Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Önce kadınları vurun...

Salvador Dali

  26 Haziran 2016

        Önce kadınları vurun…

         Başlık Eileen MacDonald'ın kitabının adı. Kitapta MI6 (İngiliz askeri istihbaratı) ajanı yeni yetişen ajanlara ders  anlatıyor. Ajan,'Eğer bir kadın ve bir erkek militan yakalarsanız önce kadını vurun. Erkek muhtemelen vazgeçip teslim olacak ama kadın asla vaz geçmez, size mukavemet eder ve sizin için en tehlikelisi odur. Bu sebeple önce  kadınları vurun' der. 
  * * * * *
        Kamuda görev yaparken bir sürü erkek kavgalarına ve kadın  kavgalarına şahit oldum. Erkekler  bir müddet sonra anlaşıp kavgayı sonlandırıyorlardı. Ama kadınların bir biriyle anlaşması mümkün olmuyordu. Onların davalarından vaz geçip yenildiklerini hiç görmedim. Kadın erkek ilişkilerinde de öyle değil midir? Bir anlaşmazlık olduğunda erkek hemen yelkenleri suya indirir geri adım atar ama kadın asla ve asla geri adım atmaz.
  * * * * *
         Üstteki örneklerin uygun örnekler olmadığının farkındayım ancak kadının kararlılığını anlatan en uç ve en iyi örnekler olduğuna eminim. 
  * * * * *
        Bir toplum ilerleme yapmak istiyorsa kadını en öne koymak zorundadır. Dünya'da bunu ilk fark eden kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir. Fransa ve İtalya'da kadınlara 1946'da, İsviçre'de ise 1971'de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
  * * * * *
        Türkiye'de ise 1926-1934 yılları arasında tüm haklar verilmiş ve  kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir.
  * * * * *
        Kapalı bir toplumdan ani bir şekilde modern bir toplum yaratmak sadece hayal olsa gerek. Ancak Atatürk için hayalleri gerçekleştirmek çok olağan bir şeydi. O öldükten sonra hayalleri sekteye uğradı. Kadın ikinci plana atıldı.  Bugün siyasi partilerde kadın sayısı hiç yok denecek kadar azdır. 
  * * * * *
        Bugün siyasette gelinen ve toplumu geren kavgaların sebebi de erkek egemenliğidir. Tek sorumluları da onlardır. Artık siyasete kadın elinin de değme zamanı gelmiştir ve geçmektedir...

                                                  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Kuvvete dayanmayan adalet âciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak