Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Teşvikli akademisyen!     

Salvador Dali

  25 Mayıs 2016

         Teşvikli akademisyen!       

          Bir üniversitede bol miktarda uluslararası yayın yapılıyormuş. Ancak tüm öğretim üyeleri yaptığı yayınlara öğretim üyeleri arkadaşlarının adlarını da yazıyorlarmış. Böyle olunca bir yılda her öğretim üyesi 5 uluslararası yayın çıkarabilecekken şimdi 35-40 yayın çıkarabiliyormuş. Bölümde beşerli grup oluşturmuşlar. Bu beşerli grup her yaptığı yayına diğer dört arkadaşı da dahil edip yayın sayılarını artırmak için büyük uğraşlar içindeymiş. Bu başarılı bilimsel uğraş yıllar yılı sürüp giderken öğretim üyeleri de yayın zengini olmuşlar.
  *****
         Bir gün bu bölüme dışardan, başka bir üniversiteden, bir öğretim üyesi gelmiş. Bu öğretim üyesi dürüst ve vicdanlı olduğundan bu işlere girmemiş, yaptığı yayınlara sadece kendi ismini ve kendisiyle çalışanların ismini yazarmış. Bu durum, her yayına birbirlerinin ismini yazan öğretim üyelerini çok rahatsız etmiş.
         Demişler; 'sen bizim bilimsel çalışmalarımıza ve bölümün ilerleyişine engel oluyorsun. Bu bir bilim adamına yakışmıyor”. Nasıl etmesin ki? Dürüst öğretim üyesi de bu siteme dahil olsa, daha fazla uluslararası yayın zengini olacaklardır.
  *****
         Dürüst adam mecburen gruplara dahil olmuş ama vicdanı yayın yapmasına, onların isimlerini kendi yayınına yazmasına  engel oluyormuş. Diğerleri yayın yapmayan adamı gruptan dışlamışlar. Dürüst adam artık yayın yapamadığı için bilim adamı sıfatını bile yitirmeye başlamış. Yayın fakiri olmuş yani...
  *****
        Bu sistem içinde yayın sayıları çok yüksek seviyelere ulaşan öğretim üyeleri devletten, TÜBİTAK'tan ve vakıflardan aldığı yayın teşviği sayesinde belli bir maddi seviyeye ulaşmışlar. Artık yayınlarını kendileri dahi yazmıyorlarmış. Bu işi para verip başkalarına yazdırıyorlarmış. Böylece para ile yayın yazan bir sektör ortaya çıkmış. Bunlar onların yayın sayısının daha da artmasına ve alınan teşvik miktarının daha da artmasına neden olmuş.
  *****
        Dürüst bilim adamı mı? O da kahrından ölmüş zaten...

        Not: Italyan yazar ve romancı Calvino'nın Kara Koyun adlı hikayesinden  esinlenilmiştir.

                                                         

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler söylemek ( yapmak ) lazım.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak