Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Türkiye susuz kalacak. Ya Bolu?

Murat Gücüm

  11 Aralık 2006

  Saat 17.Bugün ,İzzet Baysal caddesine çıktığımda, o da ne? nefes almak mümkün değil.Karbondioksit İzzet Baysal caddesini işgal etmiş.İşinden yorgun argın çıkan ,sevgilisiyle buluşan,çocuğunun yaş günü için alışverişe çıkan v.b. herkes sera gazının kokusu ve kendisi ile karşılaşıyor.

  Bolu da biz , ülkemizde tüm yurttaşlar,yerkürede tüm yaşayanlar bu sera gazı ile Karbondioksit le sürekli beraber yaşıyoruz.Kim memnun ?hiç kimse.Peki niçin yıllardır ama kişisel ,ama kurumsal az sayıda karşı duruşun haricinde kimsenin kılı kıpırdamıyor?ÇIKARCILIK.Kısa vade çıkarcılık uğruna kılımız kıpırdamıyor.Oysa yıllardır bilim adamları ve o bilim adamlarına inanan maceracı!? çevre örgütleri bizleri uyardıklarında hep kısa vadeli çıkarlarımız baskın gelmeseydi daha uzun yaşanabilir bir Dünya ,Türkiye ve Bolu bizlerle olurdu. Ama bu günlerde içi gaz ile doldurulmuş bir şehirde hep beraber yaşıyoruz.Her şeye rağmen umutlu olmalıyız.Ve uyarıları acı acı çalan sirenler gibi algılamalıyız.Sıkı durun .Sıkı bir uyarıya kulak verin.W.W.F (Doğal hayatı koruma vakfı)genel müdürü Dr. Filiz Demirayak ne diyor? paylaşalım.?Akdeniz hızla kuruyor.Küresel ısınma Akdeniz ve Türkiye de sınırlı su kaynaklarını vuracak.Türkiye de son yirmi yılda kişi başına düşen su miktarı 4000 m3 ten 1430m3 düştü.Önümüzdeki on yıl içinde nüfus artışıyla birlikte 1000m3 e düşecek.Türkiye?nin sulak alanlarının % 50 si ekolojik ve ekonomik önemini kaybetti.Türkiye suyu yanlış kullanarak ve küresel ısınmanın etkisiyle su fakiri bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor.Dünya her yıl 12 milyon ton karbon üretiyor.Yüzde seksen iki si kömür,petrol.Toplam karbon salınım ın %85 i Türkiye nin de içinde bulunduğu 25 ülke.Dünyanın en sıcak yılı geçen 25 yılda yaşandı. 2005 te zirve yaptı?

  Hani derler ya ! karşı duran beş tutsun.O zaman; tepemizde oluşan fanusun içinde bulunan(sera gazı) karbondioksiti kış boyunca akciğerlerimize çekmekle bu iş bitmiyor.Her tarafından su fışkıran Bolu da susuz kalacak gibi gözüküyor.

  Sevgili okuyucu lar . Mevcut yöneticilerin bu sorunu (kriz demek daha doğru olur) çözeceğini sanmayın Çünkü bizim yöneticiler , hani şu çok olan borcumuzdan dolayı korktuğumuz stratejik ortaklarımızın yapma dediklerini yapmazlar. O yüzden küresel ısınmayı durduralım diyen Kyoto sözleşmesine imza atmayan A.B.D nin peşinden giderek yer küreye efelik yapmaya devam ederler.

  O zaman kime anlatacağız derdimizi ? Marko paşaya mı.Hayır.Önce Bolu da ki yönetenlere.

  Sevgili yönetenler tanrı aşkına dikkat.Yukarıda anlatılanlar nirengi noktalarıdır.Bilim adamlarının bu tespitlerini, projeksiyon ları içersine almayan hiçbir kurum ve kişinin hesabı tutmaz.Seçilmiş olanlar ve atanmış olanlar yetki sizde ,mühür sizde.Mevcut hava kirliliğinin büyük bir yüzdesinin; yakılan sıvı veya katı yakıtın, bakımı yapılmamış makinalar da, günde üç beş kazan yakan bilgisiz yorgun personel tarafından yakılmasından olduğunu hepimiz biliyoruz.Ayrıca poşete giren kömürün karışabilme ihtimali de ana sebeblerden sayılır.O zaman ne duruyorsunuz, bu sebebler ,inatla kararlılıkla yapılacak mücadele ile ortadan kaldırılabilir.Hadi Valilik ,hadi belediye,başta makine mühendisleri olmak kaydıyla hadi sivil toplum örgütleri.Çok geçmeden kriz masasını oluşturun.Eğer üzerinize düşeni yapmaz iseniz,önce sokaklarda maske ile dolaşmak zorunda kalırız.Sonrada maskelerin üzerine görevini yapmayanların isimlerini yazarız.Neden mi !sizin için.Yoksa şu anda içimize çekmekte olduğumuz karbondioksit yüzünden,nefes alamaz duruma geleceksiniz,susuz kalacaksınız,buğdaysız,üzümsüz,zeytinsiz v.b. kalacaksınız.Bunu unutmayın.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve temiz havalı günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak