Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

2013'te hangi yatırım aracı iyi getiri sağlar?

Ali Özdemir

  15 Şubat 2013

      Bu yazıda sadece kişisel görüşümü dile getireceğim. Yazdıklarım yüzde 100 doğru çıkacak demiyorum. Okuduklarım, dinlediklerim, 25 yıldır takip ettiğim finansal bilgi kaynakları ışığında görüş belirteceğim.

       Eğer bir savaş, isyan, ayaklanma, deprem olmaz ise 2013 yılında yine hisse senetleri çok kazanç sağlayacaktır.

       İMKB'de 400'e yakın şirketin hisse senetleri alınıp satılmaktadır. Bunları 350 kadarı oynak, spekülatif, manipülasyona açık, insider trading (içerinden bilgi sızdırma) oyunlarına maruz kalan yapıdadır. O nedenle köklü, bilinen, geçmişi belli, marka olmuş, dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine para yatırın derim.

       Son 20 yılın önde gelen dolandırıcı, dalavereci şirketleri burada açıklayabilirim. Ama mahkemelerde uğraşmak istemiyorum. Siz www.bigpara.com, www.mynet.com gibi sitelere girip şirketlerin 10 yıllık grafiklerine bakarak saptama yapabilirsiniz.

       İMKB'den korkarım, anlamıyorum diyenler güvenilir, saygın bankaların A tipi yatırım fonları alınabilir.

       Altının fiyatı Dolar ve Euro'ya bağlıdır. ABD ve AB ekonomik durgunluk, kriz, küçülme, erime içinde olduklarından paralarının değeri 10 yıldır yerinde saymaktadır. O halde altın, Dolar, Euro gibi paralara yatırım yapmak akıl işi değildir.       

       Hükümet 2013 yılında konut satışına yüzde 18 KDV koyduğu için satışlar bıçak gibi kesilmiştir. Talebin düşmesi fiyatları da aşağı çekecektir. 300-500 bin TL'ye satılan evler bu yıl yarı değere düşecektir.

       Konut ve taşıt satışlarının düşmesi piyasadaki paranın çoğalmasına yol açacağı için faizler de aşağı inecektir. Yani bankaya para yatıranlar reel olarak zarar edeceklerdir.

       2013 yılının ilk ayında hızlıca yüzde 10 kadar kazandıran İMKB, Şubat ayında biraz geri çekilmiştir. Bu, amatör yatırımcıları korkutmak, ellerindeki senetleri ucuza kapatmak için oynanan bir oyundur. Sağlam şirketlerin hisseleri ara sıra yüzde 5-10 düşse de kısa sürede eski fiyatlarına gelirler. Paniğe gerek yoktur.  

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Kuvvete dayanmayan adalet âciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak