Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Davarcı Hasan Amca

Sinan Gökdemir

  13 Nisan 2009

      Bir seçim daha bitti. Hayırlısı olsun. Yine umut dağıtanlara değildi oylar, azık dağıtanlara itibar vardı. Kolilerle, köy, köy dağıttılar devletin kasasından. Ve yinede yara aldılar. Bizler akıllanmayız. Otladığımız yer de otlarız. Dilim bu kadar varıyor. Çözümlenmesi zor gibi görünen bir ülkenin insanlarıyız ama en kolay çözülende biziz. Bunu anlayan kesenin ağzını açıveriyor. O yetiyor işte. Kah kömür, kah nohut, kah harçlık. Ama şunu diyemiyoruz. Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana. Bilmem ağlasammı ağlamasammı. Ben artık ağlamıyorum. Rahmetli aşık Mahzuni büyüğümüze katılıyorum ama ağlamıyorum. Kanıksadık millet olarak güdülmeyi.

     Olmadık şeyler oluyor. Bakın biraz da neşelenelim. Mengen de çukurca köyümüz var. Gökçesu'ya giderken sağda. Mahalleleri Çayaba var tam aksi tarafta. Yıllardır buranın muhtarı Çayabadan çıkar. Bu sefer yine Çayabadan iki aday var. Çukurca'dan yok. Seçim günü sandıklar açılıyor. Sandıkların başında oy pusulası dahi olmayan bir şahsın ismi Çukurca Köyü'nde sandıklardan çıkmaya başlıyor. Davarcı hasan abim. Son gece kendi mahallesine dağıtmış pusulaları. Cebinde oy pusulası ile sandığa giden Çukurcalılar Hasan abiye atmışlar oylarını. Bundan haberi olmayan Çayaba adayları da orada ikiye bölünmüş. Ve buna rağmen Hasan abi iki oy ile ve hastanede iken muhtar seçildi. İşte benim ülkemden seçim manzaraları. Ne kadar ilginç ve ne kadar inanılmaz. Ama gerçek. Davarcı Hasan amca hastanede yatarken diyelim muhtar oldu köyüne. Valla doğru söylüyom. Bu olay doğru, araştırın.
      

      BURADAN YAZALIM ÖNCE
     Ben Mengen'in kalbinin attığı yerde yaşıyorum üç seneyi aşkın süredir. Noksan olarak gördüklerimi yazmaya buradan başlamam en doğal hakkım diye düşündüğümden buradan yazmaya başlıyorum. Hemen yarın yapın demiyorum ama yapılması öcelikli şeyleri yazayım, not tutun. Zaman içerisinde beraberce yapalım. Bakın beraberce diyorum. Sakın olaki kasıt aranmasın.
   

      Terminal mezbelelik. Bu böyle. Isınma sorununu yazmaya gerek yok. Önce çevre düzenlemesi yapılmalı. Çiçek, fidan ne varsa ellerimizle dikelim. Sonra da beraberce gezelim. Heykeli gözden mi geçirirsiniz değiştirirmisiniz bilmem. Hemen onun arkasına yolcuların oturacağı yerler yapılmalı. Hani stadlarda yedek kulübeleri gibi. Zor değil sanırım. Oralarada çöp kovaları konmalı. Mescit soruyorlar. Yüzlerce kere sordular. Beşler camiini gösteriyoruz. Ama olmuyor imaj zedeleniyor. O şart buraya. Sakat vatandaşlarımız geliyor haliyle. Klozet soruyorlar utanıyoruz. Bir tane olsada şart. Bu binaya yazık oluyor. Değerlendirinde nasıl olursa olsun. Alt katlar tarumar. Sıvalar dökülüyor. Çatı komple buranın mevsimine göre yapılmalı. Tuvaletlere ayrı bir görevli verilse. Beş yazıhane bir lira verir. Onbeş lirada en az görevli alır. Fazlası onun zaten. Birazda siz destek verirsiniz. Hiç şikayet olmaz. Taksi durağı var adı terminal. Yani terminal taksi. Kalacak yerleri yok. Onlara bir yer gösterin. Çağırın konuşun onlarla. Kirayı belirleyin. Onlardanda beklentilerinizi sıralayın. Şartname koyun. Burada taksi önemli. Şöyle isterimki. Bir düzen gelsin buraya. O da sizin işiniz. Hadi göreve. Beklentileri var halkın. Rutin ama gözden kaçan şeyler bunlar. Atatürk Caddesi'nindeki trafik ve park sorunu da en önemli hamleniz olur inşallah.
  Ben memleketim için varım. Başarılar diliyorum.
     Sahi, iki beldemiz var. Mengen haliyle merkez. Pazarköy ve Gökçesu beldelerimiz. Yaklaşık on kilometre uzaktalar bize. İç içeyiz. Mengen'den geçen Zonguldak ve Bartın karayolu çift yol oluyor allah nasip ederse. Yüzlerce kilometre yolu çift yol yapan zihniyete hayranım ama. İki beldeye ulaşımı sağlayan yolları adam gibi yapmayan zihniyete de sualim var. Adalet bunun neresinde. Bu yollarda bırakın geçmişi. Yakın zamanda ölen onca insanın kemikleri sızlamaz mı zannediyonuz. İki beldeninde yolu ölüm yolu oldu. Toplam 20 km. Vicdanınıza sığındık enişte. TBMM meclis başkanı sayın Köksal toptan büyüğümüzedir lafım. Bu kadar olsun yardımlarınıza ihtiyacı var bu iki beldenin ve merkez olarak bizlerin. Biz istedik, gerisi sizlere kalmış.

  YÜREĞİNİZDEN SEVGİLER, YÜZÜNÜZDEN GÜLÜCÜKLER EKSİK OLMASIN. BENİ SİZLERSİZ BIRAKMASIN YARADAN. SEVGİYLE KALIN.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak