Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yenilenemeyenler yine yenilecekler!..

M. Nevzat Özdemir

  11 Ekim 2010

   

       Türkiye artık eski Türkiye değil ve kabına sığamıyor. Küresel bir güç olma yolunda hızla ilerliyor.  XXL bedene bir çocuk elbisesi nasıl olmazsa, 1930'ların, 1940'ların hatta 1980'lerin "paradigması" da bu ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Ülkenin "yeni" bir paradigmaya geçmesi şart!. Bu da "0 km. sivil bir anayasa" ile mümkün... Kürt sorununun çözümünde de özgürlükçü yeni anayasanın etkisi çok olacak...

       Bu anayasanın hazırlanması konusunda artık muhalefet de olumlu sinyaller veriyor. İlk başlarda "biz yeni anayasa çalışmasında yokuz!" diyen MHP'de çark ederek katkı yapacağını açıkladı.

       Referandum, partilerin kendilerini çek etmeleri açısından mühim bir ders oldu. Ak Parti'nin ezici galibiyeti özellikle ana muhalefeti hareketlendirdi. CHP Abant'ta bir toplantı yaptı. Sn.Kılıçdaroğlu başta türban konusu olmak üzere olumlu tespitlerde bulunmaya başladı.Üniversitelerde giyim özgürlüğünden yana olduğunu söyledi. Bunlar güzel gelişmeler... Ben, CHP'nin önümüzdeki dönemde büyük oy patlaması yapacağını öngörenlerdenim. Daha "sosyal demokrat" bir çizgiye oturursa tabii... Yani "değişirse"...!

       Söyleye söyleye dilimde tüy bitiren, yaza yaza bilgisayarımın klavyesinin harflerini eskiten  konum, malûm bu "değişim" konusudur. Ben 2011 seçimlerinde bu kavramın yine etkili olacağını düşünüyorum.

       Değişime direnenlerin ve "felâket tellallığı" yapanların ise işlerinin yine "zor olacağını" düşünüyorum...

      " Lâiklik elden gidiyor, mahalle baskısı var, satılıyoruz, ölüyoruz, batırılıyoruz!" gibi

   "statüko üfürmelerine" halk yine inanmayacak, 2011 seçimlerinde yani...

        Referandumdan "gereken dersi almayıp" önümüzdeki seçimde bu söylemleri tekrar dillendirecek partiler ya barajın altına düşecekler ya da büyük oy kaybedecekler!..

       Velhasıl, millete "umut" verenler, "projeler üzerinden" siyaset yapanlar yine itibar görecekler...

        Peki, gelecek seçimde hangi tezler öne çıkacak?..

        1- Daha özgürlükçü yeni bir anayasa tezi... 2- Refah / kalkınma projeleri...

        Bunların dışındaki hiçbir konu "halkın ilgisini" çok fazla çekemeyecek!..

        Projeler deyince de...

        Bunun sinyalleri şimdiden gelmeye başladı. Malûm, iktidar partisinin ilk seçime girdiği dönemde önemli projelerinden biri de duble yollar idi. Bunu büyük oranda gerçekleştirdiler ve oya da dönüştürdüler.

        Şimdi de Çin ile 5000 Km'lik bir hızlı demiryolu ağı antlaşması yaptılar. Buna benzer etkili "kalkınma projeleriyle" 2011 de yine milletin karşısına çıkacaklar gibi...

         Başbakan geçenlerde İstanbul için büyük bir projeleri olduğunu söylemiş gazeteci yazar Hıncal Uluç'a... Sn.Uluç bunu açıklamadı ama şimdiye kadar duyduğu en çılgın proje olduğunu yazdı köşesinde... Şimdi herkes bunu merak ediyor.( Haftaya bu konuyu işleyeceğim ve ben de Bolu için çılgın bir proje önereceğim.)

         Değerli okurlarım...

        Yeni, büyük projeler her zaman "öz güven, heyecan, umut" doğururlar ve "pozitif algıyı" arttırırlar..

     "Hayır!, İstemezük!, Batıyoruz vb." kavramlar ise  "negatif algıya" yol açarlar..

       Bunu, tüm siyasilerin tabii Bolu'daki siyasilerin, siyasete gireceklerin de öğrenmesi şarttır...

       Onun için...

       Mahalli muhalefet de yeni kadrolarıyla, yeni düşünceleriyle, yeni projeleriyle, yani "kendilerini yenileyerek" karşımıza çıkmalıdır...

      Unutmamalıdırlar ki...

      "Yenilenemeyenler yine yenileceklerdir!."

  *     *     *

   

   

   

   

  • Seyfi ÇEVİK11 Ekim 2010 . 17:16

   Sayın Avukatım çok dikkatlı bir okuyucu olduğunuzu biliyorum. Özellikle sohbetlerinizden feyz alıyorum.Yazının bütününe bir şey demiyorum,zaten deme hakkımda yok.Fikir özgürlüğüne saygı duyan birisiyim.Nevzat hocamın sahsi görüşü.Ben Nevzat Hocamızın ''KENDİLERİNİ YENİLEYEREK KARŞIMIZA ÇIKMALIDIRLAR'' ifadesini yakıştıramadım. Nevzat Hoca bir siyasi gibi insanları DÜALLOYA çağırıyor.Burada Evet kampanyasını yürüten iktidar partisinin üyesi veya yöneticisi böyle bir söz söyleyebilir.Referandumda''EVET''veya''HAYIR'' oyu kullananlar Akp'li veya Chp'li değiller.Ben Nevzat hocamızı partiler üstü görüyorum.Bildiğim kadarıyla bir parti üyeside değil.Nevzat Bey ''muhalefet yeni projeleriyle iktidar partisinin''karşısına çıkmalıydı deseydi daha iyi olurdu
  • Erol Altıntaş11 Ekim 2010 . 16:33

   Nevzat Hocam, çok güzel bir yazı yazmışsınız. Teşekkür ederim. Aslında bu yazıyı kesip muhalefet parti yetkilileri ceplerinde saklamalı ve her gün okumalılar. Seyfi Bey bu yazıyı size yakıştıramadım demiş bende bunu Seyfi Beye yakıştıramadım. Güzel yazılarınızın devamını dileriz.
  • Seyfi ÇEVİK11 Ekim 2010 . 15:40

   Mahalli muhalefet de yeni kadrolarıyla, yeni düşünceleriyle, yeni projeleriyle, yani “kendilerini yenileyerek” karşımıza çıkmalıdır...

   Sevgili Nevzat hocam yukarıdaki ifadeleri size yakıştıramadım.Sayın hocam referandum boyunca bir partili olarak mı.?Yoksa apolatik fakat toplumun bilgilenmesi için çalışan bir eğitimci olarak mı çalışarak Evet kampanyası yürüttünüz.? Siz bir partili olmadan topluma daha fazla faydalı olacağınız inancındayım.

       

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak