Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bu utanç hepizimin

Sinan Gökdemir

  12 Temmuz 2011
     Daha ilkokulun ilk sınıfında çöpleri yere atmayın diye başlardı derslerimiz. "Çekirdek yemeyin doğayı kirletmeyin, sakın ha" diye defalarca söylerdi zamanın vefakar öğretmenleri. Doğayı korumak ve temizlik üzerine kurulmaya başlanırdı hayatımız.
     Şimdilkerde çok değişti. Ya da bana öyle geliyor. Fütursuzca kirletiyoruz her yeri. Piknik alanlarını temiz tutmak için yapılan telkinler, verilen eğitimler öylesine yetersiz kaldıki geçtiğimiz her yeri kirler olduk.
     Çoluk çocuk, ufak büyük her yeri kirlemek için inanılmaz bir yarış içerisindeyiz. Her zaman olduğu gibi yaşadığımız yerden dem vuracağız.
     Doğasına suyuna methiyeler düzdüğümüz şirin ve yeşil ilçemin göresim gelmediği sokaklarından geçerken utanıyorum artık. Her yer çöp. Nereye bakarsan bak çöp. En büyük ayıbımız, en affedilmez yanlışımız çöp ve çöpler her yerde artık. Olması gereken yerde değil. HER YERDE..
     Yıllardır kronik vakamız, çöpleri dökecek uygun yer ve arıtacak tesis yokluğu. Günden güne utanılacak hal almaya devam ediyor.
      Çöp konteynırlarındaki çöpler alınıyor bir nebzede etrafındakiler süpürülüp toplanmıyor. Bu işte sınıfta kaldık. Bu böyle.
  Bir şeyler yapılmalı. İlçemizin ortasından geçen dere ivedikdeki hurdacılar çarşısından daha beter durumda. Ne ararsan var. Toplnmayla temizlenmez. Temizlesen ne olurki. Yine derenin kenarına attığımız çöpler gelen sel ile kilometrelerce derelerin kenarına takılıp kalıyor. Sanki utanç müzesi.
     Bu ayıp hepimizin. Ben bu ayıptan hepimizin üzerine düşen payı almasını diliyorum. Şahsım dahil bir el atılmalı bu ilçe temizliğimize. Bir düzen ve yaptırım uygulanmalı. Bu kış uykusundan uyanılıp pembe hayal ve palavralardan vazgeçmeliyiz.
    Yarından itibaren herkes geçtiği yerden bir çöp alıp çöp kutusuna atmalı. Belediyemizde artık onları alıp uygun bir yere taşımalı. Gezerken herkes bakar ama görmek önemlidir. Lütfen bakarken görünüz. Açın gözlertinizi ve bu Mengen sdokakları temiz diyeniniz varsa ben bu yazıyı yazmadım. BU UTANÇ HEPİMİZİN. Herkes payına düşeni alsın.
     Yüzünüzden gülücükler,yüreğinizden sevgiler, eksik olmasın. Sokaklarımızdan çöpler eksik olsun yeter. SEVGİYLE KALIN.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak