Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

DİPTEN GELEN DALGA

Murat Gücüm

  31 Mayıs 2004

  Başlığımızdaki cümle; bir eylemi ifade eden soyutlama olup, sosyolojik tanımlamalarda kullanılır.

  İlimiz Börekçiler Sokak'taki esnafın; İzzet Baysal Şükran Günleri vesilesiyle birlikte yaptıklarını görünce umutlanmamak elde değil.

  Ne yaptılar? Birlikte; bir çoğu aynı iş alanında faaliyet göstermelerine rağmen kapris yapmadan, büyüklük taslamadan adam sendeci davranmadan hoşgörü ve umutla etrafa ders verircesine sinerjici (birliktelik) yaratarak Börekçiler Sokağını fiziki olarak güzelleştirip AYDINLATTILAR. Bu birlikteliğin Bolu esnafı için örnek olmasını dilerken Börekçiler Sokağı esnafını kutluyorum.

  Aslında bu tür esnafa yönelik tertip ve düzen çalışmalarını, Belediye ve esnaf örgütlerinin öncülük etmesi, bu kurumların görevleri arasındadır. Ama, Börekçiler Sokağı'ndaki bu düşünüş ve pratiği sokak esnafı gerçekleştirdiği için ?Dipten gelen dalga? ifadesi Börekçiler Sokağı'nda tam yerine oturuyor.

  Daha önceki bir yazımda vurgulamıştım. Arasta içi hem fiziki gelişmişlik, hem alışveriş kültürü açısından yüzyılları bağrında taşır. Çok zengin, çok değerli alışveriş merkezi Arasta içi (Yukarı Çarşı) esnafı da yıllar önce çok özel gayretlerle Börekçiler Sokağı'ndaki gibi bir çalışmayı dönemin Belediyesi'nden de destek alarak yapmıştı. Arasta içini fiziki güzellik olarak belirli bir seviyeye getirmişti. Araya deprem girdi. Büyük Cami'nin tekrar açılmasından sonra geldiğimiz bugünde Taşhan'ın da tekrar düzenleme yapılacağını duyuyoruz. Bütün bu olumlu gelişmelerin yanında müşterileri Yukarı Çarşı'ya çekecek hoş, sıcak, çağdaş, devamlı bir takım organizasyonlar geliştirilip gerçekleştirilemediği için alışveriş azlığı yüzünden Yukarı Çarşı esnafımızda halen mutsuzluk sürüyor gibi.

  Ayrıca sadece Yukarı Çarşı için değil, ilimizde esnafın sorunları ve çözümleri konusunda bence yeterli organizasyonlar yapılmadığı için bu mutsuzluk ve umutsuzluk esnafın bulunduğu her yerde görülebilir.

  Kısacası, esnaflarımız için yeni bir sinerji ve birliktelik yaratmak gerekiyor. Bu birlikteliği sadece esnaf değil, esnaf ile birlikte Esnaf Odaları, Belediye ve Valilik beraber oluşturmalı. Eğer bu gidişata seyirci kalınırsa esnaf kendi odalarına olan aidatını, Belediye'ye su, Sedaş'a elektrik, Maliye'ye Vergi borcunu ödeyemez. Ve Adliye'de icra servislerinde olan binlerce dosyaya binlercesi daha eklenir. Ve ?Dipten gelen dalga?, denetlememiz bir şekilde büyür, sele dönüşür.

  Börekçiler Sokak'ta başlayan aydınlanma bütün esnafa yayılsın, ilgilileri de uyandırsın diyoruz.

  ****

  ... Bu arada; kaderine boyun eğmiş, ne ücret verilirse alan, ne kadar çalış denirse çalışan, çocuğu için okuldan istenen Eğitime Katkı Payı'nı borç bulup yine ödeyen, sığ kumsaldaki küçük küçük dalgalar gibi kendisi dışında hiç kimseyi rahatsız etmeyen, işçilerle oynamanın hiç de manasının olmadığını düşünüyorum.

  Belediye işçilerine dayatılan alternatiflerden birini hayata geçirir iseniz neyi, hangi problemi çözmüş olacaksınız? Unutmayın, o işten çıkarmayı düşündüğünüz o işçilerle yarın emekli kuyruklarında ve benzeri yerlerde önlü arkalı durmanız muhtemeldir.

  Ne demiştik? Dikkat edilmezse; ?Dipten gelen dalga? denetlenemez bir şekilde büyür, sele dönüşür.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve barış dolu günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak