Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Belediye Meydanı'na çok katlı otel doğru mu?

M. Nevzat Özdemir

  28 Ocak 2013

       Bir "şehrin kimliğinin" öğelerinden biri de onun "siluetidir."
       Siluet kelimesi Fransızca kökenli bir kelime (Silhouette)... Bir şeyin yalnız kenar çizgileri ile tek renk olarak beliren görüntüsü anlamına geliyor.
       Ülkemizin hatta dünyanın en güzel şehir siluetlerinden biri tabii ki İstanbul'dadır ve o güzelim selâtin camilerinin, minarelerinin ortaya çıkardığı bir siluettir. Bu siluet İstanbul'un karakterinin bir parçasıdır ve mutlaka korunmalıdır. Bir müddet önce Zeytinburnu civarına yapılan gökdelenlerin bu güzelliği bozduğu üzerine yapılan tartışmaları hatırlıyoruz...   
       Çok uzun seneler önce Edirne'ye ilk defa gidiyordum. Akşam vakti, güneş batarken şehre yaklaşırken beliren Selimiye Camii'nin o muhteşem silueti halen gözlerimin önündedir.
       Acaba şimdi aynı siluet korunmuş mudur?.
       Bolu'ya gelirsek...
       Çoğu ahşap, 2 katlı evlerle dolu eski Bolu'nun, meselâ bundan 70 sene evvelki Bolu'nun siluetinde önde yer eden binalar herhalde bugün artık olmayan; Hisar Tepesi'ndeki 3 katlı mektep, Fırka Tepesi'ndeki Halkevi Binası, mevcut Yıldırım Bayezıd (Büyük Camii) olmalı... Aradan geçen bu kadar zamandan sonra bugün şehrimizin genel manzarası oldukça değişmiştir, tabii ki silueti de...
       Bugünlerde, tam da kesinleşmemekle birlikte, şehrimizin siluetinde yer edecek yükseklikte yani çok katlı bir otel inşası fikri gündeme geldi.
       Belediye başkanımız bir TV programında Fırka Tepesi'nde inşa edilecek otoparkın yanına böyle bir bina yapılması fikirlerinin olduğunu ve ön çalışmaların devam ettiğini söyledi. Hatta 14, 15, 24, ... gibi kat yükseklikleri de mahalli basına yansıdı...
        Fırka Tepesi demişken...
        Malûm, bu tepe bir müddetten beri kazılıyor. Yakında burada 1000 araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı yapılacak ve alt kısımdan da Pazaryeri'ne geçilebilecek. Duyduğumuza göre zeminde bir de yeraltı çarşısı düşünülüyormuş.
        Bolu'da Fırka Tepesi'nin altından Pazaryeri'ne geçme hayali 35- 40 yıldır konuşulur. Ben de ilk defa rahmetli ressam Mehmet Yücetürk'ten duymuştum bu tünel lâfını... Tam 40 yıl evvel...
       İşte bir zamanların hayali olan konu bugün gerçekleşme aşamasında... Kim ne derse desin; İnşaat açısından da çok büyük, cesaret isteyen bu yeraltı otoparkı ve Pazaryeri'ne geçiş projesinin Bolu'da belediyecilik çıtasını epeyce yükselteceği de bir gerçektir.
       Yine Başkan'ın programda dillendirdiği, gelecekte Köroğlu Otel'in yıkılması, mevcut Belediye, artı arkadaki binaların kaldırılması ve burada "yeni, büyük, güzel bir meydan oluşturulması" fikri de bana göre isabetlidir. Zira, büyük park ve meydanlar bir şehrin nefes aldığı alanlardır.
       Yalnız, işte tam bu alana çok katlı, büyük bir kütleyi (oteli) yerleştirmek doğru mudur? Tartışılacak olan budur. Bu meydana yakın ve hakim olan eser Bolu'nun siluetinde de yer eden Büyük Cami'mizdir. Yapılacak hiçbir bina bu eseri gölgede bırakmamalıdır diye düşünüyorum...
       Malûm, geçmişte şehircilik açısından büyük hatalar yaşadık. Bu hataların telâfisi de çok zor oluyor. Meselâ, belediye başkanlarımızdan rahmetli Muzaffer Işın'ın yaptığı ilk katlı otopark, yanına sonraları inşa edilen Gezginlerin apartmanı, diğer yakın yüksek binalar "büyük kütleleri ile" tarihi İmaret Camii'ni âdeta "ezmişlerdir." Bu alanın 2 cami (Saraçhane ve İmaret) ile 2 hamamı (Sultan ve Orta) barındıran "tarihi bir çevre, merkez" olduğu ise o vakitler hiç dikkate alınmamıştır.!..
       Yazımın başında paylaştığım fotoğrafa gelince...
        Burası yaklaşık 6 yıl öğretmenlik görevi için bulunduğum Augsburg'tur. Çok iyi korunmuş tarihi ve doğası ile güzel bir Almanya/Bayern şehridir Augsburg... Bu şehrin en yüksek binası da bir oteldir. (Otel Turm)... Otel 35 katlı bir bina olup merkezin yani tarihi eski şehrin (old city/alt stad) 3 km kadar dışında, büyük bir parkın içindedir.  Altında da büyük kongre, sergi salonları vardır. (Congress Hall) Trafik-park konusu çok rahattır.
       Sözün özü...
       Talep-ihtiyaç varsa, para- müteşebbis varsa, gelişen yapı teknolojisi ile şehrimizde14 katlı değil, 44 katlı, hatta 114 katlı bir bina bile yapılabilir. Ancak konu aktardığım çerçevelerde çok iyi irdelenmelidir.
  *     *    *

                                                                    

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak