Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ahlak

Konuk Yazar

  27 Eylül 2017

       AHLAK
       Sayın okuyucular, bu günkü yazımda AHLAK' tan söz etmek istiyorum.
        Önce şuradan başlayayım; Ahlak nedir? Tabi yazıya başlamadan önce bu kelimenin bilimsel olarak ne anlama geldiğini mümkün olduğunca araştırdım. O kadar çok yazarın-çizerin görüşleri ile karşılaştım ki konu sanki bir umman(Okyanus). Bir ara kendi kendime” İlhami sen bu ummanda boğulursun vazgeç bu sevdadan dedim” ama, benim, başladığım bir işi mutlaka bitirmek gibi kötü! bir alışkanlığım olduğu için kendi kendime devam et İlhami bakalım kuş mu çıkacak civciv mi dedim. Ya Allah deyip başladım yazmaya.
        Sayın okuyucular, Ahlak hususunda yazı yazmak nereden aklıma geldi, izah edeyim; Yalnız yaşıyorum, en sadık arkadaşım TV. Anadolu TV diye bir kanal var. Bu kanalda devamlı olarak halk türküleri söylenir ve halk oyunları oynanır. Oynayan kızlarımız ya mini eteklidirler, ya dekolte kıyafetlidirler. Bir sabah TV. açtım, haberler iç açıcı değil, o ona hakaret ediyor, o buna hakaret ediyor, o intihar etmiş, ötekisi istismarda bulunmuş, bir başkası eşini öldürmüş vs. vs. Neyse bu konuda yazacak çok şey var ama 'baltayı taşa vurmayalım” dedim. Kurt-kuzu hikayesinde olduğu gibi İLTİSAK MİLTİSAK diyerek gazetecilerin başlarına gelmeyen kalmıyor. Gerçi ben gazeteci sayılmam ama sayarlar mı sayarlar. Neyse, gelelim konumuza, Anadolu TV kanalına geçtim, aaaaa bir de baktım kanal RTÜK tarafından 10 gün sure ile kapatılmış. Siyah ekran üzerine yapılan açıklamada kanal 6112 sayılı RTÜK yasasının 8/1-f fıkrasına göre 'GENEL AHLAKA” aykırı yayın nedeniyle 10 gün süre ile kapatılmış. Yani ekran karartılmış. Ben kendi kendime” bu cezayı hak etmedim” dedim ama sonra aklım başıma geldi ve kendi kendime” İlhami sen hangi memlekette yaşıyorsun kendine gel” dedim. Sonra yine kendi kendime, 'hep kendi kendime” diyorsun diyebilirsiniz, Yunus Emre'nin 'bir ben vardır bende benden içeri” dediği gibi evde benden başka kimse yok ki, bir ben varım, bir de benden içeri İlhami var) 'GENEL AHLAK” nedir diye sordum, bunun cevabını ararken aklıma 'ÖZEL AHLAK” nedir ki sorusu da takıldı. İşte bu yazımı yazmamın nedeni RTÜK yasasında söz edilen ve RTÜK nun benimsediği 'GENEL AHLAK' tır.

         Sayın okuyucular, yukarıda belirttim, bu konu umman(okyanus). Yardımcım Google'den yardım istedim. Karşıma çıkan tablo şaşırtıcı. Kütüphaneler dolusu eserler ve görüşlerle karşılaştım. Neyse İlhami 'imam bildiğini okur” misali sen okuyucularla kendi bildiklerini paylaş dedim ve başladım ukalalık! etmeye. Bana göre kısaca-kestirmeden söylersek AHLAK insanın iyi ve güzel olan vasıflarıdır. Peki, iyi ama, iyi ve güzel olan vasıf yani AHLAK izafi yani kişiye ve zamana göre değişen bir durum değil midir? Tabii ki öyledir. Huy ahlaktan biraz farklıdır. Görüldüğü gibi ahlak zamana ve kişiye göre değişkenlik gösterir ama huy kolay kolay değişmez. Atalarımız ”can çıkmayınca huy çıkmaz” dememişler mi? Ahlakı izafidir dedik, Örneğin Zonguldak'ta plajda bira içen iki bayan doktorun bu davranışları bana göre genel ahlaka aykırı değil, ama birilerine göre genel ahlaka aykırı imiş. Plaja pijama ile girilmesi bazılarına göre genel ahlaka aykırıdır. Ama bana göre değildir. Hırsızlık bana göre genel ahlaka aykırıdır, ama 'çalıyorlar ama çalışıyorlar” diyenler bakımından genel ahlaka aykırı değildir.
         Gelelim asıl konuya, TV'de dekolte kıyafetleri ile oynayan genç kızlarımızın bu davranışları genel ahlaka aykırı mıdır, değil midir? Bana göre değildir. Ama RTÜK na göre aykırı imiş. Ahlak kafada aranmalı, bazıları ise giyimde kuşamda arıyor. Ben acizane ahlakı insanı sevmede ararım, EŞİTLİKTE ararım. Eşitlik önemlidir. Ne yazık ki günümüz dünyasında para-zenginlik, güç-kuvvet ahlak terazisini bozmuştur. Bu da ne demek diyeceksiniz, şöyle izah edeyim; Padişahın, kralın onlarca karısı ve cariyesi olur. Bu durum bazılarına göre genel ahlaka aykırı değildir, bunu bir gariban yaparsa bu durum genel ahlaka aykırıdır. Köy kızı çeşme başında elin oğlu ile selamlaşsa, bazılarına göre genel ahlaka aykırıdır, metropolde yaşayan kız elin oğlu ile gece kulübüne gitse bu durum bazılarına göre genel ahlaka aykırı değildir.
         Sayın okuyucular, görüldüğü üzere genel ahlak kriterleri; yere, zamana ve hatta kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Ne yazık ki bizler RTÜK nun genel ahlak anlayışına mahkum edilmiş insanlarız. Aslında yayınlardaki tarafgirliğine bakılırsa RTÜK nun da ahlak anlayışının sorgulanması gerekmez mi? Tabii ki gerekir. Ben derim ki RTÜK yasasında GENEL AHLAK tabiri yerine DÜRÜSTLÜK tabiri konulsa idi sanıyorum daha isabetli olurdu. Zira Dürüstlük de değişkenlik ve izafilik yoktur, her yerde ve her zaman geçerlidir.
        Sayın okuyucular, insanoğlu daima güzeli arar, güzele bakar. İş görüşmesine giden bir kişi kıyafetine özen gösterir. Reklamlarda daima genç ve güzel kızları görürsünüz (istisnalar hariç). Otomobil veya Yat fuarlarında otomobilin kaputunda oturan veya yatın üstünde poz veren bir nine gördünüz mü? Çok çirkin olan bir görüntü TV kanallarında genellikle buzlanır. Halk türkülerinin çoğunda güzellerden söz edilir. Eyyyy RTÜK siz bu güzellerden ne istiyorsunuz da TV kanalını karartıyorsunuz.
         Amma genellikle İslam ülkelerinde- ki yurdumuzda da öyledir- ahlak daima dinin egemenliği altında kalmıştır. Nitekim RTÜK nun uygulamaları da bu yöndedir.
         Peki ÖZEL AHLAK nedir? Bana göre özel ahlakı 'her koyun kendi bacağından asılır” atasözü çok güzel tanımlamaktadır. Ancak özel ahlakın dinin egemenliği altında olan genel ahlakın baskısı altında olduğunu da unutmayalım.
        Sayın okuyucular herkes ahlak anlayışını sorgulasın diyerek yazımı noktalıyorum. Hoşça kalın.
        Yazarın notu/Bu yazı asla bilimsel bir yazı değildir. Bir uygulamaya yönelik eleştirel bir yazıdır. 
         İlhami Candemir

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak