Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Biz adam olur muyuz!

Murat Gücüm

  17 Temmuz 2006

  Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediyesi kaynaklı bir tanıtım kitapçığının dağıtımı yapıldı. Ne kadar muhteşem bir tanıtım kitabı olmuş. Tebrikler. Yanılmıyorsak 20.000 adete yakın basılmış. Uluslararası sanatçıların eserlerini tanıtan kitaplar kalitesinde ve renkliliğinde olmuş. Kullanılan kağıt 1. sınıf ve 1. sınıf baskı tekniği, renklendirme ile anlatım akışını sağlayan önceki-sonraki mizansen ile harikulade hazırlanmış. Bolu Belediyesi?ni kutluyorum!

  Sayfalarını karıştırdığımızda bol bol iş makinaları ve yollara rastlıyorsunuz. Bolu da yaşayanlar; çok güzel sözcüklerle donatılmış kitapçıktaki yol çalışmalarını zaten görüyorlar. Görülen bir faaliyeti insanların gözüne sokmak için, acemi bir dağıtım ile yerlerde gezen bu kadar süslü-püslü harcamaya pek gerek yokmuş gibi geliyor bize. Kitapçıkta övünülerek bahsedilen  Kalıcı Konutları şehre bağlayan projede 4 giriş, 4 çıkış düşünülüp de 3 giriş 3 çıkış yapılabilen Dünya da tek örneği olan  köprülü kavşak da Bolu'ya nasip oldu herhalde.

  Görünen yollar kılavuz istemez. Yine de tasarruf sizin tabi.

  Yollarda yürümeye devam edeceğiz.

  Kıssadan hisse

  Bolu da yaşanan mahalle hikayeleri

  Mahalle: Tabaklar

  1-CEKCİ MEMET

  Mahallenin delisi Cekci Memet bulduğu küçük kağıtları, güzelce katladıktan sonra cüzdanına koyar, ertesi sabahta, o dönemde tek banka olan Z.B Şubesinin yolunu tutarmış. Vezneye yanaşır, cüzdanından para gibi katlanmış kağıtları çıkarır veznedara sayarak teslim eder,

  şube müdürününde imzalamış olduğu makbuzu aldıktan sonra şubeyi terk edermiş. Bu mizanseni bütün Bolu bilir hiç kimse bozmazmış. Kağıt parçalarını para sanan cekci Memet ile Bolu Z.B şubesi arasındaki bu ilişki, cekci Memet ölünceye kadar sürmüş.

  Bolu da o dönemde, birbirine takılan insanlar, yeri geldiğinde ? Ulan cekci Memet gibi hep yatırıyorsun. Hiç çekmiyorsun yiyemeden ölecen ?derlemiş.

  Mahalle: Karaçayır

  2-HERGELEDE GÜZEL ÖKÜZ

  O yıllarda, Karaçayır mahallesinde bulunan evlerin çoğunda ahır bulunurmuş. Büyükbaş hayvanlarda her sabah ahırlarından  çıkar, bir arada bugünkü panayır mahallinin güneyine otlamaya giderlermiş. Bilindiği üzere bir araya gelmiş, otlağa çıkan  büyükbaş hayvan sürüsüne hergele denir.Yalnız Hergeleye erkek danalar alınmazmış.Nedeni malum.Erkek danalar, dişileri-inekleri rahatsız etmesin diye. Fakat Hergelenin içinde tek-tük danalarda görülürmüş. Doğal olarak bu danalar !! inekleri rahatsız etmeyenlerden olduğu için hergeleye katılmalarına izin verilirmiş.

  O günlerde görevi olup ta yapmayanlara, sorumluluğunu yerine getirmeyenlere,?Hergelede ki güzel öküz gibi maşallah? diye takılırlarmış.

  Kaynak: Belgin Özer

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli güzel günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak