Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Rektörlük seçimleri-1

Salvador Dali

  17 Mayıs 2016

      Rektörlük seçimleri-1

       YÖK tarafından, 37 devlet üniversitesinde, rektör adayı belirleme sürecinin takvimi açıklandı. Hemen sevinmeyin, bizim üniversitedeki seçimlere daha var; Ocak 2018. Nedenini pek bilmiyorum ama, tanıdığım bir çok hoca bu tarihi iple çekiyor. Bu takvime uyularak seçim süreci gerçekleştirilecek. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ne güzel, demokratik bir süreç, öğretim üyeleri oy kullanacak vs. dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ancak, kazın ayağı öyle değil işte...
  *****
       Öğretim üyelerinin (Prof. Doç. ve Yrd.Doç.) oy kullanabildiği, rektörlük seçim tarihinden, en az 6 ay önce, seçim çalışmaları başlar. Bu seçim çalışmalarının siyasi partilerin yaptığı seçim çalışmalarından tek farkı bütçesidir. Rektör adayı öğretim üyesi de kendi bütçesine göre bir kampanya yapar. Bu arada her siyasi gurubun da bir adayı vardır. Olayın içerisine siyasi düşünce de yerleştiği için, seçilirken siyasi gurupların desteğini almış rektör adayı sürekli taviz verir zaten, yani ipleri başkasının eline vermiştir artık.
      *****
       Görev yapan rektör ise bir kez daha seçilmek istemektedir. Bunun için rakip rektör adayını oy sayısıyla geçmek için yeni öğretim üyesi kadroları açmanın yolarını arar. Ancak, hata yapmamalı ve kendisine kesin oy verecek adaylar bulmalıdır. Kadrolar açılır, tekrar tekrar oy sayısı hesapları yapılır.
  *****
        Tüm adaylar öğretim üyelerinin odalarını ziyaret ederek oy isterler. Odası ziyaret edilen öğretim üyesi ise ne yapacağını bilemez. Mevcut rektöre hayır dese, eğer Yrd.Doç. ise, yükseltme kadrosu verilmeyecek. Evet dese ve diğer aday kazansa yine kadrosunu almakta zorlanacak. Tahmin edeceğiniz gibi, kişiliğini kaybedip, herkese şirin gözükecektir; her gelen adaya oyumu sana vereceğim der.
  *****
        Rektörlük seçimleri üniversitelerdeki öğretim üyeleri arasındaki kavgaların temel sebebi olmuştur. Adı seçim olmasına rağmen kendi seçemediğini fark etmeyerek rektörlük kavgasının ortasında kaldığını da anlamamaktadır. Bunun adı seçimdir ama 'seçmenlerini mevcut rektörün belirlediği” bir sisteme, sizce 'seçim” de denebilir mi?
  *****
        Siyasilere yalvarıyorum, lütfen, değiştirin şu rektör seçimini düzenleyen kanunları da  öğretim üyeleri arasındaki şu kavgalar bir son bulsun. Rektör olmak isteyen özgeçmişini Cumhurbaşkanlığına göndersin ve uygun bir rektör Cumhurbaşkanı tarafından atansın.

                                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak