır.

  Bu amatör takım kurulduğunda, çocuklarımız eksikliklerini burada tamamlayacaklar ve profesyonel kadroya daha hazır olarak gideceklerdir.

  Bir nevi filtre vazifesi görecek olan bu amatör takımdaki oyuncularımızın daha olmadan gitmelerinin kaybolmaların önüne geçilmiş olacaktır.

  Veli baskısından eş dost telefonundan kurtulunacaktır.

  ?Daha olmadan gönderildim. Hakkımı yediler? ithamlarına muhatap olunmayacaktır.

  Ve diğer önemli bir konuda, bu amatör takımda da istenilen performansa ulaşamayan çocuklarımızın, Bolu'daki diğer amatör takımlara gönderilmesiyle, Bolu'muzdaki amatör takımlarında kalitelerinin artmasına imkan sağlanacaktır. Son yıllarda Bolu'muzun amatör futbolunun da geri geri gitmesinin nedenlerinden biri budur.

  YAŞAYANLAR BİLİYORLAR

  Yukarıda olanları yaşayanlar biliyorlar. Emin olunuz son beş altı yılda o kadar çok değer kaybolup gitti ki. Boluspor alt yapısından yetişen ama istediği hedefe ulaşamayan, psikolojik travma bile yaşayan çocuklarımızı gördükçe insanın içi sızlıyor. Bu çocuklar Karaçayırda büyük umutlarla doğuyorlar, büyük ümitlerle bekliyorlar ama ne yazık ki yine Karaçayırda kaybolup gidiyorlar.

  Bu camianın içersinde bulunan ve nefsini bir kenara koyup doğru analiz yapan hocalarımız biraz gerilere gittiklerinde biraz geçmişi hatırladıklarında bu gerçekleri kabulleneceklerdir. Zaten pek çoğu da aynı fikirdedir. Önemli olan haklı ya da haksızlığın mücadelesini yapmak değildir. Önemli olan doğruyu bulmaktır.

  Eğer gerçek manada bir amatör takım kurulur, inanılır, güvenilir ve destek verilirse yönetici konumunda olan insanlarımızın daha fazla tahammül göstereceklerine ve gelen hocalardan da bu konuda daha duyarlı olmalarını isteyeceklerine inancımızda vardır.

  Mevcut düzende futbolcu çıkaramıyorsak, yeni olmayan eski bir uygulamayı hayata geçirmenin kime ne zararı olur ki. Varsayın ki hedefe yine ulaşılamadı artıları eksilerinden fazla olmaz mı?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm