Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gazetecilikte gelinen son nokta !

Konuk Yazar

  14 Ocak 2015
         Genç yaşında kendisini gazeteciliğin içinde bularak bu meslekte yoğrulmuş, kısa zamanda yaşadığı tecrübelerle kaleme aldığı yazı; genç, idealist, gazeteciliğe merak duyan kardeşlerimizin iyi okuması ve anlaması gereken bir yazı olmuş.

        Gazeteciliğe başladığım yıllarda çok heyecanlıydım. O gazeteler nasıl çıkıyor, haberler nasıl yazılıyor diye merak ederdim. İlk haberim bir amatör küme maçını yazmak oldu. O yazdığım haberleri gazetede yayınlatabilmek için 6 ay uğraştım. Çünkü daha düzgün ve alışmam için haberlerim çöp kutusuna atılırdı. Bir haberi 5 kere yazdığım oldu. Öyle elimize hemen fotoğraf makinesi de vermediler.

        Şimdilerde gazeteye adım atanlar gibi Nikon, Canon kullanamadık. Gazeteciyim de diyemedik. "Alışıyor" dediler, "çırak" olduk. Zamanla koskoca spor sayfalarını hazırlar oldum. Artık o digital makineleri de elimize verdiler. Aylar yıllar gecti derken bir de kamera çıktı. O kamera görüntüleri televizyonlarda döndükçe ben de mutluluktan havalarda döndüm. Biber gazı yemeler, karda esir kalmalar, adliye önünde terlik yemeler, yüzlerce kazaya gidip cesetlerin içinde donup kalmalar, devlet büyükleriyle birebir görüşüyor olabilmek ve daha sayamadığım yüzlercesi hayatımın unutulmaz anlarını yaşattı.

  Görebileceğim bir çok şeyi gördüm, yaşayabileceğim bir çok şeyi yaşadım. Ancak eskilerin havalı mesleği "gazetecilik"in karın doyurmadığını yeni anladım. Aradan geçen yıllar bana şunu gösterdi ki; artık bu meslek rayından çıktı. Ne eskisi gibi delikanlı gazetecilik, ne de tarafsız bir medya kaldı. En acısı da bu meslek artık karın doyurmaz oldu.

                                                                             Murat Çelik

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak