Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yeni Bolu Dağı Tesisleri...

M. Nevzat Özdemir

  15 Ağustos 2011

       Bolu Dağı'nda yapılan tesisler kısmen açıldı. Gidip inceledim. İlk göze çarpan yer olarak da içinde yapı marketinden, elektroniğe ve çeşitli marka mağazalarına sahip tam bir alışveriş merkezi (AVM) ile karşılaştım. Yaklaşık 650 dönümlük bu alandaki diğer tesisleri de bitince göreceğiz. İlk izlenimim şudur; Bolu'da son yıllardaki en büyük yatırım bu yatırımdır. İstihdama katkısı önemlidir. Günde binlerce taşıtın geçmek zorunda olduğu bir yerde yapılan işyerlerinin geleceğini de ben parlak görüyorum.
       İsim meselesine de kısaca dokunayım.
     "Frenk özentisi " Highwayi, Mighwayi, Quetleti, Muetleti  geçelim!. Bu isim zaten tutmaz! Buranın halk tarafından benimsenen ismi bana göre "Bolu Dağı Tesisleri" olur...
       Gelelim alışveriş merkezini ilk görünce şaşıranlara... Meselâ önümde birisi; "Hani köfteciler, dağ başında AVM açmışlar yahu!" diyordu.
       Burada eskisi gibi yine çoğu uyduruk kendin pişir-kendin ye mekânları, köfteciler, toz-toprak içinde tahta hediyelik eşya tezgâhları falan bekleyenler ticaretin nereye geldiğini bilmeyenlerdir. Bunlara günaydın! diyorum. Eski tip ticaret çoktan bitti de ondan...
       Artık esnaf kral değil,"müşteri kral"! ... Şimdi her şey onun beğenisine, keyfine göre düzenleniyor. İnsanlar refahları da arttıkça daha iyi şartlarda, daha rahat, daha güzel mekânlarda alışveriş yapmak istiyorlar. Sadece alışveriş de değil; yeme içme, gezme, eğlenme (sinema vs)ve de sosyalleşme ihtiyaçlarını aynı yerde gidermek istiyorlar. Çağımızda buna imkân veren yerler de AVMler... İster beğenin, ister beğenmeyin AVMler günümüz ticaretinin, sosyal hayatının yeni bir gerçeği oldular...
       AVM karşıtları da var tabii ki... Onlara göre böyle mekânlar;
       İnsanı aldırttıkça aldırtmak isteyen, harcadıkça harcatmak isteyen, kapının önüne çıkınca da "lan ben ne yaptım?" dedirten birer "kapitalizm tapınağı"!.
       Her ne denirse densin buralara uğramanın insanlarda bir tiryakilik yaptığı da kesin...
       Yurdumuzda ilk AVM, 1988'de İstanbul'da açılan ve o günlerde çok ilgi gören GALLERİA'dır. Sonra AK MERKEZ falan derken sayıları çoğalmaya devam etti. Bolu'nun ilk AVM de Becikoğlu AVMdir. Becikoğlu'nun bu mekânla kentimize getirdiği yenilikleri unutmayalım. Geçenlerde AVMler üzerine bir ekonomi programı seyretmiştim. Programdaki uzman, Türkiye'de daha çok AVM açılacak diyordu.
       Bolu Dağı AVM'nin şehrimiz esnafına etkisine gelince...
       Bu konuda bir takım sızlanmaları yerel basında okuyorum. Hatta bazıları Boluluların buraya fazla gitmemesine engeller çıkarılsın gibi "ultra komik" yazılar yazıyorlar!.
       Evet!.Ticarette rekabet acımasızdır. Bir mahallede 2. bakkal bile açılsa birincisini etkiler. Lâkin, serbest piyasa ekonomisinde insanların işyeri açma ve alışveriş yapma hürriyeti engellenemez. İsteyen istediği yere dükkân açar, isteyen istediği yerden alışveriş yapar. İşin kuralı bu... Sonra, ticarette Bolulu, şuralı, buralı esnaf falan da olmaz. Bir malı daha iyi şartlarda, daha cazip şekilde kim pazara sunuyorsa müşteri ona gider. Ankara'ya, İstanbul'a, hatta Düzce'ye alışverişe az mı "Goca Bolulu" hemşerimiz gidiyor?.. 
       Sözün Özü...
       Bolu Dağı AVM ve diğer tesisler bu gidişle sadece transit yolcular için değil, yöremiz halkı için de bir "cazibe merkezi" olur.
       Eğer kent merkezinde "daha cazip mekânlar" oluşturulamazsa bu ilgi devam eder gider...
      *      *     *

   

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak