33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

Sigara yasağı ve Göynük ve Bayram

Murat Gücüm

  19 Eylül 2009

     Altı aylık aradan sonra, bayramda karşınıza çıktık. Amatör olduğumuz için köşemize pek sadık olduğumuz söylenemez. Sizlerden özür dileyerek şu an Bolu gündeminde olmasa bile Bolu için çok önemli olan dumanlı bir konuyu sizlerle paylaşalım.

    Göynük ilçemiz Mudurnu gibi kültür turizm ile anılmaya başladı. Fatih sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin ile tarihe zaten geçmişti. Tavukçuluk sektöründeki önemini de Göynük bölgesinde elektrik trafolarının yetersiz kaldığından biliyoruz. Kısaca en az göç veren ilçelerden biri olduğunu biliyoruz. Peki, Göynük ilçemizin başındaki katmerli belayı biliyor muyuz? Onu da biliyoruz ama, tabiri caizse kulak şapırdatıyoruz. Nedir bu bela? Biraz anlatalım da belki bayramda biraz düşünme fırsatımız olur.

    Türkiye'de yapılması planlanan ve yapılmaya başlayan 42 adet Termik santralden bir tanesi Göynük ilçemizde yapılacak. 275 mw gücündeki bu termik santralin yıllık Co2 (karbondioksit) salımı, 1 milyon 650 bin ton. Yüksek derecedeki karbondioksitin, kültür turizminde her geçen gün çıtasını yükselten Göynük ve Mudurnu'ya ne kadar zarar vereceğini herkes bilebilir. Tavukçuluk da içinden marka çıkarmış Göynük ve Mudurnu, bu sektörde ne kadar kan kaybeder tahmin edilebilir.

    Bu karbondioksitin, 500 kişi çalışacak diye binlerce insanın bölgeden göç ettireceğini bilmek mümkündür.

    Bu karbondioksitin, halen sağlık kurumlarına başvuran, akciğer ve kanser hastaları sayılarını kat be kat artıracağını bilmek hiç de zor değil.

    Bu karbondioksitin halen bölgede yapılan tarım faaliyetlerinde verim düşüklüğüne yol açacağı, hatta hiç yapılamaz hale getireceğini bilmemek yine zor değil.

    Bu karbondioksitin hayvancılığı ortadan kaldıracağını bilmek zor değil.

    Hal böyle iken başta Göynüklüler ve bizler sağ kulağımız üstüne yatıp nasıl uyuyabiliyoruz.

    Gelelim sigara Göynük termik santral bağlantısına.

    Sigara yasasına nasıl uyum sağladık. Nasılda duyarlıyız. Bu duyarlılık para cezasının yüzü suyu hürmetine mi? Bence hayır. Para cezasından korksak, trafik suçu hiç işlemememiz gerek. Birazcık sağlıklı olduğu için, belki daha az sigara içeriz de, hem nefese, hem keseye faydası olur diye sigara yasağına uyum gösteriyoruz.   

    Toplumun sağlığını düşünen ve bunun için sigara yasağı getiren mevcut yönetim, niçin yılda 1 milyon 650 bin ton Co2 üreten, kısacası zehir üreten termik santralin yapımına yol veriyor. Sizce bu çelişki değimli? Sizce bunun sorgulanması gerekmiyor mu?

    Göynük ve çevresinin yok olmaması için, sigara yasağına değil, yapılmakta olan termik santralin yapımını durduracak güce ihtiyaç var.

    Çevre felaketi yakınımızda. TAVUKÇULUK ile AKŞEMSETTİN ve KÜLTÜR TURİZMİ ile anılan tarihi GÖYNÜK yok olma sürecine girdi.

      Bayramda bu ne karamsarlık, sende nerden çıktın kardeşim diye kızabilirsiniz. Haklısınız. 

  İçimizden geldi uyaralım dedik.

      Daha az karbondioksitsiz ve endişesiz ve mutlu ve sağlıklı  bayramlar bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak