Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kentsel Dönüşüm Yasası ve BOLU...

M. Nevzat Özdemir

  18 Mayıs 2012

       Mütekabiliyet ve 2B yasalarından sonra halk arasında Kentsel Dönüşüm Yasası olarak da bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı da meclisten evvelki gün geçti. Bu gelişme Bolu'yu da yakından ilgilendiriyor.
       Bu yasalardan Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara belli oranda mülk satışı kolaylaştırılıyor ve en az 20 milyar dolarlık bir gelir bekleniyor. Burada da en çok Orta Doğu'dan ilgi olacağı söyleniyor.
       2 B yani orman vasfını yitirmiş hazine arazileri de uzun yıllardır üzerinde tartışmalar olan bir konu idi. Bu tür araziler de artık sahibini bulacak. Bolu'da da bu arazilerden var. Hükümet bundan da 15 Milyar Dolar civarında bir gelir bekliyor.
       Kentsel Dönüşüm Yasası'na gelince...
       Ülkemizde nasıl bir çarpık kentleşme olduğunu biliyoruz. En ufak bir depremde konutlar yıkılıyor, büyük can ve maddi kayıp ortaya çıkıyor. Şehirlerimiz estetik açıdan da çok kötü...   Bu kentsel dönüşüm yasası sadece riskli binaların ivedilikle yıkılmasını değil ülkenin çehresinin de değişmesini öngörüyor. Daha güzel caddeleri, sokakları, meydanları, yolları, yeşil alanları olan şehirler...
       Bu tabii ki kolay bir iş değil... Güçlü bir irade gerekiyor. Bu da mevcut hükümette var. Zaten Başbakan Erdoğan da yasanın arkasında durduğunu söylüyor ve "iktidarımıza mal olsa da yıkacağız!" diyor. Zaten zayıf koalisyon hükümetleri, liderliklerle bu işlerin mümkün değil yapılamayacağını biz de biliyoruz...
       Kentsel Dönüşüm günü değil bir bakıma "geleceği kurtarmak" da olacak. Yetkililer ülkemizdeki konut stokunun en az %40'nın gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Teknik analizler bu dönüşümün tümünün 400 Milyar TL civarında bir meblağa mal olacağını belirtiyorlar. Hükümet işin 20 yılda tamamlanmasını öngörüyor.
       Yasa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Mahalli idareler de dönüşümde söz sahibi oluyor. Belediyelere her türlü mali ve teknik yardım öngörülüyor.
       Yasanın uygulanmasında hak sahipleri ile anlaşma yoluna gidileceği ve binalar yapılana kadar kendilerine kira bedeli ödeneceği belirtiliyor.
       Gelelim Bolu'ya...
       Malûm ilimiz çok önemli bir deprem hattı üzerinde yer alıyor. Yakın tarihte de büyük bir deprem yaşadık. Binalarımız iyice yoruldu. Çok sağlıklı olmadığına inandığım göz kararı bir inceleme ile de hasar tespitleri yapıldı. Bu bakımdan kentsel dönüşüm konusu bizi çok daha yakından ilgilendiriyor.
       Sözün Özü...
       Bolu'nun da önünde tüm eski binaların bilimsel bir deprem incelemesinden geçmesi, riskli binaların yıkılması, yeni konut alanlarının ortaya çıkarılması, Akpınar, Semerkant, Aktaş, Karaçayır gibi eski mahallelerinin çağdaş bir yapıya dönüştürülmesi işleri var. Zaten ilimiz bu kentsel dönüşümde önde yer alacak iller içinde bulunuyor.
       Konunun önemini kavrayan birçok il-ilçe ise şimdiden çalışmalara başlamışlar ve bakanlığa 400 proje göndermişler...
       Peki, bizim böyle bir girişimimiz var mı?
       Ben duymadım!
       Netice-i kelâm yarenler...
       Geliniz, yerel kısır tartışmaları bırakıp ta bu ciddi işlere kafa yoralım!.
       *          *        *


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak