Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Oğluma öğütler...       

Salvador Dali

  1 Temmuz 2016

        Oğluma öğütler…       

        Bolununsesi'nde okudunuz, engelli vatandaşımız tekerlekli sandalyesiyle  yolda ilerlerken dikkatsiz bir halk otobüsü sürücüsü tarafından ezildi ve yaralandı. Duyuyorum 'hemen şoförü suçladın” dediniz...  
  * * * * *
       Suçlamamın nedeni şoförün avantajlı durumda olmasından dolayıdır. Araba süren şoförün ayağının altında, her an kullanabildiği, fren pedalı vardır. Dezavantajlı taraf ise yaya veya engelli arabasıdır. Hal böyle iken, neredeyse tüm şoförler ben güçlü tarafım mantığıyla bakıp diğer tarafın (yaya veya engelli aracı) her zaman beklemesi veya yoldan çekilmesi mantığına sahip olmaktadır.
  * * * * *
        'Şoför olmak demek gaza, frene, debriyaja basıp direksiyon çevirmek değildir”. Bunları zaten herkes yapıyor ve bunu yapıyorum diye övünen bir sürü şoför (!) yollarda cirit atıyor. Bunların hiç biri meziyet değildir. Asıl meziyet kurallara uymaktır. Arabaya binmeden önce dünya tatlısı, kibar, yardım sever adam direksiyon başına geçince nasıl huysuz, kavgacı, kurallara uymayan insan olup çıkıyor anlamak mümkün değil. Bunu psikologlara ve sosyologlara detaylı bir şekilde inceletmek gerekir.
  * * * * *
       Ehliyeti henüz alan oğluma verdiğim öğütleri sizinle de paylaşmak isterim. Ne de olsa burası trafik kazalarında kaybettiği canların, savaşlarda kaybettiği canlardan daha fazla olduğu ülke; Türkiye.
  * * * * *
       Sakın, trafik lambalarının olduğu kavşakta yeşil yanınca hemen geçme. Önce soluna sonra sağına iyice bak sonra geç.
  * * * * *
       Trafik lambası olmayan kavşağa yaklaştığında dört tarafını kontrol et. Bu ülkede herkes bencildir ve acelesi vardır. Bırak önce o geçsin, sen bizim için değerlisin.
  * * * * *
        Atatürk heykelinin ve Vali Konağının yanındaki döner kavşakta DUR levhası olmasına karşın kimse durmaz, orada çok dikkatli ol. Bırak acelesi (!) olan önce geçsin, sen bizim için değerlisin.
  * * * * *
       Yaya yolu olmasa dahi yaşlılara, engellilere, çocuklara yol ver dur, ancak arkadaki arabalara dikkat et gelip birisi sana vurmasın. Zira bu ülkede herkesin acelesi (!) vardır.
       Selam ve saygılarımla, iyi bayramlar...

                                                               

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşinin esiri olan insan, başkasının esiri olmaz

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi