Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Kahraman Kazan Halkı       

Salvador Dali

  18 Temmuz 2016

          Kahraman Kazan Halkı       

          Darbe girişimi akşamı Ankara'daydım. Herkes gibi önce ben de olanları tam algılayamadım. Evimizin üstünden ses hızını aşan F16'lar camları patlatacak şekilde alçaktan uçunca ve TV'de açıklama yapılınca bunun bir darbe girişimi olduğunu anladım. Korktum, eğer darbe başarılı olursa nasıl bir hayatla karşılaşırdık. Bizi geçindirecek maaşlarımız yatacak mıydı? Yiyecek, içecek veya yakıt bulunabilecek miydi? Çocuklarım ne yapacaktı? Onları nasıl karanlık bir gelecek bekliyordu? Bu sorular beni derin bir üzüntüye sevk etti.
  *****
        Benim gibi üzülen ama Allah'tan kesinlikle umutsuzluğa kapılmayan, kendini feda eden  Türk halkını kimse hesap etmedi. Bunlar içinde bence en önemlisi Ankara'ya bağlı Kazan ilçesinin halkıdır. Hikâyeleri daha sonra TV'lerde belgesel ve kitaplarda roman olacak türden bir halk hareketidir. 
  *****
         Kazan'da Akıncılar hava üssü bulunmaktadır. Cuntanın darbe girişimi başlayınca Cumhurbaşkanı halkı meydanlara çağırdı. Tüm Türkiye gibi  Kazan halkı da buna kayıtsız kalmadı. Halk tahsis edilen otobüsleri doldurarak Kazan'dan Ankara meydanlarına doğru hareket etti. 
  *****
         Ancak hareket eden otobüste bazı kişilerin dikkatini çeken şey burada bulunan Akıncılar'dan kalkan jetlerin Ankara'yı bombaladığıydı. Otobüsler durduruldu ve halk kitleleri F16'ların inip kalktığı Akıncılar üssüne yönlendirildi. Sekiz bin kişilik Halk ordusu Ankara'yı bombalayan jetlerin kalkışını önlemek için üsse saldırdı. Askerler tarafından açılan ilk ateşle 7 kişi şehit oldu, 59 kişi yaralandı. Bu anlarda hayret edilen şeyler olur, burada da olan oydu. Kimse geri çekilmedi.  Böylece kahramanca bir halk gerilla hareketi başladı. Çiftçilerin kuru otları bile yakılarak jetlerin kalktığı yerlere yollandı. O ana kadar Akıncılar üssünden  on adet F16 kalkarken halk hareketinden sonra iki adet F16 kalktı. Eğer bu jetlerin tümü kalsaydı olacakları tahmin bile edemezdiniz. 
  *****
         Kazan halk direnişi,  Özel Harekat Dairesi'nin üsse Genel Kurmay  Başkanı'nı kurtarmaya gelene kadar sürdü.  
  *****
         Kuşkusuz çok çarpıcı hikayeler ileriki günlerde anlatılacak ancak çıplak elleriyle topa, tüfeğe direnen Kazan halkının yaptıkları yıllar sonra efsaneleşecektir. Kazan Belediye Başkanının dediği gibi 'Kazan ismi, önüne Kahraman sıfatını hak ediyor'. Sizce de öyle değil mi?

                                                             

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Kuvvete dayanmayan adalet âciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak